WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Тренінг емпатії за “малою” прозою Євгена Гуцала - Реферат

Тренінг емпатії за “малою” прозою Євгена Гуцала - Реферат

людини?"
- Діти, то що ж з вороною? Чому вона така? Від чого ворона хвора?
З допомогою вчителя діти намагаються зрозуміти різницю між описами двох птахів і роблять висновок. Що опис зозулі емоційно нейтральний, а опис ворони емоційно забарвлений: тривожний, сумний.
Опис лося ("Лось")
"... звівся, тепер його постать чітко вималювалася у досвітніх сутінках. Це був великий звір з широкими грудьми, які легко здималися од дихання. Його роги нагадували осінній низькорослий кущ, із якого обнесло листя".
- На що схожі роги в лося? Давайте уявимо собі, що в лісі побачили такий чудовий "кущ". Чи справді роги в лося схожі на кущ? (Вчитель демонструє два малюнки куща і лося. Учні шукають схожість .)
- Діти, а які в лося будуть очі: добрі спокійні, злякані, сумні? Чому?
Портрети людей теж чіткі і виразні.
Вчитель запитує портрети діда Кирила ("Скажений чорнобильський собака") і Савки-Савки ("Рудня").
"...схожий на побурілого корча, який довго пролежав у драговинні, й руки та ноги діда - мов корчумаки, й лице жаб'яче, з жаб'ячими очима та жаб'ячим ротом."
Портрет діда відверто негативний. Щоб звернути увагу учнів на влучну художню деталь, вчитель знову ставить кілька навідних запитань.
- Чому автор порівнює діда з жабою? З побурілим корчем? Чи можете ви сказати, як саме автор ставиться до діда? На що схожі дідові руки? ( На корчумаки) Чи, на вашу думку, демонструє автор з допомогою портрета ставлення Грицька до діда? А своє ставлення?
- А що таке корчумака? ( Діти відповідають, як хто уявляє це слово.) А хто хоче намалювати корчумаку? Один учень іде до дошки і малює суху гілляку. Потім іншому вчитель пропонує домалювати малюнок так, щоб вийшла рука, або на іншій частині дошки намалювати руку старого чоловіка. Учні зауважують, що суха гілляка дійсно схожа на руку.
- Діти, як ви думаєте, якби дід був добрим (якби подобався хлопчикові), чи порівнював би автор його руки з корчумаками? А з чим? Доберіть синоніми до словосполучення "покручене гілля", простежте, котрий синонім емоційно забарвлений, а котрий ні.
Щоб уявити собі Савку-Савку ("Рудня"), треба знати, як росте віниччя.
"... ніс кирпатий, лице у веснянках, вуха стирчать, а чубата голова скидається на пишне зелене віниччя, під яким горять живим вогнем кмітливі, в руду цяточку очі".
Чи охайний хлопчик Савка-Савка? З чого це видно? Звичайно, не дуже. Волосся як віниччя. Отже, воно світло-русе (руде), "стрепіхате", неслухняне, стирчить у різні боки і розвівається на вітрі. Але автору не потрібні усі ці слова, достатньо лише порівняння "як пишне зелене віниччя".
Учні, знайдіть речення, яке вказує на непосидючість хлопчика. ("... горять живим вогнем кмітливі... очі"). Чи насправді очі у Савки-Савки горять? Звичайно, ні. Учні пояснюють, що Савчині очі випромінюють постійну готовність у кожну мить щось вигадати.
Діти роблять висновок, що краще уявити зовнішній вигляд персонажа допомагають порівняння: кущ - роги, корч - фігура діда, корчумаки - руки, віниччя - волосся... Таким чином учні вчаться вловлювати, відстежувати авторські асоціативні зв'язки, оцінювати їх оригінальність, щоб у перспективі самим метафоризувати власне мовлення, творити власні мистецькі смисли. Такі ігрові вправляння поглиблюють асоціативну уяву дитини, поки що збіднену наївним реалізмом. Подібного плану ігри досконало розроблені Є. Заїкою у статті "Комплекс ігор для розвитку уяви" (Заика Е. В. Комплекс игр для развития воображения // Вопросы психологи. - 1993. - №2. - С. 54-62.), їх використання на уроках української літератури у середніх класах слугуватиме тренінгом навичок вербального образотворення.
