WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Шляхи виховання культури поведінки у дошкільників. - Дипломна робота

Шляхи виховання культури поведінки у дошкільників. - Дипломна робота

поведінки представляє вечір. Цейчас особливий для довірчого спілкування вихователя з дітьми. Безпосереднє спілкування з вихователем сприяє зміцненню прихильності, довіри до нього дитини - найважливішої умови морального виховання. На вечірні часи також можуть бути заплановані інсценівки нескладних сюжетів за допомогою іграшок. Зміст таких сценок педагог черпає зі спостережень, діти з інтересом сприймають сценки зі свого життя.
Рівень розвитку дітей четвертого року життя дозволяє трохи ускладнити програмні вимоги до морально спрямованих ігор-занять, іграм-вправам, інсценівкам. Тепер вони будуються так, щоб кожна наступна вправа спиралася на набутий раніше досвід дітей. Тим самим забезпечується більш швидке і міцне засвоєння навички.
Принципом проведення ігор стає більш широкий, комплексний вплив на свідомість і моральні почуття дітей, а також надання їм можливості вправлятися в здійсненні потрібних дій, вчинків. Поступово дітям надається усе більше самостійності, минаючи показ дій, створюється можливість для самостійних вправ культурної поведінки.
Щоб досягти єдності між уявленнями про те, як треба поводитися, і конкретною поведінкою дитини, варто широко використовувати вправи ігрового характеру. Дітей дуже захоплюють, наприклад, гри-вправи на закріплення правил етикету в спілкуванні з навколишніми дорослими і дітьми, у яких використовуються ляльковий театр, іграшки, гумористичні картинки, слайди, уривки з діафільмів і т.п.
Поступово ігрові вправи і завдання ускладнюються, демонструють дії в комплексі. Такі вправи дозволяють узагальнити окремі дії, показати дітям у комплексі, наприклад, процес умивання. У них виникає активний інтерес, вони називають частини, які варто мити і т.п.
Гри-вправи "Кожної речі - своє місце" - виховує акуратність, навички підтримувати порядок. Після проведення таких ігор, занять і вправ на тему "Підтримки порядку" діти швидше зауважують безладдя.
Поступово вихователь вносить в ігрові куточки нові атрибути, що дозволяють розвивати зміст ігор відповідно до набутих навичок культурної поведінки. Наприклад, у грі-вправі "Лялька Таня застудилася" дітям були показані способи правильного користування носовою хусткою. Потім вихователь уклав чисті хусточки лялькам у кишеню. Діти з задоволенням грають з "хворими" ляльками й у результаті через 2-3 тижні здебільшого опановують навички правильного користування носовою хусткою і т.д.
Середня група. Минув ще рік. Діти підросли, опанували ряд навичок культурної поведінки. А тим часом робота педагога по вихованню у дітей навичок культурної поведінки значно ускладнюється і розширюється.
Діти п'ятого року життя спостережливі, допитливі, активні. Їхні інтереси стають різнобічними. Збільшується обсяг знань, розширюються можливості ознайомлення дітей з явищами суспільного життя. Предметом дитячої уваги стає праця дорослих, їхні взаємостосунки в процесі праці, яскраві, помітні події в найближчому оточенні, вдома. І атмосфера життя в дитячому садку здобуває для формування моральних почуттів і якостей особливе значення.
Сполучення управління самостійної практичної повсякденної діяльності дітей у дитячому садку і вдома із залученням їхньої уваги до праці дорослих, суспільному значенню цієї праці, сприяє успішному розширенню задач виховання поваги до дорослих, культури спілкування з ними. Ця область виховної діяльності вимагає організації уваги дітей до дорослих, з якими вони щодня спілкуються. Адже саме через близьких найчастіше прослідковується життя дітей, вони не отримують турботи від дорослих. Щоб цього не відбулося, потрібно навчити дітей бачити, розуміти й оцінювати працю дорослих, їхні позитивні дії і відносини. Гарний спосіб для цього - правильне відображення таких дій у заняттях і іграх. Два-три морально спрямовані заняття можна присвятити протягом року спеціально повазі до навколишніх дорослих, насамперед до батьків, педагогів, няньок.
Старша група. В старшому дошкільному віці формування моральних якостей особистості і звичок культурної поведінки активно продовжується. Зміст педагогічного процесу на цьому етапі складає виховання поваги до рідних і близьких, прихильності поваги до вихователів, усвідомленого прагнення порадувати старших гарними вчинками, бажання бути корисним навколишнім. У дітей старшої групи необхідно активно і послідовно формувати дружні взаємини, звичку грати і займатися спільно, уміння підкорятися вимогам, у своїх вчинках йти за прикладом гарних людей, позитивним, героїчним персонажем відомих художніх творів.
У моральному вихованні старшого дошкільника продовжує займати велике місце виховання культури спілкування. Формування поваги до навколишніх, доброзичливості, вольових якостей, стриманості відбувається в колективі однолітків. Колектив відіграє в житті дітей все велику роль, взаємостосунки дітей ускладнюються.
У поведінці старшого дошкільника яскравіше виступає зв'язок моральних якостей і властивостей особистості з інтелектом, пізнавальним і цікавим, відношенням до навколишнього світу, до діяльності, до дорослих й однолітків, до себе. Дитина в процесі спілкування вже може бути стриманою, вміє діяти в інтересах партнера чи групи однолітків, виявляючи при цьому вольові зусилля. Але, звичайно ж, це тільки початок вміння, яке треба розвивати і закріплювати.
Головною у цілеспрямованій виховній діяльності педагога на ступіні старшого дошкільного віку, продовжує залишатися організація життя і діяльності дитини, що відповідає досвіду змістовного спілкування, формуванню доброзичливого ставлення до однолітків і навколишніх.
Ефективним методом уточнення систематизації моральних уявлень старших дошкільників є етична бесіда. Такі бесіди повинні бути органічно включені в систему різноманітних методів виховання.
Етична бесіда, як метод морального виховання відрізняється істотною своєрідністю. Зміст етичних бесід складають в основному справді життєві ситуації, поведінка оточуючих людей і насамперед самих вихованців. Вихователь дає характеристику тим фактам і вчинкам, що дитина спостерігала чи робила у спілкуванні з однолітками і дорослими.
Подібні характеристики формують у дітей об'єктивність в оцінці подій, допомагають дитині орієнтуватися в тій чи іншій ситуації і поводитися відповідно до правил моральної поведінки.
Етичні бесіди - це планові, підготовлені й організовані заняття, зміст яких визначено вимогами "Програми виховання і навчання в дитячому садку". Але, звертаючись до програмних задач виховання, педагог має конкретизувати їх, проробляти правила і норми поведінки, виховання яких необхідно підсилити в даній групі з урахуванням дорослих і індивідуальних особливостей дітей.
Кількість подібних бесід невелика: п'ять-сім на рік тобто один раз протягом півтора-двох місяців.
Варто пам'ятати: головна мета етичних бесід полягає в тому, щоб сформувати в дитині моральні мотиви поведінки, якими вона могла би керуватися у своїх вчинках. І спиратися такі бесіди повинні,

 
 

Цікаве

Загрузка...