WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Застосування інтерактивних технологій під час проведення нетрадиційних уроків - Реферат

Застосування інтерактивних технологій під час проведення нетрадиційних уроків - Реферат


Реферат на тему:
Застосування інтерактивних технологій під час проведення нетрадиційних уроків.
Орієнтація процесу навчання на розвиток особистості, формування його компетенція особистості, формування його компетенцій вимагають більш широкого використання активізуючи методик, інтерактивних технік у навчанні фізики ("мозковий штурм", дискусія у великій групі, робота в малих групах, метод базово-перехресних груп, дебати, метод "дерево рішень", інтерв'ю, дослідження випадків тощо), які є домінуючими під час проведення саме нетрадиційних уроків.
Проведення нетрадиційних уроків та позакласних заходів дає можливість доповнити і поглибити знання учнів, розвинути інтерес до предмету, формувати у них компетенції, яких потребує сучасне життя, зокрема: соціальні (брати на себе відповідальність, бути активним у прийнятті рішень, у суспільному житті); полікультурні (розуміння несхожості людей, взаємоповага до їхньої мови, релігії, культури); комунікативні (опанування усних і писемних спілкуванням); інформаційні (уміння здобувати, критично осмислювати й використовувати різноманітну інформацію); саморозвитку та самоосвіти; продуктивної та творчої діяльності.
Досвід моєї роботи, практика переконують, що за всієї різноманітності нетрадиційних уроків в основі кожного з них лежить така форма організації навчання. Як дидактична гра, за допомогою якої можна керувати діяльністю учнів, їхнім інтелектуальним і психічним розвитком.
У виборі дидактичних ігор важливу роль відіграє віковий фактор. Якщо для учнів 7-8 класів характерними є уроки-змагання, уроки естафети, уроки-подорожі, уроки-казки, театралізовані уроки, то для старшокласників ігри "дорослішають". Тут переважають ділові, рольові ігри, які реалізуються через уроки-конференції, уроки-інтерв'ю, уроки-диспути, інтегровані уроки, уроки-суди тощо.
Під час ділових, рольових ігор усі учні зайняті серйозною роботою, яка нагадує роботу дорослих.
Наприклад, під час проведення уроку-конференції у 10 класі на тему "Наукові основи дії теплових поршневих двигунів" були задіяні всі учні, бо крім ведучих, тут мали слово кореспонденти, історик, головний інженер, представник фірми, заступник головного інженера, конструктор, директор, еколог, головний механік, начальник відділу. Учням було цікаво, вони не тільки ознайомились з новими професіями, але й зуміли, дійсно, створити атмосферу, яка панує на даній фірмі по випуску двигунів. Урок складався з трьох частин вступу, основної частини - інтерв'ю та підсумку-повторення матеріалу. Досвід свідчить, що така робота подобається учням: вона надає широкий просвіт для самовираження, є добрим засобом активного комплексного повторення вивченого матеріалу, удосконалює вміння учнів виступати перед товаришами, вміти слухати.
Важливою є психологічна підготовка учнів до гри. Завчасне повідомлення про проведення гри стимулює учнів до участі у ній, викликає інтерес, спонукає до обдумування заходів, які сприяли б успіху. У результаті поглиблюються конкретні знання учнів, інтегруються зі знаннями з інших дисциплін, формується цілісна система знань.
Так, в 11 класі було проведено урок-диспут "Рентген чи Пулюй", метою якого було вшанувати пам'ять видатного вченого, науковця світового рівня, здійснювати патріотичне виховання, розкрити учням славні сторінки вітчизняної фізики.
Урок-диспут проводився у формі театралізованого дійства з відповідним оформленням сцени (символіка України, портрети І.Пулюя, В.Рентгена, підсвічник зі свічкою, плакати з хронологією дат виходу статей Рентгена і Пулюя). Учні - "прихильники"Пулюя - вишиті сорочки, а ті, хто виконує роль учених, - у білі сорочки з краватками. Читати вірші, із метою більшого емоційного ефекту, під музичний супровід.
Важливим є те, що в уроці беруть участь усі учні класу.
До серця кожного учня долинули слова:
Верни до мене, пам'ять моя,
Нехай на серце ляже ваготою
Моя земля з рахманною журбою,
Хай сходить співом горло солов'я
В гаю нічному. Пам'ять, верхи із
Чебреця, із літа жаротою,
Де яблука останнього достою
В мої червонобокі виснуть сни.
Нехай Дніпра уроча течія
Бодай у маячні мені струмує.
Ія гухну. І край мене почує.
Верни до мене, пам'яте моя!
Учні зрозуміли, що нині повертаємо до пам'яті нашої ім'я Івана Пулюя. Отже, головним завданням проведення такого типу уроків є залучення учнів до активної пошуково-творчої діяльності, мобілізація творчого потенціалу учнів. Вироблення наполегливості у досягненні поставленої мети.
Нетрадиційні уроки - це імпровізоване, але добре продумане заняття, яке має своєрідну структуру. Вони цінні своєю оригінальністю і розвиваючим та виховним ефектами.
У 7-8 класах найбільшого поширення набули нетрадиційні уроки з такими формами:
1) урок-вистава;
2) урок-змагання;
3) урок-естафета;
4) урок взаємного навчання;
5) урок із груповою формою роботи;
6) урок, який проводять самі учнів (9-11 кл.)
7) урок - "наукове дослідження" (9-11 кл.)
8) урок творчості (9-11 кл.)
9) урок конкурсів;
10) урок-вікторина;
11) урок фантазії;
12) урок-семінар (9-11 кл.)4
13) урок-рольова гра;
14) урок-"гонка-марафон"
15) урок-гра, що є імпровізацією популярних телепередач.
Із захоплення семикласники готувались до "Суду над інерцією". Цей урок-рольова гра був проведений як урок узагальнення та систематизації знань. Готувались заздалегідь. Учні класу поділились на дві групи і одна група - це свідки захисту, інша - свідки обвинувачення. Обирається головний суддя, судді (2), прокурор, адвокат підсудного і секретар суду. У свідки запрошуються казкові герої6 Червона Шапочка, Вовк, Попелюшка та ін. На такому уроці всі дії учнів визначаються тією роллю, яку вони виконують. Всі розуміють, що виступи на суді мають бути розумними і змістовними. Від переконливості промов ораторів залежить рішення суду.
Усе це стимулює творчу активність учнів, адже під час гри вони розкривають свій характер, розуміння явищ і змісту фізичних законів.
На час проведення уроку-гри кабінет фізики перетворюється у "судовий сал", стіл суддів - попереду. Праворуч у залі розміщений стіл адвоката, ліворуч - прокурора. За окремими столами сидять з боку прокурора - секретар суду, з боку адвоката - обвинувачуваний, навпроти суддів - лави для свідків. У другій частині залу сидять бажаючи побачити і послухати хід суду.
Залучення учнів до активної пошуково-творчої діяльності - головне завдання дидактичних

 
 

Цікаве

Загрузка...