Важливими у такій роботі є прийоми інтегрування із зображувальними можливостями живопису, оскільки зорове підкріплення дозволяє молодшому підлітку краще зафіксувати асоціативну ланку ( малюнки куща, покрученого корча...).
Дослідження описів вчитель пропонує учням продовжити вдома. За табличкою необхідно визначити, які саме функції виконує кожен опис, що розглядався у класі.
1. Зображення зовнішності персонажа
2. Натяк автора на характер героя
3. Демонстрація автором свого ставлення до персонажа
4. Демонстрація автором ставлення одного персонажа до іншого
ІV. Двом учням вчитель пропонує індивідуальні завдання на 10 хвилин: скласти розповідь за планом.
Краса образу Грицька (за оповіданням "Скажений чорнобильський собака")
1. Сільський хлопчик Грицько і його собака.
2. Пальма у небезпеці.
3. Втеча до лісу.
4. Грицько - лісовий лікар.
5. Грицько і Пальма - справжні друзі.
Краса образу Миколки (за оповіданням "Зозуля")
1. Хто такий Миколка? Що ми знаємо про його сім'ю?
2. Що трапилося з Миколчиною бабою Оришкою?
3. Що робить Миколка для своєї бабусі? Нащо бабусі зозуля?
4. Для чого Миколка імітує зозулю?
5. Чи любить Миколка бабу Оришку?
Вчитель рекомендує учням робити нотатки. Через деякий час весь клас заслуховує розповіді учнів і дає їм оцінку.
V. Проблематика збірки не зовсім дитяча, проте під силу нашим учням. Це:
- проблема украденого Чорнобилем дитинства;
- проблема незахищеності дітей і тварин перед жорстокістю законів виживання;
- екологічна проблема;
- проблема післячорнобильського генофонду (у оповіданнях "Плач у мороку ночі", "Дитя від стронцію").
Чорнобильські діти умить стали дорослими. Їх дитинство обірвалося з вибухом на АЕС. Недитячі хвороби, недитячі думки. Калина турбується, чи "винувата" вона у чомусь, сприймаючи, очевидно, хворобу як кару за якусь провину. Мар'яна переносить свою любов до загиблого брата на його майбутнього сина. Персонажі збірки - Катря, Калина, Савка-Савка, Пальма, ворона, заєць, кінь - слабкі й беззахисні у світі, де йде боротьба за виживання.
Обговорення цих проблем проходить у формі диспуту. Вчитель пропонує ряд суперечливих запитань. Коли диспут згасає, вчитель підтримує то одного, то іншого опонента, наводить контраргументи, але не робить власних висновків, не проголошує істину, надаючи можливість учням самим дати свій присуд.
В імовірний перелік проблемних питань доцільно внести приблизно такі:
1. Чи варто любити покалічену, криву, однооку та ще й чорнобильську собаку, як це робить Грицько? Чи не може собака заразити хлопчика?
2. Чи має дід Кирило моральне право топити Пальминих цуценят? Чи краще вони ходитимуть по вулицях, голодні і бездомні?
3. Чи має право дядько Шпичак стріляти у лося після того,як той щасливо урятувався? Чи здогадувався дядько, що лось із заповідника?
4. Чи вдасться Грицькові захистити Пальму та її цуценят? Хто годуватиме їх, коли вони народяться?
5. Чому Калина лише сидить удома, не цікавиться лебедями на плесі, каштаном, який зацвів?
6. У чому "винувата" Калина? Що спричинило її хворобу?
7. Чи проживе Миколчина бабуся довше, якщо зозуля куватиме? Хто чи що винне у хворобі баби Оришки?
8. Чи подумав Савка-Савка про можливу небезпеку, про хвилювання своїх батьків, коли ішов на Рудню?
9. Чому Любомир не дозволяє матері обірвати кущ калини? Чи справді любить він Калину?
10. Чи повинен був Савка-Савка сам іти на Рудню?
11. Чи приносив Савка-Савка і раніше прикрощі батькам?
12. Хто винен у тому, що діється на Рудні? Чому загинула риба на Рудні?
13. Чому Катря готує собі одяг на смерть?
14. Чи такими повинні бути думки у маленької дівчинки?
VІ. З особливою ніжністю

 
 

Цікаве

Загрузка...