WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Тренінг емпатії за “малою” прозою Євгена Гуцала - Реферат

Тренінг емпатії за “малою” прозою Євгена Гуцала - Реферат

виписана "Чорнобильська дівчина Калина". Оповідання не потребує зайвих коментарів. Вчитель зачитує уривки або заздалегідь готує з двома учнями сценку про Любомира і Калину. Для цього доцільно вибрати найбільш гострі моменти оповідання та перетворити епічний твір у драматичний. Проте більш глибокого проникнення у художнє полотно учні досягнуть, самі складаючи сценарій. До прикладу, на початку уроку створюється добровільна творча бригада (3 - 4 учні), якій пропонується текст оповідання. До кінця уроку необхідно скомпонувати короткий діалог і "здійснити постановку". Вчитель наголошує "акторам", що важливо грати щиро, а не точно дотримуватись тексту.
Калина сидить на стільчику з вишиванням, на ній голуба косинка.
Підбігає Любомир.
Любомир (здалека, поспішливо і захоплено). Калино! Гайда, побігли!
Калина. Куди?
Любомир. Кидай своє вишивання, ще вишиєш. Бо полетять!
Калина. Хто полетить? Куди полетить?
Любомир. Та хутчій, хутчій!... Я прибіг до річки, а там гуси й качки, а отако віддалік, на плесі, двоє лебедів! То побігли дивитися на лебедів, ти ж іще ніколи не бачила.
Калина. То й що з того, що лебеді?
Любомир. Подивишся, дуже славні, я сам ще не бачив.
Калина. Може вони вже полетіли, я тільки марно подамся до річки.
Любомир. Але ж це лл-ле-беді! Чогось вони залетіли до нас, ходімо.
Калина (вперто). Вони вже полетіли.
Любомир. Ех ти! (Махнув рукою, побіг, повертається через декілька секунд).
Любомир. Гроза!
(Калина мовчить).
Любомир. Гроза! Послухай-но, як гримить грім (гримить).
(Калина стискає плечима).
Любомир. Чуєш грім? То колісниця гуркоче в небі!
Калина (піднімає очі, здивовано). Яка колісниця?
Любомир. Пророк Ілля їде на колісниці, чуєш? І так гримить, бо сердиться.
Калина. На кого сердиться? За віщо? (пауза) ти звідки знаєш?
Любомир. Мені розказувала моя баба Фросина... Пророк Ілля сердиться на всіх людей, що вони отакі от...
Калина. Які?
Любомир. Ну, погані... Злі, брешуть одне одному... І на землі так роблять, що земля не родить...Пророк Ілля на всіх сердиться, бо завинили.
Калина. І на мене сердиться? (Швидко).
Любомир (розгублено). Не знаю...
Калина. А що я таке зробила, що пророк Ілля сердиться на мене?
Любомир. Я не знаю (нітиться). Мабуть, ти не винувата ні в чому.
Калина. Не винувата?
Любомир. Ага... (задумується, гримить грім). Побігли! То пророк Ілля їде на колісниці. Моя баба Фросина каже, що до нього можна підсісти и колісницю (загадково).
Капина. Як? Де?
Любомир. Там, де небо сходиться з землею.
Калина. Пророк Ілля може всіх узяти?
Любомир. Ні , не всіх... тільки дітей, тільки невинуватих... Ти ж невинувата, побігли!
Калина. Аж у поле? Де небо сходиться з землею?
Любомир. На обрії, на пружку.
Калина. І ти побіжиш доганяти колісницю?
Любомир (нетерпляче). Побіжу! З тобою.
Калина (задумується, потім різко). То біжи! (знервовано). Чого ж ти не біжиш?
Любомир. А ти. Не хочеш.
Калина. Не хочу... Не можу...
Дуже багато залежатиме від того, як учні зіграють свої ролі. Вчитель повинен розтлумачити "акторам", яка прірва між дитячим, життєрадісним та безпосереднім Любомиром і Калиною-підранком. Репліки Любомира промовляються швидко, поспішливо, Калини - тихо, апатично. Якою б не була ця перша режисерська спроба, виконавців необхідно похвалити і нагородити.
Після перегляду сценки вчитель допомагає учням розгадати підтекст, що криється у словах Калини. Пророк Ілля сердиться, бо всі люди роблять зле. А що зробила Калина? Ніби нічого. Адже її покарано, вона тяжко хвора. Чому ж вона покарана, якщо "невинувата"?
