WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Тарас Шевченко - провісник долі України - Сценарій

Тарас Шевченко - провісник долі України - Сценарій

один з найщасливіших у Тарасовому житті. Як художник, він нагороджений двома срібними медалями Академії мистецтв. Вперше прийшла до нього слава і як поета: тут, у Петербурзі, явився світові найперший "Кобзар". Але разом із третім спливав і одинадцятий рік вимушеної розлуки з Україною. А вона, змучена, розтерзана, боліла йому і вдень, і вночі.
На самоті й поміж людей
Щомиті чую рідну землю,
Не все, що грішне і святе,
Довірив я перу і пензлю.
I ведучий. "Навіть у майстерні Карла Брюллова займався компонуванням малоросійських віршів, які перегодом таким тяжким тягарем упали на мою убогу душу... Я задумувався і плекав у своєму серці свого сліпця-кобзаря і своїх обагрених кров'ю гайдамаків," - писав пізніше поет.
Читець читає уривок з поеми Т. Шевченка "Гайдамаки" (вступ від елів: "...один собі у моїй хатині заспіваю, заридаю, як мала дитина..." до слів "...я не одинокий, є з ким вік дожить...") під звучання у записі пісні "Бандуристе, орле сизий...".
II ведучий. Тарас Шевченко - вартовий пам'яті народної. Традицію патріотичного ставлення до пам'яті національної історії ми ведемо від Тараса. Поет бачив у кріпацтві не тільки соціальну неволю, а й національну, у втраті історичної пам'яті бачив причину єдину - втрату національної ідеї. Євген Маланюк писав: "В історичній галереї видатних українців, коли шука-ємо в ній повноти і довершености "Української Людини", надто рідко знайдемо таку повну і довершену національну особистість, як Шевченко."
І ведучий. Невеликії три літа
Марно пролетіли...
А багато в моїй хаті
Лиха наробили.
"Геній Шевченка широко розпускає крила і ударяє з великою силою в різні струни," - писав про період "трьох літ І. Франко. Другий приїзд на Україну, участь в Археограф14' ній комісії при Київському університеті, оцінка сучасного України на широкому історичному тлі. Так виникає тема н ранньої романтизованої пам'яті-слави, а пам'яті-несла" ; національного сорому. Для Шевченка - "Україна-мати і Україна блудна, Україна непорочна і Україна "розтлінна", Україна "лицарів" і Україна "рабів, підніжків". Читець читає "І мертвим, і живим..." (уривки). Хор виконує "Учітеся, брати мої...".
ІІ ведучий. Загальні збори Петербурзької Академії мистецтв 18 листо-пада 1845 року затвердили Шевченкові звання некласного художника. Того ж дня він завершив поему "Кавказ", в якій дійшов розуміння найпередовішої суспільної та естетичної думки епохи, сам став символом Прометея. Читець читає уривки з поеми "Кавказ".
IV
І ведучий. Шевченко-художник не полишав надії побувати в Італії, аби краще оволодіти секретами малярства і передати їх іншим. А поки що буде оформлений на посаду викладача малювання в Київський університет.
II ведучий. Так сумно одцвітає верес
Під сміх зухвалих чорнобривців,
А очі десь блукають серед
Вершин тополі і дзвіниці.
О моя доле гонориста,
Чому віддатись - слову, барвам?
Лишатись модним портретистом,
Чи назавжди селянським бардом?
Що далі, доленько, що далі?
Моря? Екзотика? Руїни?..
Та над красоти сот Італій
Печальне сонце України.
І ведучий. Але не тільки Італія, але й сама Україна невдовзі залишила-ся мрією. Навесні 1847 р. за участь у Кирило-Мефо-діївському товаристві, метою якого було знищення самодержавного кріпосницького ладу і об'єднання всіх слов'янських народів у єдиній вільній федерації, Шевченка заарештували і відправили до Петербурга. При арешті вилучили тираноборчу поему "Сон", за яку Шевченка звинувачено в політичному злочинстві і жорстоко покарано.
