WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Методика викладання народознавства у школі - Курсова робота

Методика викладання народознавства у школі - Курсова робота

Перевальському районі та Михайлівська церква (1787 р.) в Станично-Луганському районі Луганської області.
Кінець XIX-го - початок XX-го століття характеризується наслідуванням кількох стилів і названо "візантійським ренесансом". У спорудах цього періоду можна простежити поєднання кількох будівничих принципів: візантійського, давньо-руського з візантійським, барокко.
На Донеччині будівництво такого типу церков припадає на кінець XIX -го - початку XX-го століття. До цього стилю належить згадувана у довідниках з архітектури та путівках Іоанівська церква у місті Дружківці (1904 р.) та багато інших сакральних споруд, наприклад, Святоникільська церква села Микільського Волноваського району (1912 р.), Казанська церква (1885) Тельманівського району, церква Всіх святих (1893) міста Артемівська та інші.
Після першої світової війни, революцій 1917 року та громадянської війни в архітектурі став поширюватись новий напрямок - конструктивізм, який використовував великі залізобетонні конструкції при повному ігноруванні прикрас та декоративних детелей. До кращих будов цього напрямку належать суконна фабрика в Кременчуці, будинки Дніпрельстану, величезний комплекс будов "Держтресту" в Харкові. На сакральну архітектуру цей стиль не встиг поширитись, бо радянська влада оголосила ніщивну війну духовенству відразу ж після революції. Будівництво церков аж до кінця 80-х років на території України і всього колишнього Радянського Союзу було припинене.
Сьогодні в архітектурі новозбудованих православних храмів виразно проглядає так званий еклектичний стиль. Сучасні архітектори прагнуть на замовлення церковних громад поєднати принципи будівництва Візантії і Київської Русі, наголошуючи тим самим на наступності архітектурних традицій.
У контексті перебігу вище названих стилів слід розглядати й особливості церков Донбасу, представлених у кількох нарисах "Таємниці духовного скарбу". Нариси розкривають особливості церков, які уособлюють практично всі сакральні стилі України, крім храмів княжої доби та втрачених у 20-30 роках готичних споруд. Для вчителів було б бажаним не тільки розповісти учням про архітектуру церков в теоретичному плані, але й показати наочно у своєму селі чи місті. Це сьогодні є практично можливим, оскільки в кожному місті чи районі Донбасу є хоча б одна церква.
Викладені вище відомості про розвиток архітектурних стилів в церковному будівництві становлять основу для планування занять з народознавства. Враховуючи вікові особливості школярів (середні та старші класи), особливості архітектури як виду мистецтва, пропонуємо напрямки і тематичний зміст занять з історії церковнобудівних стилів. При цьому слід мати на увазі, що автор рекомендацій орієнтується у першу чергу на заняття в тих школах, в яких послідовно, з класу в клас вивчається народознавство. Але оскільки у переважній більшості шкіл народознавство викладається не в кожному класі і не систематично, вчителі можуть використовувати дані рекомендації частково і принагідно.
Грунтовні знання з історії архітектури і визначення в ній сакральних стилів можна давати у старших класах. У 5-8 увага школярів буде сконцентрована на найвидатніших пам'ятниках сакральної архітектури України і свого краю. Учні цих класів повинні пройнятись пафосом гордості за здобутки вітчизняних будівничих з часів Київської Русі до наших днів, вони познайомляться з основними архітектурними особливостями Софійського собору, Андріївської церкви, храмів Києво-Печерської Лаври, Володимирського собору в Києві, козацької церкви в Новомосковську та ін. Разом з тим учні ознайомляться з основними принципами будівництва провідних храмів свого краю, на Донеччині і Луганщині. (Див. Додаток ).
У старших класах вивчення церковних стилів необхідно розглядати у взаємозв'язку з розвитком архітектури в Україні з давніх часів до сучасності. Ці знання повинні мати історичний науковий характер. Вчителі не повинні забувати, що уроки народознавства мають свою педагогічну специфіку, яка грунтується на високій емоційності занять, поєднанні наук з мистецтвом, з творчою самодіяльністю вихованців.
Старшокласники сприймуть архітектуру як літопис, який говорить навіть тоді, коли вже мовчать і пісні. Архітектура стане для них "кам'яною книгою", привітом з далекої минувшини, яка несе новим поколінням історію свого народу, його духовності.
На уроках по вивченню сакральної архітектури значне місце повинна зайняти різноманітна наочність, яка б допомагала школярам бачити красу древніх і сучасних храмів. Вчителям бажано мати набори прорізок (слайдів). У пригоді може стати виданий у 1988 році студією "Діафільм" набір прорізок про Київ. Тут представлено найславетніші сакральні архітектурні споруди столиці України. Допомогти вчителям можуть прорізки , виготовлені в шкільних фотолабораторіях. Шляхом перезйомок з кольорових ілюстрованих видань про архітектурні пам'ятники України можна мати необхідну кількість прорізок з найрізноманітніших тем вітчизняної архітектури.
Для поглиблення знань вчителів про стилі вітчизняної сакральної архітектури рекомендуємо звернутись до таких джерел: Асєєв Ю.С. Розповіді про архітектурні скарби.-К.,1976; Асєєв Ю.С. Стили в архитектуре Украины.-К.. 1989; Мокрий В. Церква у житті українців.-Львів, 1993; Нарис української культури.-Хмельницький,1992; Січинський В. Українська архітектура //Українська культура: Лекції за ред. Д. Антоновича.-К., 1993; Таранущенко С.А. Монументальна дерев'яна архітектура Лівобережної України.-К.,1976.
Короткий словник архітектурних термінів.
Амвон - підвищення перед вівтарем.
Ампір (фр. - імперія) - стиль пізнього класицизму в архітектурі і прикладному мистецтві; виник у Франциї на поч. XIX ст. В Україні поширився у першій третині XIX ст.
Апсида (гр. апсіс - дуга, склепіння) - ніша у східній стіні храму, де знаходиться вівтар; має форму напівкруглого, багатокутного чи прямокутного виступу будівлі, перекритого півкуполом чи замкненим напівсклепінням.
Аркада - галерея арок, які спираються на стовпи або колони.
Бабинець - окреме місце в церкві, призначене для жінок.
Базиліка - (гр. - царський дім, палац) - будівля, що має форму витягнутого прямокутника, поділеного всередині двома повздожніми рядами колон на 3-5 нав. Середня нава вища за бічні і закінчується апсидою.
Вівтар (лат. альта ара - високий жертовник) чи Престол - дерев'яний (іноді металевий чи кам'яний) стіл, на якому читається літургія. Вівтарем також іменують увесь простір навколо Престолу. Вівтар символізує небо, є місцем перебування Бога.
Готика (італ. - готський) -мистецький стиль часів пізнього середньовіччя, виник у XII ст. Характерною його рисою є гострота ліній, шпичастість будівель, стрільчатість вікон - вітражів, видовженість форм живопису і скульптури. В Україні елементи готики використовувались в архітектурі XIV-XV ст., в дерев'яних спорудах XVII-XVIII ст.
Іконостас (гр. - місце, де стоять ікони) - ряд ікон, що відокремлює вівтарний простір від храму; буває однорядний і багаторядний.
Капітель

 
 

Цікаве

Загрузка...