WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Числівник. Морфологічний розбір числівника - Урок

Числівник. Морфологічний розбір числівника - Урок


Урок з педагогіки
Числівник. Морфологічний розбір числівника
Мета: поглибити, узагальнити й систематизувати знання учнів про числівник, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль; удосконалювати орфографічні й пунктуаційні навички; сприяти І постійному збагаченню словникового запасу учнів; підвищувати культуру мовлення; розвивати усне і писемне мовлення учнів, уміння виділяти головне в навчальному матеріалі, конкретність і точність мислення; виховувати любов до рідної мови, бажання поглиблювати свої знання, мовленнєві уміння й навички.
Тип уроку: узагальнення й систематизації вивченого.
Обладнання: підручник "Рідна мова. 6 кл."(Передерій Г. Р., Скуратівський Л. В., Шелехова Г. Т., Остаф Я. І,- К., 1999); тексти; індивідуальні картки; таблиця.
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
1. Повторення вивченого матеріалу.
Словниковий диктант.
Чотиригодинний, багатотисячний, нуль, шістсот, одинадцять, п'ятірка, тридцять, мільйон, кільканадцять, чотирьох, трьохсот, двохтисячний, половина, півтора, тримільйонний.
Бесіда.
- Які слова не є числівниками?
- Чим відрізняється числівник від інших частин мови, які мають числове значення?
- Визначте відмінності між кількісними і порядковими числівниками.
- Назвіть розряди кількісних числівників.
- Чим відрізняються прості числівники від складених?
- Чим різниться відмінювання кількісних числівників на позначення десятків і сотень? Наведіть приклади.
- Як відмінюються складені кількісні числівники? а складені порядкові? Наведіть приклади.
- Доведіть, що збірних числівників в українській мові небагато. Наведіть приклади.
- Розкажіть про вживання числівників у різних стилях мовлення.
2. Складання зв'язного висловлювання на одну з тем.
а) Відмінювання дробових числівників.
б) Вживання м'якого знака у числівниках.
в) Вживання кількісних числівників у формі непрямих відмінків.
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
Мотивація навчальної діяльності.
III. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з підручником
(Ознайомлення з послідовністю розбору числівника як частини мови) і таблицею.
2. Виконання різних видів творчих вправ.
а) Запишіть і відгадайте загадки. Зробіть розбір числівника як частини мови.
1) Один всю роботу робить, другий господаря молоком поїть, третій хату стереже. (Кінь, корова, собака.)
2) Сімсот солов'ят на подушці сидять. (Бджоли.)
3) Сто один брат, всі в один ряд рядом зв'язані стоять. (Паркан.)
4) Однією ручкою всіх зустрічає, другою - проводжає. (Двері.)
5) Багато сусідів поряд живуть, та ніколи не бачаться. (Вікна.)
Використовуючи числівники, складіть загадки, у яких фігуруватимуть такі слова: стіл, руки, очі.
б) Дайте відповіді на запитання. Зробіть розбір числівника як частини мови. 1) У сімох братів по одній сестрі. Чи багато сестер? (Одна.)
2) Йшли син із батьком, та дід із онуком. Скільки їх? (Троє.)
Числівник як одиниця морфології
Лексичне значення Означає кількість (три берези, семеро хлопців, одна друга частина] і порядок при лічбі (сорок сьомий поїзд, двадцятий день)
Граматичні ознаки Рід (лише: один, одна, одне; два, дві; усі порядкові числівники); число (тільки одні); відмінок (три, трьох, трьома...) синтаксична роль: - у словосполученні числівник може бути як головним, так і залежним словом (дев'ятеро учнів); - у реченні - будь-яким членом речення. (Два помножити на два - чотири.)
Форми змінювання Виражені у відмінкових закінченнях кількісних та порядкових числівників
Орфограми числівника М'який знак у кінці числівників, перед закінченнями (п'ять, десять, трьох, чотирьох)
Вживання кількісних числівників у формі непрямих відмінків Один стоїть із пояснюваним іменником у тій самій формі роду, числа, відмінка (одну книжку, одним прикладом); у множині вживається з іменниками, які мають форму множини (одні двері) і означають парні предмети (одні черевики); числівники у непрямих відмінках вимагають від ' іменника відповідного відмінка: а) два, три, чотири сполучаються з іменником у формі називного відмінка множини: два учні, три сестри; б) п'ять, шість і до двадцяти поєднуються з іменником у формі родового відмінка множини (п'ять хлопців). Складені числівники у непрямих відмінках поєднуються з іменниками у формі того відмінка, якого вимагає останній складовий компонент (трьохсот двадцяти чотирьох днів). При дробових числівниках іменники не відмінюються і вживаються у родовому відмінку однини (одна друга кілограма, три четвертих метра)
Вживання порядкових числівників Узгоджуються з іменниками у формі роду, числа і відмінка (перші кроки, друге дихання). У датах назви місяців вживаються тільки у родовому відмінку.
3. Робота з текстом (за варіантами).
(Роздрукований текст - на парті у кожного учня.)
І варіант.
Прочитайте текст.
Борисфен - четверта, за Геродотом, ріка Скіфії.
Четверта, але найбільша серед усіх восьми.
Найбільша, і найкраща, і найславетніша.
Могутня ріка Борисфен бурлива, як море, велика, як світ, із сонячною, джерельного водою, багата на рибу, на чудові пасовиська, що привільно розкинулися! по її берегах. Ніхто не зрівняється з четвертою рікою скіфів! Ні перша ріка істрі ні друга Тірас, ні третя Гіпаніс, ні п'ята Пантікап, ні шоста Гіпокріс, ні сьома! Герр, ні,
Loading...

 
 

Цікаве