ІІ ведучий (читає). "Художника Шевченка за написання обурливих і вищою мірою зухвалих віршів, як такого, що наділений міцною статурою, віддати в рядові в Оренбурзький окремий корпус з правом на вислугу, зобов'язавши начальство вести найсуворіший нагляд, аби від нього ні під яким виглядом не могли виходити обурливі й пасквільні твори." Тут же цар власноручно дописав: "Під найсуворіший нагляд із забороною писати й малювати."
І ведучий. "Трибунал на чолі самого сатани не міг би виголосити тако-го холодного нелюдського вироку... Август-язичник, висилаючи Назона до диких гетів, не забороняв йому писати й малювати. А християнин Микола заборонив мені і те, і друге. Обидва кати."
У Петербурзі, чекаючи вироку, у Петропавловській фортеці, в казематі II відділу, написав поет 14 поезій, які потім оформить у цикл "У казематі". Ось деякі з них. Читець читає вірш "Згадайте, братія моя...". Ансамбль виконує "Садок вишневий коло хати..."
V
І ведучий. Слова "апостол" і "пророк" стосовно Шевченка позбавлені будь-якої умовності - він і справді є і Апостолом, і Пророком української нації у біблійному розумінні цих слів. І з'явився як посланець Божий у період найбільшого занепаду національного життя. Коли нація не змогла на той час висунути Воїна-організатора силового захисту, вона потребувала для свого порятунку відродження Духу. І з'явився Шевченко, слово якого було наділене величезною енергетичною силою, здатною відродити Дух нації. Читець читає вірш "Мені однаково...".
Голос Шевченка з-за сцени (на сцені висвічується прожекторами збі-льшена репродукція автопортрета 1847 p.). Одночасно звучить мелодія п'сні "Лічу в неволі...".
З огненних слів меча не викую,
Каратися довіку мушу...
А може б, попід тин - калікою,
Щоб назавжди забути муштру?
Чи, може, ради світу білого
Тобі страждання, Боже, треба?
То дай орла осатанілого
На мученицькі мої ребра,
Нехай довбе, я не покаюсь,
Якщо і серце буде жерти,
Скажи лишень, коли впокоюся,
Чи час не відречеться жертви?
Та ні! Не відречеться, вірую!
Хоч як нестерпно будеІкдати,
Але повернуться із вирію
Додому думи-лебедята.
Земля посивіє від гроз, але
Устане сонце правди знову...
Та тільки ж де ти, де, апостоле
Мого розіп'ятого слова?...
ІІ ведучий. Важким докором лягають на душу Тарасові слова, якими він гнівно картав тих, хто був позбавлений національної пам'яті, політичного самоусвідомлення, і тих, що вірили і, на сором, вірять в офіційну версію про те, що був єдиний російський народ, а українці та білоруси - це ті ж росіяни, тільки зіпсуті польським впливом:
Кажуть, бачиш, що все то те
Таки й було наше,
Що вони тілько наймали
Татарам на пашу -
Та полякам...
І ведучий. Роки Шевченка на волі - це десять років у малозаселеній і далекій окраїні Російської імперії, де відбували заслання непокірні і здебільшого злочинці, серед яких були пеграшевці Федір Достоєвський та Олексій Плещеєв, польські революціонери. Найбільше гнітила і завдавала стражданьпоетові заборона писати й малювати: І довелося знову мені На старість словами ховатись, Мережать книжечки, співати І плакати у бур'яні І тяжко плакать...
Читець (хлопчик). Не гріє сонце на чужині,
А дома надто вже пекло.
Мені не весело було
Й на нашій славній Україні,
Ніхто любив мене, вітав,
І я хилився ні до кого,
Блукав собі, молився Богу
Та люте панство проклинав.
Читець (дівчинка). О думи мої! О славо злая!
За тебе марно я в чужому краю
Караюсь, мучуся, але не каюсь!..
Люблю, як щиру

 
 

Цікаве

Загрузка...