WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Родина – соціальний та педагогічний інститут формування дитини - Дипломна робота

Родина – соціальний та педагогічний інститут формування дитини - Дипломна робота

повчати їх, а, насамперед, самому жити по-людськи. Хто хоче виконати свій обов'язок щодо дітей, залишити в них про себе добру пам'ять, що служила б потомству заповітом, як жити, той повинен почати виховання із самого себе. Виховання дітей вимагає самого серйозного тону, найпростішого і щирого. У цих трьох якостях повинна полягати гранична правда життя.
Ціль виховання - сприяти розвитку людини, що відрізняється своєю мудрістю, самостійністю, художньою продуктивністю і любов'ю. Необхідно пам'ятати, що не можна дитину зробити людиною, а можна тільки цьому сприяти і не заважати, щоб вона сама у собі сформувала людину.
Головні підстави, яких необхідно дотримуватися при вихованні дитини під час її сімейного життя: чистота, послідовність у відношенні слова і справи при поводженні з дитиною, відсутність сваволі в діях батьків чи обумовленість цих дій і визнання особистості дитини постійним поводженням з нею як з людиною і повним визнанням за нею права особистої недоторканності.
Уся таємниця сімейного виховання в тому і полягає, щоб дати дитині можливість самій розвиватися, робити все самостійно; дорослі повинні завжди відноситися до дитини, з першого дня появи її на світ, як до людини, з повним визнанням її особистості і недоторканності цієї особистості.
Різні заняття, особливо ігри, зміцнюють відносини між дитиною і батьками. Коли дитина слухає пояснення, чому розхлюпується сік з чашки, що буде, якщо занадто сильно стиснути паперовий стаканчик із вмістом, він не тільки одержує перші уроки фізики. Це - спілкування, що дарує задоволення і радість. Гра батьків з дітьми вкрай сприяє оптимізації відносин між членами родини, навіть якщо в інші хвилини вона і приносить засмучення чи змушує хвилюватися, як, наприклад, у змагальних іграх. Але треба пам'ятати про відповідність ігор віку. Не рідкість, наприклад, коли батько занадто далеко заходить у грайливо-глузливому звертанні з малям. Своєю підвищеною активністю він може виснажити терпіння дитини і викликати в неї хворобливу реакцію на таке звертання.
Ще про одну сторону відносин між батьками і дітьми хотілося б сказати: з дітьми необхідно розмовляти із самого початку їхнього життя. Відповідати на їхні нескінченні питання, пояснювати свої вчинки і вчинки дітей, обговорювати події, що трапилися і т.д. Розмова, роз'яснення і відповіді на дитячі питання - усе це робить свій внесок у посилення позитивного аспекту відносин між батьками і дітьми. Це не означає, що батьки не можуть іноді сказати дитині, що втомилися, що вони зайняті і не зможуть зараз говорити з нею. Однак важливо усвідомлювати переваги усного спілкування з дітьми. Батькам, які бажають, щоб підлітки ділилися з ними у важкі моменти життя своїми переживаннями, потрібно починати спілкування з дитиною, коли вона ще не вміє розмовляти.
І ще один важливий момент: батькам необхідно поважати себе. Потрібно взяти зобов'язання допомагати дитині ставати повноцінною, всесторонньо розвиненою особистістю, працювати над формуванням позитивних взаємин з ними, допомагайте їм впоратися з агресивністю. Нікому не приходиться працювати над цим так багато і завзято, як батькам, і ніхто не здатний внести в справу виховання дитини настільки ж коштовний і діючий внесок. Родина повинна зрозуміти дитину, її бажання й інтереси, терпляче допомагаючи здійсненню одних і настільки ж терпляче відтинаючи інші. Потрібно спробувати бути як можна чеснішим перед собою і перед дитиною.
