WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Тренінг емпатії за “малою” прозою Євгена Гуцала - Реферат

Тренінг емпатії за “малою” прозою Євгена Гуцала - Реферат


Реферат на тему:
Тренінг емпатії за "малою" прозою Євгена Гуцала
Чи сприймуть, і як саме, сучасні діти дещо романтичні твори Євгена Гуцала? Вони реалісти. Сильними емоціями їх не шокуєш. Дешеве телевізійне меню пропонує жорстокість та цинізм. Вулиця теж навчає "справжнього" життя. Чи здатні діти, перенасичені враженнями та інформацією, проявляти емпатію? Чи залишається в них добре єство? Які відчуття викликає чужа біда? Чи властиве їм співчуття, чи переймаються чужим болем? Адже насправді саме це вимагається від читача. Дана розробка - спроба розвитку емпатії у підлітків засобами художнього слова на основі творчості Євгена Гуцала.
З "малою" прозою Євгена Гуцала учні знайомляться у п'ятому та восьмому класах: це оповідання "Лось" та "Хто ти". Схожою за мотивами і проблемами є збірка оповідань "Діти Чорнобиля". Тема чорнобильського дитинства і досі пульсуюча, а збірка дидактично виразна, тож не зайве було б п'ятикласникам познайомитись із нею ближче на уроках позакласного читання. Програма подає лише оповідання "Лось", проте проблематика цього оповідання більш глибоко усвідомлюється у контексті цілої збірки. Лейтмотив пошуку гармонії з природою, звинувачувальний вирок дорослому світу за порушення цієї гармонії, оголена експресія почуттів притаманні цілій збірці. Незайманість природи ґвалтовно знищена дорослою людиною, але ще незайманою, незіпсованою, як ми звикли говорити, залишається дитяча душа. Вона не хоче, просто не може пристосуватись до скажених постулатів техносвіту. Дитяча любов: до тварин, до родини, до природи і, нарешті, перше віддане почуття до хворої дівчинки сприймається загострено, дещо гіперболізовано на тлі загальної трагедії.
Події збірки відбуваються після Чорнобильської катастрофи. Свідомість людей ще не перебудувалась настільки, щоб жити в післяатомний період. Загальний хаос: переселення, хвороби, смерті. Діти тонко відчувають це, не розуміючи і страждаючи.
Завдання вчителя на уроці обговорення збірки, відповідно до сказаного вище, - достукатися до закапелків учнівських душ, де живе співчуття і чуйність, примусити відчути відповідальність за все, що діється у світі, у ході диспуту формулювати власну думку, аргументувати і захищати її. Урок розвиватиме естетичне розуміння краси, як зовнішньої, так і внутрішньої, яка вдало передається автором у вчинках, думках героїв, в описах та портретах. Діти ознайомлюватимуться з поняттям підтексту, вчитимуться читати поміж рядками. Особливої уваги учнів заслуговує містка, колоритна художня деталь Євгена Гуцала, що часто несе у собі усе змістове навантаження образу.
Символіку уроку та музичне оформлення вчитель і учні обирають на свій розсуд. Оскільки найбільш експресивним є оповідання "Чорнобильська дівчина Калина", то символом уроку може бути букет із кетягів калини чи малюнок... Можна доручити учневі намалювати дівчину-калину у намисті. Для створення емоційного фону підійде класична чи сучасна музика, що спонукає до роздумів.
І. У короткому вступному слові вчитель накреслює тему та проблематику уроку: гармонія дитини і природи, любов до тварин та виховання чуйної людини в оточенні природи (у збірці оповідань Євгена Гуцала "Діти Чорнобиля"). Вчитель і учні діляться загальними враженнями від прочитаного. Чи цікавою є книжка? Чи можна сказати, що книжка про любов? Чому? Кого люблять герої? (Грицько - Пальму, Любомир - Калину, Миколка - бабу Оришку, Мар'яна - брата Василя, що загинув у Чорнобилі, Савка-Савка - собаку Вовка). На які надзвичайні вчинки зважуються герої заради тих, кого люблять? (Миколка імітує зозулю, Савка-Савка іде на Рудню шукати собаку, Мар'яна планує народити хлопчика, подібного на брата).
