WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Шляхи і методи розвитку уваги у дітей дошкільного віку - Курсова робота

Шляхи і методи розвитку уваги у дітей дошкільного віку - Курсова робота

розвиваючих) така, що при відсутності абсолютної добровільності вона перестає бути грою. Грою можливо захопити, змусити гратися не можливо.
Варто зазначити, що складні та непосильні завдання можуть дитину злякати. Тут особливо необхідно дотримуватися принципу від простого до складного. Але, зате, коли дитині вдається осмислити завдання, перебороти перші труднощі, вона відчує велику радість і буде готова до більш складної гри чи завдання. В дитини з'являється віра в свої сили, розвивається "розумовий апетит".
Звичайно, коли діти відгадують головоломку, логічні завдання, вони, як правило, застосовують метод проб і помилок, перебираючи різноманітні варіанти. Частіше всього це не приводить до раціональних результатів. Виникає необхідність подумати, знайти якусь закономірність, зрозуміти, чому завдання не розв'язується, які нові прийоми слід застосувати, щоб наблизитись до мети. Цей момент гри особливо важливий, бо починається інтенсивна робота думки (ііндивідуальної, і колективної). В цей період необхідна допомога і підтримка вчителя, його пояснення і рекомендації. Іноді може бути корисна навіть підказка, що допомагає учневі знайти правильне рішення. При цьому дуже важливо мати на увазі, що під час розв'язування логічних завдань, роботи з текстом важливіше значення має сам процес, експериментування, а не прагнення досягнути якогось конкретного результату гри.
Ігри та завдання класифікуються за впливом на розвиток найважливіших технічних та пізнавальних процесів. Основні напрямки роботи під час розвиваючих ігор такі:
І. розвиток образного мислення;
ІІ. тренування логічного мислення;
ІІІ. розвиток сенсорних здібностей;
ІV. тренування пам'яті;
V. розвиток уваги;
VІ. розвиток уяви і творчих здібностей.
1.4. Використання ігор, розвиваючих тестових завдань і вправ, які розвивають увагу.
Той, хто хоче розвинути увагу, передусім повинен з'ясувати, а яка вона в дитини - які задатки дитина має? Для цього ми скористаємося такою методикою.
Дитині пропонується бланк із кільцями Ландольта в супроводі наступної інструкції: "Зараз ми з тобою пограємо в гру, що називається "Будь уважний і працюй якнайшвидше". У цій грі ти будеш змагатися з іншими дітьми, потім ми подивимося, якого результату ти домігся в змаганні з ними. Я думаю, що в тебе це вийде не гірше, ніж в інших дітей".
Далі дитині показується бланк із кільцями Ландольта і розповідається, що він повинний , уважно переглядаючи кільця по рядах, знаходити серед них такі, у яких мається розрив, розташований у строго визначеному місці, і закреслювати їх. (див.таблицю А).
Робота проводиться протягом 5 хв. Щохвилини експериментатор вимовляє слово "стоп", у цей момент дитина повинна поставити риску в тому місці бланка з кільцями Ландольта, де його застала ця команда. Після того, як 5 хв. минули, експериментатор вимовляє слово "стоп". По цій команді дитина повинна припинити роботу й у тому місці бланка з кільцями, де застала його ця команда, поставити подвійну вертикальну рису.
При обробці результатів експериментатор визначає кількість кілець, переглянутих дитиною за кожну хвилину роботи і за всі п'ять хвилин, протягом яких продовжувався психо-діагностичний експеримент. Також визначається кількість помилок, допущених у процесі роботи за кожну хвилину, з першої по п'яту, і в цілому за всі п'ять хвилин.
Продуктивність і стійкість уваги дитини визначаються по формулі:
0,5 N - 2,8 n
S = -----------
60 де: S - показник продуктивності і стійкості уваги ;
N - кількість кілець, переглянутих дитиною за хвилину (якщо за допомогою цієї формули визначається загальний показник продуктивності і стійкості уваги за всі п'ять хвилин, то природно, що N буде дорівнює числу кілець, переглянутих протягом п'яти хвилин, слідуючий показник n - кількості помилок, допущених протягом п'яти хвилин, а знаменник даної формули - 300); n - кількість помилок, допущених дитиною за цей же час.
У процесі обробки результатів обчислюються п'ять щохвилинних показників S і один показник S, що відноситься до всім п'яти хвилинам роботи, разом узятим .
За отриманими результатами будується графік роботи дитини над завданням. Його інтерпретація виробляється так само, як і для дітей дошкільного віку.
Дуже важливо для дітей вміти не тільки уважно дивитись, а й слухати. Виявляється, це не таке просте вміння, як здається на перший погляд.
Відомо, що 80% часу коли людина не спить, у більшості людей витрачається на різні форми спілкування, а половина цього часу відводиться на слухання. Але ми використовуємо лише близько 20% нашої здатності слухати.
Ось кілька способів, рекомендованих для поліпшення у дітей здатності слухати.
1. Учіть дітей повільно зосерджуватись; практикуйте вправи типу: "Скільки буде два плюс три мінус п'ять плюс чотири?"
2. Влаштуйте собі радіо - або телеіспит: виберіть двох дітей, прослухайте з ними передачу і перевірте, скільки речень, які лунали в цій передачі, обидва з них запамятали, спробуйте знайти спільну думку щодо головної ідеї, яка лунає у висновках передачі.
3. Відключайте їх від того, що відволікає увагу. Поясніть, що не потрібно намагайтись слухати і одночасно робити дві або три справи.
4. Повторюйте з ними думки і вказівки. Якщо вони цього не зможуть зробити, то, без сумніву, не зможуть ні точно запамятати їх, ні правильно виконати.
Допомагайте слухати дітям один одного: ми заохочуємо в інших звичку неуважно слухати, повторюємо те саме по кілька разів, поки не привернемо увагу. Звернення має промовлятися лише раз. Зокрема, ми теж повинні бути прикладом для інших, відгукуючись на їхні слова з першого разу.
Вправи та ігри на розвиток основних властивостей уваги.
Вправа "Схована підказка".
У цій грі дозволяється підказувати, хоча і не зовсім звичайним способом.
Вибираємо гравця і назначаємо його відгадувальником. Попросимо його на хвилинку піти з кімнати або відійти в сторону. Тим часом загадаємо яке-небудь слово. Це повинен бути іменник однини, що складається з чотирьох-п'яти букв, причому всі букви в ньому повинні бути різні, наприклад "стіл", "комар", "дошка", "вітрило" і т.п. Таких слів безліч, підбирати їхній довго не прийдеться.
Задача гравця - відгадати задумане нами слово. Так як це важка справа, те необхідно йому допомогти, тобто дещо підказати, але, зрозуміло, не прямо, а яким-небудь непрямим шляхом, спираючись на його кмітливість і увагу. Припустимо, що загадане

 
 

Цікаве

Загрузка...