WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Шляхи виховання культури поведінки у дошкільників. - Дипломна робота

Шляхи виховання культури поведінки у дошкільників. - Дипломна робота

насамперед, на справжні події і явища, що у надлишку надає життя ідіяльність дитини в колі однолітків.
Готуючись до такої бесіди, педагог повинен проаналізувати, що було предметом найбільш яскравих вражень дітей, як вони сприйняли побачене, як переживають його.
Якщо зміст бесіди доступний і цікавий дітям, то вони будуть ставити запитання: педагогу як би відкривається внутрішній світ дитини. Це дозволяє обґрунтовано визначити, як малята сприйняли ідею, моралі добутку, і дає можливість подальшого тактовного коректування поведінки дітей. А та обставина, що вся група спільно обговорює факти поведінки і різні ситуації, викликає співпереживання, емоційний вплив дітей один на одного, сприяє взаємному збагаченню їхніх почуттів і етичних уявлень.
Поведінка вихованців старших груп переконливо свідчить про те, що в цьому віці поступово відбувається перехід від сприйняття змісту окремих вчинків до збагачених понять про гарне поводження. За допомогою етичних бесід вихователь пов'язує між собою у свідомості дітей розрізнені уявлення в єдине ціле - основу майбутньої системи моральних оцінок. Саме засвоєння етичних понять у визначеній системі допомагає старшому дошкільнику розібратися в сутності понять добра, загального блага, справедливості формує первісне поняття про людське достоїнство.
Вплив моральної свідомості старшого дошкільника на саморегуляцію його поведінки ще не велико. Тому теми етичних бесід повинні обов'язково включати провідні для даної вікової групи поняття. "Моя мама", "Моя родина", "Дитячий садок", "Мої товариші", "Я вдома" і багато ін. Названі теми можуть бути конкретизовані і доповнені в залежності від уявлень, знань, рівня вихованості. Важливо щоб зміст перерахованих провідних тем обов'язково пов'язувався з усім змістом педагогічного процесу, без чого не можна забезпечити ефективність морального виховання.
Етичні бесіди, їхні результати повинні безпосередньо виявлятися в практиці поведінки, вчинках дітей у різних ситуаціях. Що дуже важливо для закріплення результатів педагогічного впливу.
Підготовча група. Основна задача морального виховання дошкільників на цьому етапі складається, насамперед у закріпленні, поглибленні і розширенні всього того, що вони набули за весь попередній період перебування в дитячому садку. У повсякденній педагогічній практиці вихователь повинен прагнути, щоб моральні почуття дитини ставали більш глибокими, і їхній прояв у стосунках до людей, їхньої діяльності, до рідної країни - більш стійким і організованим. Моральні уявлення дітей про явища суспільного життя, про властиві людям якості (такі як справедливість і чесність, працьовитість і відповідальність та ін.) стають більш усвідомленими. Здобувають велику узагальненість, і навички моральної поведінки - більш природними і міцними. Необхідно, щоб дитина завжди поводилася за правилами не тільки в дитячому садку і вдома, але й у будь-якій обстановці, не тільки на очах дорослих, під контролем, але і за власним спонуканням. Особлива увага вихователя в даній віковій групі повинна бути зосереджена також на вихованні потреби в дотриманні правил особистої гігієни й у природній взаємодопомозі дітей у різних режимних процесах, у формуванні вольових якостей, у нагромадженні досвіду гуманних відносин і культури поведінки.
Названі задачі конкретизовані у відповідних розділах "Програми виховання і навчання в дитячому саду", "Виховання культурно-гігієнічних навичок", "Виховання навичок культури поведінки", "Виховання гуманних почуттів і позитивних взаємин, етичних уявлень" та ін.
Для забезпечення органічної поступовості між дитячим садком і школою в моральному вихованні дуже важливий високий рівень вихованості в широкому розумінні слова. Саме позитивний досвід гуманних стосунків дітей початкова школа справедливо розглядає як головний результат морального виховання дитини в попередній період; саме на цьому фундаменті в початкових класах відбувається подальший розвиток нових форм моральної поведінки.
Від досягнутого виховання залежить і процес навчання. Серед негативних якостей першокласника, що ускладнює навчальну діяльність і виховання, педагоги часто називають неакуратність, відсутність зібраності. Охайність, виховання в роки дошкільного дитинства забезпечує першокласнику природне, без особливих зусиль підтримки порядку портфеля, на робочому місці, і тим самим заощаджує час для навчальної діяльності.
Гарним способом для прищеплювання навичок читання служить колективне читання з наступним переказом змісту прочитаної казки, байки і т.п. Це дуже допомагає вихованню дитини, що готується до навчання в школі, формуванню навичок навчальної діяльності.
Задачі виховання культури поведінки в даній віковій групі, як і в попередніх, зважуються на основі доцільного добору методів і прийомів, найбільш вдалого їхнього сполучення, що забезпечують взаємозв'язок учбово-пізнавальної і самостійної діяльності дошкільників.
Використовуючи морально спрямовані методи виховання, педагог формує етичні поняття культури поведінки в громадських місцях, культуру взаємин, культуру мови, культуру зовнішнього вигляду. Але варто пам'ятати, що в підготовчій групі не втрачають своєї значимості ігрові прийоми, включені у виховний процес. Сполучаючи їх з етичними бесідами, педагог ненав'язливо розкриває перед дітьми наочні зразки повсякденного спілкування. Важливо також щоб морально спрямовані заняття, бесіди містили не тільки правила етикету, але й цікаві практичні вправи в культурному спілкування. Тоді можна ефективніше впливати на внутрішній світ дитини.
Ефективність формування доброзичливих суспільних мотивів поведінки підвищується, якщо педагог встановлює органічний зв'язок між різноманітними смаками дитячої діяльності. Ця робота повинна обов'язково знайти відображення в плані освітньо-виховної роботи.
Вихователю важливо постійно вести запис спостережень за вчинками дітей. Саме тут вихователь відзначає, як впливали на дитину передбачені планом методи, чи вдалося домогтися мети та ін.
Виховання - творчий процес, тому передбачити і планувати роботу на два тижні, місяць і т.п. без аналізу попередніх щоденних записів неможливо.
Продумане використання різноманітних зв'язків дозволяє "червоною стрічкою" провести виховання культури поведінки через всі процеси навчання на заняттях, гри, музичну, образотворчу та ін. види діяльності дітей. Конкретна реалізація взаємозв'язку виховного процесу - самостійна діяльність.
Дуже важливо, щоб весь режим дитячого садку, всі те, що ми називаємо повсякденним життям, було наповнено змістовною діяльністю і спілкуванням. Це сприяє духовному світу дитини. Вирішуючи дану задачу, педагог створює сприятливий ґрунт для формування позитивних рис характеру і моральних якостей особистості.
2.2. Роль сім'ї у моральному вихованні дітей.
У гарних батьків виростають гарні діти. Як часто чуємо ми це твердження і як важко пояснити, що ж це таке - гарні батьки.
Сім'я є природним середовищем

 
 

Цікаве

Загрузка...