ІІ. На початку уроку вчитель проводить коротку бліц-вікторину за текстом. Така вікторина налаштує на робочий лад, дозволить позбутися довгого "розкачування", дещо увиразнити вузлові моменти тексту. Про це слід попередити учнів заздалегідь, наголосити, щоб уважно читали оповідання. (Крім того, це зацікавить п'ятикласників до прочитання книжки). В кінці змагання потрібно обов'язково нагородити переможців. Змагання проводиться у швидкому темпі, запитання короткі і лаконічні.
1. Які рани замазували на березах Грицько і Пальма? (Дюромахи).
2. Якого птаха Грицько зустрів у лісі? (Сову).
3. На кого був схожий дід Кирило? (На жабу).
4. Який кущ ріс на подвір'ї у Любомира? (Калина).
5. Як називала Любомирова мати сусідську дівчинку? (Невісточкою).
6. Що подарувала Любомирова мати Калині? (Голубу косинку).
7. Що попросив Грицько у рибалки? (Сірники).
8. Кого хотів показати на плесі Любомир Калині? (Лебедів).
9. Яку пісню сича плутають з дитячим плачем? (Весільну).
10. Кого зустрів Савка-Савка по дорозі на Рудню? (Ворону).
11. На що було схоже волосся у Савки-Савки? (На віниччя).
12. Кому намагався допомогти Савка-Савка? (Зайцеві).
13. Що Миколчині батьки доручили бабі Оришці приготувати на обід? (Вареники).
14. Яким словом образила Миколку сільська дівчина? (Переселенець).
15. Чим частувала Мар'яна свою невістку? (Варениками).
16. Ким за професією була Ганна Михайлівна? (Вчителькою фізики).
17. Куди повела Катрю тітка Онися? (У село).
18. Кого чекала в гості Катря? (Лося).
19. З ким жила Катря? (З дідом Ільком).
ІІІ. Євген Гуцало - майстер красномовного опису. Вчитель пропонує вихованцям гру "Вгадай героя", зачитує описи персонажів, не називаючи їх. Учні вгадують, кого описано, та намагаються пояснити, чому подані описи красномовні? (Бо повідомляють читачеві не лише про зовнішність, а й про характер персонажа)
Опис Пальми ("Скажений чорнобильський собака")
"Руда, патлата, весь час відхиляє веселу, з роззявленою пащею морду вбік, аби краще дивитися вперед здоровим правим оком, хвіст запобігливо-покірно опущено до землі. А що накульгує на задню лапу, то посувається підстрибом, хребет прогинається донизу...".
Не зважаючи на натуралістичний опис каліцтва Пальми (Пальма насправді виглядає жалюгідно), ми відчуваємо приязнь до собаки.
- Діти, заплющіть очі, уявіть персонаж твору і скажіть, Пальма гарна собака? Здорова? (Ні, вона каліка...).
- Але ви відчуваєте огиду до Пальми? Чому не відчуваєте? Яке слово у описі Пальми вам найбільше подобається? Чи дізнаємося ми з опису про характер Пальми? (Так, вона весела).
Вчитель допомагає учням відшукати слово "веселу", розтлумачує, що саме з цього словечка видно життєрадісний характер Пальми.
- А ще скажіть, коли собака "запобігливо-покірно" опускає хвіст?.. (Учні згадують вуличних собак з опущеними хвостами, бо вони чекають удару, і своїх домашніх вихованців, які безпечно підходять до людини. Отже, життя Пальму не шкодувало).
Опис зозулі ("Зозуля")
"Горло у пташки та груди - сірі. На темно-бурих крилах видніють білі плями. На білому череві поперечні смуги..."
- Учні, ви впізнали зозулю, молодці. А чи впізнаєте ви її в лісі? Миколка відразу її впізнав. Товін добре знає ліс? (Вчитель демонструє учням малюнок зозулі і пропонує порівняти з описом).
- Чи є на малюнку білі плями, поперечні смуги?
Учні з допомогою вчителя роблять висновок, що опис зозулі дуже точний, відповідає її справжньому зображенню.
Опис ворони ("Рудня")
"... й не думає злітати, крила в неї важко обвисли... затягнуті сірою паволокою очі, в розтуленому дзьобі посмикується язик... Що з (вороною)? Чому не годна злетіти? Чому не боїться

 
 

Цікаве

Загрузка...