WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Теорія елементарної освіти та методика початкового навчання - Реферат

Теорія елементарної освіти та методика початкового навчання - Реферат


Реферат на тему:
Теорія елементарної освіти та методика початкового навчання
"Подібно до того, як я простежував початки навчання до їх крайніх меж, я намагався визначити момент, у який починається навчання дитини, і незабаром переконався, що година народження дитини є першою годиною її навчання. З моменту, коли почуття дитини стають сприйнятливими до враження від природи, саме з цього моменту природа починає її навчати". Ці слова належать великому швейцарському педагогу Йоганну Генріху Песталоцці (1746-1827).
На думку Песталоцці, в основі всякого знання лежать його елементи. Важливо відібрати найпростіші, з яких може почати навчання своїх дітей кожна мати-селянка. В результаті тривалого вивчення він прийшов до визначення основних елементів навчання, що були покладені в основу всієї системи дидактичних принципів і змісту навчання в школі. В навчанні форми відповідає вимірювання, числу - рахунок, слову - мова. Такими чином, елементарне навчання зводиться до уміння вимірювання, рахувати, говорити, що збуджує здатність дитини мислити, дає поштовх до розвитку її здібностей. Й.Г. Песталоцці у "Лист шостий" зазначає: "В довгих пошуках своєї мети чи, вірніше, в невиразних мріях про неї одного разу я зовсім просто звернув увагу на те, як тримає себе і повинна тримати в кожному окремому випадку освічена людина, коли вона бажає належним чином витлумачити і поступово з'ясувати собі який-небудь предмет, що постає перед нею в безладному і невиразному вигляді.
У такому випадку вона щоразу повинна звернути і обов'язкового зверне увагу на три основних моменти:
а) скільки різноманітних предметів вона має перед очима;
б) який вони мають вигляд - які форма і контури їх;
в) як виразити за допомогою звука слова.
Отже, успіх цієї справи, очевидно, припускає наявність у такої людини таких розвинутих здатностей:
а) розрізняти неоднакові за формою предмети і уявляти собі їхню сутність;
б) розрізняти ці предмети за кількістю і чітко уявляти собі їх у вигляді одного чи багатьох предметів;
в) вже здобуті уявлення про число і форму якогось предмета посилити за допомогою мови і затримати в пам'яті.
Я міркував так: число, форма і мова, разом узяті, є елементарні засоби навчання... Отже, мистецтво навчання повинне зробити своїм незмінним законом виходити з цієї троїстої основи і діяти таким чином:
1. Учити дітей розглядати кожний предмет, доведений до їхньої свідомості, як окрему одиницю, тобто окремо від тих предметів, з якими він видається пов'язаним.
2. Ознайомити їх з формою кожного предмета, тобто з його розмірами і пропорціями.
3. Якомога раніше ознайомити дітей в усьому обсязі зі словами і назвами предметів, про які вони дізналися.
І як навчання дітей повинно виходити з цих трьох елементарних пунктів, так само і перші зусилля мистецтванавчання мають бути спрямованими на те, щоб за допомогою вашого психологічного мистецтва розвинути основні здатності - рахувати, вимірювати і говорити, що лежать в основі правильного пізнання всіх спостережуваних предметів.
Я тепер побачив, що усвідомлення числа, форми і назви будь-якого предмета робить моє розуміння цього предмета певним; завдяки поступовому пізнанню всіх інших його властивостей це розуміння є ясним; внаслідок усвідомлення взаємозв'язку, що існує між усіма відмітними ознаками предмета, це розуміння робиться чітким.
Потім я дійшов висновку, що все наше пізнання має в своїй основі три елементарні сили:
а) силу вимовляти звуки, з чого випливає здатність до мови;
б) невизначену, чисто чуттєву силу уявлення, з якої виникає здатність пізнавати будь-які форми;
в) визначену, уже не тільки чуттєву силу уявлення, з якої випливає усвідомлення одиниці і разом з ним здатність рахувати й обчислювати.
У процесі безперервного поступального руху елементарні сили вправляються спільно й рівномірно, і тільки завдяки цьому, по суті, стає можливим в усіх трьох розділах рівномірно переходити.
" від неясних почуттєвих сприймань до певних;
" від певних сприймань - до ясних уявлень;
" від ясних уявлень - до чітких понять".
Песталоцці вважав, що таким шляхом мистецтво навчання найтісніше пов'язується з природою, з тією первинною формою, за допомогою якої природа завжди пояснює нам предмети навколишнього світу.
Педагог різко розмежовує розвиток мислення і нагромадження знань, віддаючи перевагу першому. Головним принципом навчання він вважав наочність як "абсолютну основу всякого пізнання". Чим більшою кількістю чуттів пізнає учень суть будь-якого предмета, тим краще він з ним ознайомиться.
Песталоцці вимагав вчити дітей систематично, послідовно, доступно і добиватись міцних знань. Учителям і батькам слід знати вікові і психологічні особливості дітей, бо вони вже змалку потребують керівництва на основі знань психології ("Листи учителю Петерсену" 1782).
Отже, в основу теорії елементарної освіти Й.Г. Песталоцці поклав вимогу гармонійного розвитку всіх сил і здібностей дитини. Теорія широко використовувалась в ХІХ столітті, в народних школах. Він зосередив увагу на проблемах початкового навчання і виховання.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Історія дошкільної педагогіки Хрестоматія 2-е видання Упорядники З.Н. Борисова, В.З. Смаль Київ "Вища школа" 1990, ст. 54-61.
2. М.В. Левківський, О.М. Микитюк. Історія педагогіки Харків "ОВС" 2002 р. ст. 49-50.
3. Й.Г. Песталоцці. Вибрані педагогічні твори Т. 2. Під редакцією В.А. Ротенберг, В.М. Кларіна. Москва "Педагогіка" 1981 р. ст. 6-48.
4. О.Я.Савченко. Дидактика початкової школи. Київ. Абрис 1997 с. 10.

 
 

Цікаве

Загрузка...