WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Заняття для дошкільнят: Тримайся хати, як у віночку і рушнички на кілочку - Реферат

Заняття для дошкільнят: Тримайся хати, як у віночку і рушнички на кілочку - Реферат


Реферат на тему:
Заняття для дошкільнят: Тримайся хати, як у віночку і рушнички на кілочку
Мета: Розкрити уявлення дітей про рідний край Україну. Знайомити дітей з одним із видів народно-демократичного мистецтва - вишивкою. Продовжувати знайомити дітей з українськими національними звичаями, традиціями і обрядами, використовуючи український фольклор - прислів'я, приказки, вірші, легенди, ігри. Знайомити з національними символами та оберегами (вишитий рушник, символіка кольорів, елементів, візерунків). Знайомити дітей -процесом вироблення тканини для вишивання. Закріпити знання лікарських рослин, рослин-барвників. Виховувати шанобливе ставлення до українських національних обрядів, традицій.
Обладнання: магнітофон, запис української народної музики, "Пісня про рушник" А.Малинка; інтер'єр сільської хати; вишиті рушники (хрестом, гладдю, назинкою, хліб-сіль на вишитому рушнику; засушені льон, конопля; зразки вовни, клаптики шерстяної тканини; ліжник, верета, хідник; портрет Т.Г. Шевченка;
Гра "Летів голуб"; прислів'я, приказки, вірш, легенда про рушник; засушені лікарські рослини (калина, звіробій, липа, м'ята, часник, цибуля...); баночка з відварами рослин-барвників; пісня "Грицю, Грицю!"; кошик; поробки з тканини на ниточках; пригощення.
Хід заняття:
Звучить тиха українська народна музика. Тітка ставить у піч пиріжки.
Тітко Надія - Випікайтесь пиріжки. Скоро до мене гості завітають. (заходять дівчата).
Дівчата - Добрий день, тітко Надіє!
Т.Надія - Добрий день, мої хороші! Я вже не можу вас дочекатись. А де ж це ви своїх хлопців загубили?
1 дівчина - Вони на полі забарилися, але скоро будуть тут.
2 дівчина - Тіточко, сьогодні у вашій світлиці так затишно, гарно!
3 дівчина - А який смачний запах іде печі...
4 дівчина - А скільки красивих вишитих рушників навколо!...
Т.Надія - Спасибі, любі мої. Це ж я для вас та старалася.
5 дівчина - Дівчата, а давайте заспіваємо нашу "вишиваночку".
Співають: "Вишиває нам бабуся рушники,
Я й собі отак навчуся залюбки.
Мамі вишию на блузі геть усі
Геть усі квіточки оті, 2 р.
Що в лузі у росі...
(з галасом заходять хлопці)
Хлопці - Добридень, тітко Надіє!
Т.Надія - Добридень, парубки. А де ж це ви пропадали так довго?
Хлопці співають:
"Ой на горі та й женці жнуть,
А попід горою яром - долиною
Козаки йдуть
Гей долиною, гей широкою
Козаки йдуть"
Т.Надія - Ось чому ви забарилися, завзяті женці. Бачу ще й обжинок із собою прихопили, мабуть, добре посвяткували на полі. А чому ж це ви перев'язали свій сніп вишитим рушником?
1 хлопчик - З давніх-давен на Україні існував звичай: по закінченні жнив останній сніп перев'язували вишитим рушником і урочисто з піснями несли в село. Чи не так, хлопці-козаки?
Т.Надія - Ось воно що. Діти, пригадайте і скажіть, який хороший звичай зустрічати гостей споконвіку існує в нашого народу?
Діти - Подавати на вишитому рушнику гостям хліб і сіль.
Т.Надія - Спасибі, що пригадали мені про це, я трохи не забула, що до мене сьогодні теж гості завітали. (Т.Надія бере зі столі хліб-сіль на вишитому рушнику).
- Ласкаво прошу! Дорогі гості! Вітаю всіх вас у своїй господів, зичу вам здоров'я, добра та всякого гаразду.
Заходьте, будь-ласка, ближче. Уважно роздивіться довкола. Яких речей найбільше у моїй світлиці? (вишитих рушників). Як ви думаєте, для чого мені так багато вишитих рушників?
2 хлопчик - Рушники - це обереги нашого дому, нашому родини. Вони захищають від зла, лиха.
Дівчинка - Рушник - це обличчя оселі та її господині.
Т.Надія - Доторкніться своїми руками до рушників і скажіть, яка на дотик тканина, на якій вишивали ваші мами і бабусі (м'яка, тонка, гладенька, ніжна) - А ви знаєте, з чого вона зроблена? (з льону, конопель). Спочатку насіння льону сіють у землю, старанно доглядають й вирощують його, потім збирають (в давнину це робили вручну - жали серпами; тепер це роблять машини), сушать, обмолочують, прядуть нитки. Тчуть і відбілюють полотно і лише тоді вишивають на ньому. Подивіться - я засушила льон і коноплі, щоб показати вам, якими вони ростуть у полі. Ось звідки до нас приходять лляні та конопляні рушники і інші лляні речі (одяг, постіль. Серветки). Подивіть уважно один на одного і назвіть, що з вашого одягу зроблено з льону (сорочки, блузочки, спіднички, Маєчки, трусики). А ось штанці у хлопців зроблено не з льону, а з шерсті. Це цупкіша й міцніша тканина, вона краще зберігає тепло, тому восени та взимку ви одягаєте шерстяний одяг. Як ви думаєте, з чого роблять шерсть? (з овечої та козячої вовни).
(діти розглядають зразки вовни, різні клаптики шерстяної тканини).
Т.Надія - Діти, подивіть навкруги і знайдіть у моїй хаті інші шерстяні речу (ліжник, верети, хідники). Молодці! Наш український народ споконвіків шанував справжніх майстрів своєї справи і свого слова. Найвідомішим із них є Т.Г.Шевченко. У моїй світлиці, як і в кожній українській хатині. Теж є портрет Т.Г.Шевченка. Чи він прикрашений? (вишитим рушником).
- Діти, пригадайте, що ще прикрашають вишитими рушниками? (образи, портрети, квартири, музичні зали в д/с, обжинковий сніп...)
- Вірно. З давніх-давне на Україні без рушників не обходилися жодні народні звичаї, обряди та свята. Які з них ви знаєте? (зустріч гостей хлібом-сіллю, народження немовлят весілля, похорони, прощання з рідними, різдвяні та великодні свята...)
- Велика наша Україна і в різних куточках вишивають по-різному, але всі рукодільниці вкладають у свої вишивки теплоту своєї материнської любові, відданість своєму народу. Тому й сила рушника - в його візерунках. Рушники можна читати, як читають книги, адже кожен елемент візерунка щось символізує. Ось подивіться на цей рушник. (показує). Що на ньому вишити? (голуби) У тих родинах, де панували злагода, доброзичливе ставлення батьків одне до одного, дітей до старших, там господиня вишивала про двоє голубків з кожного боку. Як називається шов, яким вишитий цей рушник? (глядь) Які ще ви знаєте шви? (хрестик, ланцюжок, низь).
Гра "Летів голуб"
Т.Надія - Традиція вишивати рушники існує з давніх-давен. Від діда-прадіда передаються узори і вміння вишивати. Рушник - це найкращий подарунок. Про рушник

 
 

Цікаве

Загрузка...