Те, що ми розглянули, безсумнівно, має важливе і вирішальне значення у вихованні дітей. Якщо описані принципи правильно застосовувати, більшість проблем у вихованні і взаємовідносинах з дітьми можна уникнути чи взагалі пом'якшити їхній вплив. Задоволення емоційних потреб дитини - дисциплінування на основі любові - дозволить встановити між ним і батьками здорову, сильну і ніжну прихильність. Коли в батьків з'являються труднощі з дитиною, вони повинні заново проаналізувати ситуацію, з'ясувати, що вона потребує, і задовольнити ці потреби перш, ніж що-небудь почати. Покарання саме по собі може принести тільки негативні результати. Сподіватися на що-небудь інше - трагічна помилка! Покарання, не засноване на безумовній любові, і негативні методи виховання можуть лише остаточно зіпсувати відносини між батьками і дітьми. На жаль, саме такий підхід до виховання розповсюджений у наш час. У цьому одна з причин, по якій в сучасних дітей виникають безпрецедентні ускладнення практично у всіх областях, починаючи з навчання і закінчуючи особистими проблемами.
Не судіть себе занадто суворо і не очікуйте занадто багато чого від своїх зусиль. Бути батьком - важка праця. Батьки теж відчувають гнів і провину, їм також потрібно переборювати всі складності дорослішання і зростання дитини. Батьківські здібності також виявляються не відразу - трапляються періоди дезорганізації і регресії - це складова частина розвитку. Потрібно вчитися на цих труднощяхта помилках, коли ви розумієте, що як батьки повелися не найкращим чином.
Дитина зрозуміє і оцінить щирі спроби зрозуміти її і допомогти, навіть якщо те, що роблять батьки, - не найкраще, що в даний момент можна зробити. Необхідно довіряти почуттям і відчуттям, відзначати і радіти всім успіхам батьків і успіхам дитини.
Список використаної літератури:
1. Педагогіка / Під ред. А.М.Алексюка. - К: Вища школа, 1985.
2. Монаков Н.І. Вивчення ефективності виховання: Теорія та методика. - М., 1981.
3. Ушинський К.Д. "Рідне слово" (Книжка для навчаючих). - твори в 6-ти т., т.2., с.406.
4. Педагогіка. Курс лекцій.
5. Каменьський Я.А. Велика дидактика. - Вибр.пед.твори. - М: Учпедіз, 1955.
6. Ушинський К.Д. Людина як предмет виховання. - зібр.творів. М, 1950, т.8.
7. Зовнішнє середовище та психічний розвиток дитини / Під ред. Р.В.Тонкової-Ямпольскої. - М: Медицина, 1999.
8. "Нова газета", №2, 8.06.1999, "Порушуються права дітей".
9. Алан Фром "Абетка для батьків" - Леніздат, 1999.
10. Бенджамін Спок. "Дитина та нагляд за нею" - Ленінград, "Машинобудування", 1998.
11. Ковальова Л.Е. Мікроклімат у родині. - М., 1999.
12. Конвенція ООН про права дитини (1991 р.)
13. Майдиков И.М. Основи соціології. - М., 1999.
14. Маленкова Л.И. Педагоги, батьки і діти. - М., 1999.
15. Рождєственська М.В. "Будьте уважні до дітей" - К: Радяньска школа, 1999.
16. Смирнова Є. Родина нетипової дитини: Соціокультурні аспекти. Поволж. філ. Рос.навч.центру. Саратов: Вид. Сарат. ун-ту, 1999. - С. 58, 69, 70, 75.
17. Сухомлинский В.А. "Лист до сина" - М: Освіта., 1987.
18. Хямяляйнен Ю.Воспитание родителей. - М., 1993. - С. 98-102.
19.
20. Р. Кэмпбелл "Как по-настоящему любить своего ребенка", 160с., Санкт-Петербург, издательство "Мирт", 1996.
21. Р. Кэмпбелл "Как справляться с гневом ребенка", 192с., Санкт-Петербург, издательство "Мирт", 1999.
22. Аллан Фромм "Азбука для родителей" - Лениздат, 1999.

 
 

Цікаве

Загрузка...