Учні вчаться читати поміж рядками. Калина говорить: "Вони [лебеді] вже полетіли"... Чому вона це сказала? Дівчинка ж не бачила, чи справді лебеді полетіли. А що вона насправді хотіла сказати? "Я втомлена і нікуди не хочу йти". Так, Калина хвора і втомлена, і не цікавиться навіть лебедями. Калина питає: "І на мене [пророк Ілля] сердиться?". А насправді думає: "То моя хвороба - це покарання?". І останнє: "А що я таке зробила, що пророк Ілля сердиться на мене?" - звучить як, - "Чому хвора я? За що мене покарано?". Перефразуймо ці слова, вирвані з контексту, і вони прозвучать як докір усьому дорослому світу. "А що я таке зробила, що я хвора? Що тато і мама у світах на заробітках?". Любомир, якого особисто обминула Чорнобильська чума, з безпосередністю дитинства сприймає легенду про пророка на колісниці, в Калини ж поруйноване дитяче світосприйняття, підірване не тільки фізичне здоров'я, а й знищена "казка дитинства".
VІІ. Важливо показати учням, що хворіє не лише організм людини, більшого болю завдають душевні недуги і рани. Чи є в оповіданнях Євгена Гуцала герої з душевними ранами?
Не дуже комфортно почувається вдалині від рідного села у переселенському будинку чорнобильський хлопчик Миколка ("Зозуля"), втрачає інтерес до життя хвороблива Калина, маленька дівчинка Катря готує собі на смерть найкращий одяг, так як робила покійна баба Маруся.
Це настільки безглуздо і шокуюче, що фізично здорова, на відміну від Калини, дівчинка Катря готується до смерті! Чому?
У звичній ситуації кожна дитина живе своїм повноцінним життям, ніби й не помічаючи дорослих родичів, і нам здається, що ми їй і не потрібні. Проте це не так, вона, як кіт біля людини, завжди тримається десь поруч мами; все добре, якщо "свої" поруч, на горизонті. Якщо ж раптом звичний уклад руйнується, наступає паніка. В надзвичайних ситуаціях завжди психологічно найбільше страждають діти. Стрес руйнує відчуття захищеності, необхідне, як повітря, кожній дитині. Психологічні злами, принесенні надзвичайними ситуаціями, назавжди залишають шрам у психіці дитини. У цивілізованому світі в таких випадках з дітьми працює спеціальна психологічна служба. Проте в будь-якому випадку рецепт лікування один - відігріти душевним теплом.
Вчитель пропонує учням стати душевними цілителями для Катрі, юними психологами.
- Яквилікувати душу Катрі? Чи боляче вам, коли зачіпають свіжу рану? Чи є така рана у Катрі? Чи нагадували б ви Катрі про її батьків? Чим цікавиться Катря? Про що б ви розмовляли з Катрею? Про те, що цікавить вас, чи про те, що цікавить її? Уявіть ситуацію. Ви опиняєтеся поруч з Катрею на Різдвяних святах. Всім весело, а дівчинку ніщо не може розвеселити. Які б слова ви підібрали для Катрі, яку розмову розпочали б як справжній юний психолог?
Один учень грає роль Катрі, другий пробує розрадити, полікувати теплом; діалог розпочинається словами: "Привіт, мене звати ...". Така рольова спроба розвиватиме чуйність і обережність у поводженні з чужим горем. Домашнім завданням для учнів може бути твір-мініатюра "Лист до Катрі".
Технологічна особливість уроку обговорення збірки Євгена Гуцала "Діти Чорнобиля" - поєднання традиційних прийомів вивчення художнього слова з ігровими елементами, "одягання" навчальних завдань у ігрове обрамлення. В умовній ігровій реальності діти мають можливість через асоціативну ідентифікацію стати на місце іншої людини, пройнятися її болем, думками, проблемами, а отже подібного плану уроки з ігровими вкрапленнями сприятимуть розвитку в них конгруентної емпатії. Використані у розробці ігрові прийоми надають можливість інтенсифікувати урок літератури, урізноманітнити дидактичний процес, привчають молодших підлітків до перетворювальної інтелектуальної діяльності.

 
 

Цікаве

Загрузка...