WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Методика викладання народознавства у школі - Курсова робота

Методика викладання народознавства у школі - Курсова робота

справедливості, пошани до роду, до жінки-матері і т.д.
У рекомендованих для шкіл програмах з народознавства важливе місце займають обряди та звичаї. Цей розділ програм реалізується в залежності від забезпеченості кожного конкретного вчителя методичними матеріалами, матеріальною базою школи з цих питань та виділених шкільною радою годин на цей предмет. В залежності від цих умов вчитель планує вивчення теми або протягом кількох років (поглиблюючи з кожним роком уявлення школярів про звичаї, обряди та вірування) або протягом коротшого часу, можливо, одного року чи півріччя.
Які ж методичні основи вивчення на уроках народознавства української обрядовості? У календарному плані, який складає вчитель, необхідно поєднувати ознайомлення з обрядами та звичаями історико-етнографічних регіонів України, зупиняючи увагу школярів на традиціях свого краю (села, міста, області).
Ось як, наприклад, в одній з рекомендованих програм розкривається тема "Жнивні обряди":
"Жнивні обряди (походження та основні елементи: зажинки, жнива, обжинки; обжинковий вінок, борода. Пошанування ниви, сонця, хлібного колосу, женців та господарів). Обжинки в нашому селі ( краї)". Як бачимо, тут передбачено опис жнив так би мовити взагалі і знайомство з особливостями цього свята у своєму краї. Вимога такого поєднання стосується всіх обрядово-звичаєвих явищ, пропонованих у програмах з народознавства.
Уважно познайомившись із пропонованими описами свят, вчителі зауважать, що в основних своїх рисах вони співпадають із тими, що побутують в інших регіонах України. Разом з тим в них є й свої місцеві особливості. Так, колядування на наших землях, як про це розповідається в нарисі з "Таємниці...", супроводжувалось носінням "звізди"-зірки, яка виготовлялась з решета з прикріпленими до нього у вигляді променів рогів. Інколи ходіння супроводжувалося носінням плуга (мабуть, невеличкого, іграшкового). На західних же землях України під час колядування носили вертеп.
Цікаво і з місцевими особливостями відбувалися деякі свята на Донбасі. Ось як описав письменник Спиридон Черкасенко святкування паски в оповіданні "Великодня ніч" (1911 р). Звичай відтворюється автором через розповідь шахтаря, якому довелося у святкову ніч спуститися до шахти на роботу:
"А там таке виробляють коло церкви, що, мабуть, не вцитюNo я, втечу звідси. Церкву, брат, кругом обтикано лампочками - і зеленими, й синіми, й червоними, й хрест на церкві так само. Ловко, братець, ти мій!.. Уся дітвора коло церкви. Хлопці... Дьомка з контори й дяків Миколка ракети пущатимуть, як заспівають "Христос воскрес", так куди там - не вдержися у хаті. Ще де те в Бога "Христос воскрес", а вся малеча вже там..."
Полюбляли на Донбасі не тільки ракети пускати, але й стріляти з рушниць і револьверів, інколи навіть застосовували шахтну вибухівку, одночасно пострілами чи вибухами пускаючи в небо голубів...
Вчителям слід звернуть увагу на мотиви поєднання у святах народної і християнської моралі, на християнізацію аграрно-новорічних обходів.
На жаль, звичаї на Слобожанщині та півдні України, до яких належать Луганщина та Донеччина, не систематизовані відповідним чином, немає книг, доступних широкому читачеві. Тож найбільш універсальним джерелом для вчителя буде доступний етнографічний нарис Олекси Воропая "Звичаї нашого народу". У цій праці широко представлена географія українських звичаїв та обрядів, записаних і від наших земляків і взятих з етнографічно-фольклорних праць про різноманітні регіони України.
Невід'ємною складовою частиною обрядів та звичаїв є народні вірування, світоглядні уявлення, народна мораль.
Розглядаючи з учнями те чи інше народне дійство (свято, обряд та ін), зверніть увагу на виражені в них уявлення нашого
народу про оточуючий світ.
У програмах з народознавства пропонується розглядати ці явища народного духу і за окремими темами, наприклад,
__________
No Не втицю - не втерплю - прим. О.В.
такими, як "Дохристиянські уявлення в світогляді українців (міфологічні образи вогню, землі, неба, небесних світил, пір року, місяців, днів тижня, явищ природи: образи духів природи та ін." або "Народні повір'я - система знань людини про себе та навколишній світ".
Бажано було б звернути на них увагу школярів, розкрити принципи народної моралі, а інколи й неприйнятні для сучасної людини вірування. Так, розглядаючи з учнями червневі звичаї та обряди, критично поставтесь до уявлень про небезпечність зустрічей з русалками, забуте святкування п'ятниці, або про таке страхітливе явище, коли сусідки допомагаючи народженню дитини, розпорюють все, пошите породіллею...
Багато з того, що відійшло у минуле з обрядів та звичаїв, викликає в сучасного школяра критичне ставлення. І все ж про це цікаво знати, це - частина української історії, частина образного світу нашого народу.
Використання на уроках народознавства художніх описів звичаїв та обрядів, взятих з української літературної класики, допоможе вчителю відтворити їх в уяві школярів, зацікавити учнів.
Не забуваймо, що народознавство - інтегрований предмет, до якого складовими частинами широко входить мистецтво слова, співу, художнього слова, малювання. Тож і засоби навчання повинні бути відповідними. Уривки з творів, наприклад, можуть стати основою для театралізованих сцен, зразки образотворчого мистецтва - предметом розгляду.
Пропонуємо перелік творів художньої літератури, в сюжеті яких є різноманітні фольклорно-етнографічні картини українського побуту, звичаїв, обрядів та вірувань.
__________________________________________________________
Назви | Автор | Назва обрядів,звичаїв, | художнього | художнього віруваннь | твору | твору
_____________________________________________________
Свято М. Гоголь "Басаврюк, або вечір напередодніІвана Купала"(повість)
Весілля І. Котляревський "Наталка-полтавка"(п'єса)
Г. Квітка-Основ'яненко "Сватання на Гончарівці" (п'єса)
М. Кропивницький "Дай серцю волю, заведе в неволю" (п'єса)
М. Старицький "Ой не ходи Грицю, (п'єса)
Звичаї М. Гоголь "Тарас Бульба" Запорізької Січі (повість)
О. Стороженко "Межигірський дід", "Кіндрат Бубненко-Швидкий" (оповідання)
П. Куліш "Чорна Рада" (роман)
А. Кащенко "Оповідання про славне Військо Запорізьке низове"
П. Байдебура "Вогонь землі" (роман)
С. Черкасенко "Пригоди молодого лицаря". Роман з козацьких часів.
Світоглядні уявлення та вірування І. Котляревський "Енеїда" (поема)
Г. Квітка-Основ'яненко "Маруся" (повість)
М. Коцюбинський "Тіні забутих предків"(повість)
І. Нечуй-Левицький "Кайдашева сім'я"(повість)
Леся Українка "Лісова пісня" (драма)
"Бояриня" (драма)
І. Франко "Захар Беркут"(пов.)
С. Черкасенко "Казка старого млина"(драма),
"Великодня ніч" (оповідання)
С. Божко "В степах" (роман)
І. Котляревський "Енеїда" (поема)
Народна кулінарія П. Байдебура "Гобелен"(оповід.)
Народне мистецтво в художньому творі В. Яворівський "Автопортрет з уяви" (повість про життєвий

 
 

Цікаве

Загрузка...