WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Психологічний супровід превентивного виховання в системі освіти - Реферат

Психологічний супровід превентивного виховання в системі освіти - Реферат

зустрічаються рідко, найчастіше спостерігаються змішані.
Соціальна дійсність свідчить, що на тлі педагогічної пасивності великої кількості сімей, їх морального і матеріального зубожіння швидкими темпами зростає криміналізація неповнолітніх. За статистикою, до 15% учнів шкіл втягуються дорослими або своїми однолітками у протиправні дії, насамперед цьому піддаються важковиховувані.
За сучасних умов постає проблема сімей з активною аморальною спрямованістю. Поглиблення кризи сімей з низьким виховним потенціалом відбувається інтенсивно, цьому сприяє їх матеріальне розшарування. Багато проблем з вихованням постає в сім'ях з великими матеріальними достатками. Головна причина - моральна безоглядність у задоволенні потреб таких дітей, переважно матеріального, розважального характеру. Внаслідок цього деформується свідомість, психіка розвивається за нестійким типом акцентуації. Спілкуючись поза школою зі старшими за віком, серед яких є такі, що вступають в конфлікт з законом або характеризуються як криміногенні авторитети, важковиховувані учні також стають небезпечними. Важковиховувані більш згуртовані між собою, мають більш сталі міжособистісні контакти. Прогули занять важковиховуваними відзначаються негативними наслідками.
Проблема важковиховуваності - це насамперед проблема ставлення до особистості з певними відхиленнями в поведінці з боку оточуючих. Саме тому коригування поведінки важковиховуваних учнів у колективі і через колектив відбувається як позитивно спрямоване відтворення системи гуманних стосунків такого учня з оточуючими його людьми і водночас як процес духовного становлення всіх особистостей, що беруть участь в цьому процесі. Класичним і поки що не спростованим методом є вивчення поведінки учня й спеціально підібраних педагогічних ситуаціях, які створюють умови для оптимального, максимального вивчення його моральності, духовності.
Для того, щоб запобігти і подолати відхилення у поведінці, розвитку різних форм асоціальних та аморальних вчинків школярів застосовують систему превентивного виховання, сутність якого - комплексний цілеспрямований вплив на особистість у процесі її активної динамічної взаємодії із соціальними інституціями спрямованої на фізичний, психічний, соціальних розвиток особистості; вироблення в неї імунітету до негативних впливів соціального оточення. Профілактику і корекцію асоціальних проявів у поведінці дітей і молоді.
Виокремлюють наступні рівні превентивного виховання:
- раннє або первинне (соціально-педагогічна профілактика);
- вторинне (превентивна допомога і корекція);
- третинне (адаптація, реабілітація і ресоціалізація).
Отже, профілактична робота психологічної служби повинна здійснюватися через:
- спостереження за поведінкою і особистісним розвитком важковиховуваного учня;
- діагностику, яка полягає у визначенні причини, динаміки змін, вивченні якостей особи, особливостей поведінки учня. Значне місце при цьому займає обстеження стану здоров'я і розвитку школяра, аналіз психологічної атмосфери сім'ї, вивчення статусу школяра у шкільному колективі і його ставлення до колективу, до громадської діяльності і праці, спрямованість інтересів, особливості спілкування поза школою, виявлення самооцінки тощо.
При проведенні діагностичного обстеження дуже важливо дотриматись загальнопедагогічних принципів поваги до особи школяра. У цьому плані необхідна правильна емоційна установка. Адже відхилення може спричинятись рядом причин: педагогічна занедбаність, миттєва реакція на конфліктну ситуацію, порушення нейропсихологічного статусу, затримка розумового чи психічного розвитку. Завдання - визначити, який із факторів є домінантним у розвитку особистості дитини;
- проективну функцію, яка передбачає вироблення індивідуальної програми впливу на основі колективного обговорення. Педагогічні рекомендації даються: батькам, класному керівникові, вчителям-предметникам, шкільному лікареві, дитячим органам самоврядування, шкільній раді, батьківському комітету, працівникам служб у справах неповнолітніх, владним структурам. Як видно з переліку, це діапазон додаткових виховних сил, які є в розпорядженні кожної школи, і які можуть бути у різних проявах задіяні у перевихованні школяра. Пропоновану нами індивідуальну програму на зміну поведінки учня можна подати у вигляді таких груп:
1.Якісні засоби виховного впливу: залучення школяра до активної діяльності, за інтересами (спортивної, трудової, пізнавальної, естетичної тощо).
2.Організація допомоги у навчанні з боку консультантів-старшокласників.
3.Індивідуальна робота вчителя у позаурочний час (репетиторство за згодою батьків).
4.Рейди членів батьківського комітету класу, школи з метою ознайомлення з організацією самопідготовки, дозвілля, положення в сім'ї. Якщо сім'я потребує матеріальної допомоги, про це повідомляються органи влади.
5.Психологічні засоби впливу на емоційно-вольову сферу особи: створення ситуації успіху на уроках з найважчих для учня предметів.
6.Покращення умов сімейного виховання, застосування засобів адміністративного впливу на батьків, котрі згубно впливають на виховання дітей.
7.Щотижневе запрошення батьків до школи для підведення підсумків по контролю за дитиною.
8.Лікувальні заходи. Дуже часто важковиховувані діти потребують лікарської допомоги.
9.Важливою виховною метою консиліуму у спілкуванні з дитиною є спільне ;
- корекція - проведення корекційно-відновлювальних занять та тренінгів важковиховуваними;
- індивідуальні бесіди з учнями;
- взаємодію з батьками важких дітей;
- організацію зустрічей з центрами соціальних служб для молоді, кримінальною міліцією і т.д.
Невід'ємною складовою, превентивного виховання є проведення психолого-педагогічних консиліумів, засідань ради профілактики школи, методичних об'єднань з певних питань.
Існуюча загальноприйнята думка про те, що виховна робота з учнями класу - справа лише класного керівника - згубна і помилкова. Лише спільними зусиллями усього педагогічного колективу можна створити у школі атмосферу морально-психологічної підтримки для всіх, хто цього потребує.

 
 

Цікаве

Загрузка...