WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Діагностика пізнавальної сфери першокласників, її врахування в навчально-виховній діяльності. - Реферат

Діагностика пізнавальної сфери першокласників, її врахування в навчально-виховній діяльності. - Реферат


Реферат на тему:
Діагностика пізнавальної сфери першокласників, її врахування в навчально-виховній діяльності.
?
1) ТЕОРІЯ.
Увага - зосередженість, спрямованість свідомості людини у даний момент часу на якомусь реальному або ідеальному об'єкті-предметі, явищі, події, образі, думці тощо. Увага посідає особливе місце серед психологічних явищ. Виступаючи невід'ємною частиною пізнання, почуття та волі, вона не зводиться до жодної з цих двох сфер психічного. Увага - динамічна сторона свідомості, яка характеризує ступінь її спрямованості на об'єкт і зосередження на ньому з метою забезпечення його адекватного відображення протягом часу необхідного для виконання певного акту діяльності або спілкування. Появляється вона у вибірковому відображенні об'єктів відповідно до потреб суб'єкта і завдання його діяльності. Спілкування чи роздумів. Особливу роль відіграє увага в навчальній роботі школярів. Зосередженість, спрямованість свідомості учня на певні предмети ти явища необхідні на всіх етапах його навчальної діяльності.
Часто нерозуміння навчального матеріалу, поява помилок під час виконання самостійних завдань, невміння починати і послідовно проводити роботу над заучуванням тестів, виконанням малюнків, технічних виробів пояснюється не відсутністю здібностей до цих видів занять, не слабкою кмітливістю або поганою пам'яттю, а недостатньою уважністю. Уважність містить три помножити:
а) сталість уваги як тривалість безперервного психічного процесу, необхідно для завершення даного завдання. дії тощо;
б) уміння довільно переключати увагу з одного об'єкта на інший;
в) стійкість, яка визначається опором щодо відволікаючого впливу сторонніх подразників.
Увага в молодшому шкільному віці стає довільною, але ще досить довго, особливо в початкових класах, сильною залишається мимовільна увага дітей. Обсяг і стійкість, переключення і концентрація довільної уваги до ІV класу школи в дітей стають майже такими самими, як в дорослої людини. Що стосується переключення дитини, то воно в цьому віці навіть ще вище, ніж у середньому в дорослих. Це пов'язано з молодістю організму і рухливістю процесів у центральній нервовій системі дитини. Молодші школярі можуть переходити від одного виду діяльності до іншого без особливих зусиль. Однак і тут увага дитин зберігає ще деякі ознаки "дитячості".
Основними властивостями уваги є такі: концентрація - ступінь зосередженості на об'єктів; розподіл - здатність утримувати в сфері уваги одночасно декілька об'єктів; переключення довільне - свідоме перенесення уваги з одного об'єкта на інший; стійкість - здатність до тривалого зосередження на одному об'єктів, обсяг - кількість об'єктів, які можуть бути охоплені увагою.
- Концентрація уваги низька (як проявляється)
Дитина ніби (працює зосереджено, але будь-який шум відволікає її від виконання завдання. Так окремі учні не можуть повністю заглибитись у роботу, коли хтось поряд розмовляє або десь недалеко грає музика, працює машина, тощо. Якість виконаної роботи постійно змінюється - покращується, якщо зовнішні подразники перестають діяти, і різко погіршується, коли щось починає турбувати дитину (можливі причини).
- Недостатня тренованість здатності на концентрації уваги.
- Занадто лабільна нервова система.
(Корекція)
Для розвитку здатності корисно використовувати.
- Вправи, що потребують напруженого від слідкування якихось змін або їх точної передачі.
- Вишивання хрестиком за схемою.
- Вишивання бісером.
- Нанизування намистинок на нитку в певній послідовності.
- Відшукування шляху в лабіринтах.
- Записування слів навпаки (з кінця),
Дитині диктується невеличке слово, а вона має його записати навпаки - з кінця: ліс - сіл, село - олес, сте - петс.
- Переписування безглуздих поєднань літер: впаторос, поторбтока.
- Встановлення меж слів і речень в неподіленому тексті.
Подорозібіггарбузуболотівзівйзагрузазанилеідвімашинивгрузливгряльпосамшики.
- Об'єм уваги. Низький рівень
(Як проявляється)
Дитина добре виконує роботу з невеликою кількістю змінних елементів і починає роботи помилки, коли включається фактор багатоселементності.
(Можливі причини).
- недостатній розвиток уміння одночасно контролювати кілька елементів, що змінюються.
- Мінімальна мозкова дисфункція.
Корекція.
Добрі результати дають такі вправи:
- Задачі із прихованою орабулою: "Уявіть собі, що ви ведете автобус з 50 пасажирами. Автобус робить зупинку, із нього виходить 10 пасажирів і 3 пасажири в нього заходять. Потім на кожній із двох наступних зупинок по 4 пасажири виходять, входять на цих зупинках лише 3 пасажири. Після останньої зупинки автобус проїздить лише 150 м і зупиняється внаслідок технічної поломки. Тут 8 пасажирів виходять і йдуть далі пішки. Останні пасажири чекають. Доки автобус полагодять. Після усунення несправності автобус рушив до кінцевої зупинки, де вийшли всі останні пасажир.
Скільки всього зупинок зробив автобус?
- Одночасне рахування предметів, зображених на таблиці. Рахувати слід так: Перша квітка, перша ручка, перша книжка, перший телефон, друга книжка, перший годинник і тон долі.
- Розкладання намистинок в різні коробочки - сині в одну, червоні - в другу...
- Розподіл уваги недостатній.
(Як проявляється)
Учень ніби весь час відстає від своїх однокласників: учитель вже сказав відкрити книжку. А він все ще пише в зошиті, звелів припинити малювати, а він продовжує малювати. При цьому, коли помічає, що всі діти роблять щось інше, страшенно дивується і починає виправдовуватися, говорячи, що він не чув наказу вчителя, не бачив сигналу до зміни роботи, тощо.
Дитина явно не справляється із завданнями, що потребують одночасного виконання кількох дітей - читання і слухання, марширування і співання. Писання під диктовку.
(Можливі причини).
- Недостатній розвиток здатності розподіляти увагу.
- Занадто висока концентрація уваги.
Корекція.
- В'язання з одночасним переглядом фільму по телевізору.
- Письмо під диктовку.
- Розкладання намистинок по окремих коробочках у відповідності до їх кольору або розміру з одночасним пере називанням якогось тексту або вірша.
2) ПРАКТИЧНЕ ВИКОНАННЯ.
Методика вивчення особливості розподілу уваги проведено в 2-В класі, ЗОШ № 4.
ВИСНОВОК: Опитування проходило на І групу 2-В класу (працювало 9 учнів) із них 4 -

 
 

Цікаве

Загрузка...