WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Шляхи і методи розвитку уваги у дітей дошкільного віку - Курсова робота

Шляхи і методи розвитку уваги у дітей дошкільного віку - Курсова робота


КУРСОВА РОБОТА
Шляхи і методи розвитку уваги у дітей дошкільного віку
?
План.
Вступ.
Розділ І. Теоритичні засади проблеми розвитку уваги у дітей дошкільного віку.
1.1. Загальна характеристика уваги дітей з 3 до 7 років.
1.2. Принципи врахування особливостей уваги дошкільнят при організації навчальних занять.
1.3. Роль занять у розвитку уваги.
1.4. Використання ігор, розвиваючих тестових завдань і вправ, які розвивають увагу дітей.
Розділ ІІ. Педагогічні умови розвитку і формування уваги дітей.
2.1.Виявлення рівня розвитку зосереджуванності, стійкості, об'єму, переключення уваги дітей старшого дошкільного віку.
2.2.Аналіз результатів дослідження.
2.3.Найефективніші шляхи і методи розвитку позитивних якостей уваги дошкільників.
Висновки і методичні рекомендації.
Література.
Додаток.
Мета дослідження: вивчити педагогічні умови позитивних якостей уваги дітей дошкільного віку.
Об'єкт дослідження: умови розвитку психічних процесів.
Предмет дослідження: умови розвитку і формування стійкості, об'єму, переключення уваги у дітей старшого дошкільного віку.
Завдання дослідження.
1. З'ясувати етап досліджувальної проблеми в психоло-педагогічній літературі.
2. Виявити рівень зосереджуванності, стійкості, об'єму, переключення уваги у дітей старшого дошкільного віку.
3. Вивчити досвід роботи вихователів старшої групи по розвитку позитивних якостей уваги у дітей.
4. Виявити найбільш ефектні шляхи і методи розвитку уваги дошкільників.
Методи:
" спостереження;
" тестові завдання;
" бесіди з вихователями;
" аналіз продуктів діяльності дітей.
ВСТУП.
"Очі його читали, але думки були далеко",- так сказав А.С. Пушкін у своєму романі " Євгеній Онєгін". Жоден психічний процес не може протікати цілеспрямовано і продуктивно, якщо людина не зосередить своєї уваги на тому, що сприймає або робить. Ми можемо дивитися на який-небудь предмет і не зауважувати його або бачити дуже погано. Зайнятий своїми думками, людина не чує розмов, що ведуться поруч з ним, хоча звуки голосів доходять до його слухового апарата. Ми можемо не відчути болю, якщо наша увага направлена на що-небудь інше. Навпроти, глибоко зосередившись на якому-небудь предметі або діяльності, людина помічає всі деталі цього предмета і діє дуже продуктивно. А фіксуючи свою увагу на відчуттях, ми збільшуємо свою чутливість. Без цілеспрямованої, стійкої уваги неможливі ніяка серйозна робота і запам'ятовування в тому числі. Підвищена увага необхідна на всіх етапах роботи пам'яті, але особливо на першому етапі - сприйняття. Але навряд чи найдеться людина, що міг би сказати: "Я завжди в стані керувати своєю увагою". "Зосередженість - вічна таємниця всякої досконалості" (Стефан Цвейг. "Мендель - букініст"). Так що ж така увага?
Розділ І. Теоритичні засади проблеми розвитку уваги у дітей дошкільного віку.
1.1. Загальна характеристика уваги у дітей з 3-7 років.
Увага - це найважливіша якість, що характеризує процес добору потрібної інформації і відкидання зайвої. Під увагою розуміється спрямованість і зосередженість психічної діяльності на певному об'єкті. Справа в тім, що в людський мозок щомиті надходять тисячі сигналів із зовнішнього світу. Якби не існувало уваги (своєрідного фільтра), то наш мозок не зміг би уникнути перевантаження.
Форми прояву уваги різноманітні. Воно може бути спрямоване на роботу органів почуттів (зорова, слухова і т.п. увага), на процеси запам'ятовування, мислення, на рухову активність.
Перші прояви уваги можна спостерігати уже у новонародженого під час смоктання. За час дошкільного віку розвиваються властивості уваги і її довільність. Дитина вчиться керувати собою і свідомо скеровувати свою увагу на певний предмет. При цьому вона використовує перш за все слово і вказівний жест дорослого, тобто увага стає опосередкованою.
В дошкільному дитинстві збільшується об'єм уваги, тобто та кількість об'єктів, які чітко сприймаються за відносно короткий проміжок часу. Змінюється стійкість уваги, як здатність зберігати зосередженість на об'єкті. Одним із показників стійкості є тривалість збереження зосередженості. Розподіл уваги говорить про те, що дитина може скеровувати і зконцентрувати свою увагу на декількох різних предметах одночасно. Переключення уваги означає те, що дитина здатна переміщати спрямованість і зосередженість уваги з одного об'єкту на другий, з одного виду діяльності на другий. Розвиток властивостей і видів уваги дошкільнят суттєво залежить від вагомості, емоційності, цікавості для них матеріалу, від характеру діяльності, яку виконує дитина. Показники уваги значно зростають в сюжетно-рольовій і дидактичних іграх. Розвиток уваги тісно пов'язаний з розвитком волі і довільності поведінки, здатності керувати своєю поведінкою.
Увага має визначені властивості: обсяг, стійкість, концентрація, вибірковість, розподіл, переключність і довільність. Порушення кожного з перерахованих властивостей приводить до відхилень у поводженні і діяльності дитини.
Маленький обсяг уваги - це неможливість сконцентруватися одночасно на декількох предметах, утримувати їх у розумі.
Недостатня концентрація і стійкість уваги - дитині важко довго зберігати увагу, не відволікаючи і не послабляючи його .
Недостатня вибірковість уваги - дитина не може сконцентруватися саме на тій частині матеріалу, що необхідна для рішення поставленої задачі.
Погано розвита переключність уваги - дитині важко переключатися з виконання одного виду діяльності на іншій. Наприклад, якщо ви спочатку перевіряли, як ваше маля зробило домашнє завдання по математиці, а потім, заодно, вирішили проекзаменувати його по російській мові, то він не зможе вам добре відповісти. Дитина допустить багато помилок, хоча і знає правильні відповіді. Просто йому важко швидко переключитися з одного виду завдань (математичних) на іншій (по російській мові).
Погано розвита здатність розподілу уваги - невміння ефективно (без помилок) виконувати одночасно кілька справ.
Недостатня довільність уваги - дитина затрудняється зосереджувати увагу за вимогою.
1.2. Принципи врахування особливості уваги дошкільнят при організації навчальних занять.
Молодший дошкільний вік сприятливий для розвитку уваги. Без достатньої сформованості цієї психічної функції процес навчання неможливий. На заняттях вихователь привертає увагу дітей до навчального матеріалу, намагаючись утримати

 
 

Цікаве

Загрузка...