WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Модель проведення батьківської конференції з проблем обміну досвідом родинного виховання - Реферат

Модель проведення батьківської конференції з проблем обміну досвідом родинного виховання - Реферат

Сковорода, Т. Шевченко, П. Куліш, Б. Грінченко, І. Франко, О. Духнович, Л. Українка, Т. Лубенець, С.Русова, Г. Ващенко, І. Огієнко.
Про нагальну потребу педагогічної підготовки батьків писав і К. Ушинський. "...Батьки, - зазначав він, - завжди є хоч почасти вихователями своїх дітей і кладуть перші зерна майбутніх успіхів чи неуспіхів виховання.Зрозуміло без пояснень, як важливо для них у цьому випадку набути педагогічних знань."
У процесі родинного виховання потрібна правильна та цілеспрямована організація впливу на дитину, спрямована великим педагогічним знанням. "У сім'ю організація впливу на дитину повинна прийти через широку педа-гогічну пропаганду, через приклад кращої сім "і, через підвищення вимог до сім "і", - твердив А. Макаренко.
Потребу педагогічної освіти батьків не тільки проповідував, а й прак-тично здійснював В. Сухомлинський. Він вважав, що в наші дні не має важ-ливішого завдання у сфері виховання, ніж учити матір і батька виховувати своїх дітей. Без турбот про педагогічну культуру батьків, за його висновком, неможливо розв'язати жодної проблеми, що стосується навчання і виховання.
Сімейною книгою для читання нині можна вважати праці Г. Ващенка "Виховний ідеал" та М. Стельмаховича "Народна педагогіка", в яких викла-дено ази народного дитинознавства і родинознавства, батьківської педагогіки.
Цілком зрозуміло, що у підвищенні педагогічної культури батьків провідна: роль повинна належати школі, яка забезпечує високий рівень осві-ченості й вихованості .свідомого громадянина України, здатного на основі життя й досвіду власною народу та досягнень світової науки й культури утверджувати найвищі ідеали гуманістичної культури, відстоювати і захи-щати права, гідність і честь своєї Вітчизни.
Звичайно, що школа може успішно виконувати свої функції щодо ви-ховання підростаючого покоління тільки у тісному взаємозв'язку із сім'єю. Лише спільними цілеспрямованими зусиллями педагогів і батьків вдається плодотворно впливати на розвиток особистості дитини, розв'язували виховні завдання. Важливо, щоб батько і мати усвідомлювали свою високу відпо-відальність за виховання дітей і повсякденно підтверджували це на практиці.
Слід відмітити, що сьогодні загальна і педагогічна культура батьків значно зросла, у багатьох сім'ях, батьки сумлінно ставляться до своїх обов'язків щодо виховання дітей, є для них прикладом, гідним наслідування, надають різноманітну допомогу школі, учителям. Усвідомлюючи власну відповідальність за успішну підготовку молодої зміни вони хочуть знати, чим як займається школа, як працюють учителі, як здійснюється процес виховання у загальноосвітньому навчальному закладі.
Проте ще далеко не всі батьки усвідомлюють свою відповідальність за виховання своїх нащадків і, тим більше, не проявляють її на практиці. А це в свою чергу негативно позначається на поведінці дітей. У бесідах із такими батьками нерідко доводиться чути таке: "Для нас основне - нагодувати вдягнути дитину і перевірити виконання нею домашніх завдань". Без сум-ніву, що подібне ставлення батьків до дітей відіграє визначальну роль у ро-сті серед школярів таких негативних явищ, як споживацтво, байдужість, нігілізм, жорстокість і ін.
Про актуальність дальшого підвищення рівня педагогічних знань батьків та їхньої відповідальності за підготовку юної зміни говорять помилки, які допускаються ними в сімейному вихованні. Ось деякі із висловлювань батьків однієї із шкіл Снятинського району: "Даємо дітям дуже багато, але мало вимагаємо від них", "Погано привчаємо до праці", "Мало самостійності надаємо дітям ", "Недостатньо спілкуємося з дітьми, не приділяємо уваги проведенню ними дозвілля", "Проявляємо невитриманість і грубість у ставленні до дітей". Виправленню таких помилок нерідко зава-жає власне недостатнє усвідомлення батьками своєї відповідальності-за під-готовку підростаючого покоління, небажання здобувати педагогічні знання.
Підвищення відповідальності дорослих членів родини за виховання ді-тей пов'язане зі зростанням педагогічної культури населення. Знання бать-ками мети, завдань, змісту виховання, володіння методами виховної роботи, врахування вікових та індивідуальних особливостей дітей, ознайомлення із діяльністю школи, де вчиться син чи донька, знайомство з позитивним до-свідом виховання в інших сім'ях - все це допомагає їм як в усвідомленні свого громадянського обов'язку вихователів, так і у формуванні особистості власної дитини.
У золотих перлинах народної мудрості закодовано погляди попередніх поколінь, поціновано значення сім'ї у житті суспільства:
- яка вода, такий млин, який батько, такий син;
- який батько, такі й діти;
- які мамка й татко, таке й дитятко;
- який дід, такий, йoгo глід;
- якого породила ненька, такого прийняла земелька;
- живемо не батьками - помремо не людьми.
В. Сухомлинський вважав, - що найблагороднішою роботою кожної сім'ї є творення людини. Продовжуючи рід людський, батько та мати повторюють у дітях самих себе, і від того, наскільки свідоме це повторення, залежить моральна відповідальність за людину, за її майбутнє.
Звертаючись до батьків, В. Сухомлинський нагадував: "Якщо ви хочете стати неповторною особистістю, якщо мрієте залишити після себе глибокий слід на землі - не обов'язково бути видатним письменником або вченим, творцем космічного корабля або відкривачем нового елемента періодичної системи. Ви можете утвердити себе в суспільстві, засяяти красивою зіркою неповторної індивідуальності, виховавши хороших дітей, хороших громадян хороших трудівників, хорошого сина, хорошу дочку, хороших батьків для своїх дітей. Творення людини - найвище напруження всіх ваших сил. Це і життєва мудрість, і майстерність, і мистецтво. Діти - не тільки і не стільки джерело радості. Діти - це щастя, створене вашою працею."
Для того, щоб кожна сім'я зрозуміла своє призначення, усвідомила свою відповідальність за справу виховання дітей, аби підказати їм дієві шляхи виховних зусиль, які принесуть бажані результати, у загальноосвітніх навчальних закладах організовано роботу батьківських університетів, ле-кторіїв.
Пропонуємо ознайомити батьків із такими темами:
- причини деформації сімейних стосунків і засоби їх усунення; як досягнути зближення батьків і дітей;
- співпраця батьків і дітей щодо зміцнення матеріального добробуту сім'ї;
- духовні ідеали сім'ї-першооснова життя дитини; праця - найкращий вихователь порядності

 
 

Цікаве

Загрузка...