WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Основні поняття андрагогіки - Реферат

Основні поняття андрагогіки - Реферат


Реферат на тему:
Основні поняття андрагогіки
Зростаюче значення науки про навчання дорослих - всіма визнаний факт. На землі немає країни , технологічний , соціально-економічний та культурний прогрес якої не залежав би від вивчення андрагогіки. Рівно як немає країни, яка б не пов'язувала своє майбутнє з майбутнім розвитком цієї науки. В нинішньому столітті науці про навчання дорослих соціологи відводять виключно важливу роль. Характерна тенденція історичних змін у андрагогіці - її дотримання та організаційне уособлення , виражене в збільшенні кількості навчальних установ, створених виключно для дорослого населення, у зростанні різноманітності програм , які їм пропонуються. Як наслідок цього глобального процесу, виникає і з'являється коло реалій, яких немає у дитячій та юнацькій науці.
Згідно матеріалів ЮНЕСКО, пріоритетне завдання навчання дорослих - забезпечити людину комплексом знань та вмінь, необхідних для активної творчості та діяльності в сучасному динамічному житті. Мова йде про постійний, безперервний розвиток людини, як робітника , громадянина, особистості, індивідуальності на протязі всього життя. В наш час склалась сукупність поглядів на роль науки про дорослих в досягненні узгодженого прогресу особистості і колективізму і на осмислення шляху його обновлення.
Завданням номер один , по висловленню одного з найбільших теоретиків та практиків навчання дорослих, американського вченого Ноулза, стало "підготування компетентних людей - таких людей , які були б здатні використовувати свої знання в умовах ,що постійно змінюються, та чия основна компетенція полягала б у вмінні займатись постійним самовдосконаленням та самоосвітою на протязі всього свого життя". Справа навчання стає ще більш важкою та напруженою. Справжньою рятівною силою , що допомагає сучасній людині подолати свої проблеми за допомогою навчання , є андрагогіка - наука про навчання дорослих.
Поява андрагогіки як окремої гілки педагогіки обумовлена низкою причин різного характеру. Основою нової науки вчені назвали об'єктивні умови, які виникли завдяки потребам у розвитку андрагогіки.
По-перше, сам процес розвитку освіти призвів до завоювання ведучої ролі в процесі навчання тими, хто навчається. Педагогіка виходила з принципової позиції, що людина , яка навчається, у виборі отримання освіти займає в основному пасивну позицію; виняток становлять тільки профільні класи у школі, характерні для старшокласників ; у той час як дорослі підсвідомо вибирають не тільки курс, але й форму, термін та рівень навчання.
По-друге, еволюція філософських і психологічних наук призвела до свідомого визнання ведучої ролі людини в усіх соціальних процесах , в тому числі у науці.
По-третє, досягнення в галузі інформаційних технологій дозволили по-новому організувати навчальний процес, що суттєво змінило ролі того , хто навчається, та того, хто навчає, в процесі навчання.
По-четверте, еволюція педагогічних концепцій теж вела до визнання необхідності надання більшої свободи в процесі навчання тому , хто навчається.
По-п'яте, завдяки різній ведучій діяльності у дітей та дорослих, необхідно чітко розділяти принципи педагогічних та андрагогічних моделей навчання.
Нарешті, фізіологи та психологи довели , що люди здатні успішно навчатись практично на протязі всього життя.
Формування основних принципів андрагогіки було запропоновано у 1970-му році у роботах американського вченого М. Ноулза , англійця П.Джарвіса , американця Р.М.Сміта та групи молодих вчених з Ноттингемського університету. 1970-му році Малколм Шеперд Ноулз видав фундаментальну працю з андрагогіки " Сучасна практика науки дорослих .Андрагогіка проти педагогіки".
На базі основних положень андрагогіки, висунутих Ноулзом, пропонується будувати діяльність по навчанню дорослих, головними характеристиками якої є активна ,провідна роль того, хто навчається , в побудові і втіленні програми навчання, з одного боку , та співпраця дорослого учня зі своїм викладачем з іншого.
При цьому дуже важливо досягти того , щоб атмосфера навчання була дружньою , неформальною , основаною на взаємоповазі , співпраці, при підтримці і відповідальності всіх учасників навчальної діяльності.
Андрагогічна модель, розроблена групою вчених Ноттингемського університету, менш закінчена , логічна і детальна, ніж модель Ноулза. Головною метою навчання дорослих вони вважають розвиток критичного, творчого мислення, інтегрованого з чуттєвою сферою людини.
Перераховуючи вищезгадані об'єктивні зміни у сфері навчання і досягнення різних наук щодо ролі людини у своїй життєдіяльності, можна зробити висновок, що вони полягали у принципових відмінностях між дорослим та дитиною взагалі та процесом навчання зокрема.
1. 1. Головна роль в процесі навчання належить тому, хто навчається.
2. 2. Доросла людина, яка навчається, прагне самореалізації, самостійності, самовдосконалення, самоуправління та усвідомлює себе такою.
3. 3. Доросла людина має життєвий ( побутовий, соціальний, професійний) досвід, який може бути застосований в якості важливого джерела вивчення як для нього , так і для його колег.
4. 4. Доросла людина навчається для вирішення важливої життєвої проблеми і досягнення певної мети.
5. 5. Доросла людина розраховує на обов'язкове використання вмінь , навичок, знань та якостей ,набутих у процесі навчання.
6. 6. Навчальна діяльність певною мірою детермінується побутовими, професійними, соціальними факторами, які обмежують або сприяють процесу навчання.
7. 7. Процес навчання дорослої людини організовано у вигляді її співпраці з викладачем на всіх етапах навчання: діагностики, планування, реалізації, оцінювання, корекції.
Отже, андрагогіку необхідно виділити як окремий підрозділ педагогіки, що займається вивченням навчання дорослих та організації процесу навчання.
Метою дослідження було вивчення особливостей освіти дорослих, виділення форм і методів андрагогіки, їх порівняння з формами і методами педагогіки.
Мета визначила наступні завдання досліду:
? · Вивчити педагогічну, методичну, соціологічну та історичну літературу з питань освіти дорослих.
? · Проаналізувати практичний дослід освіти дорослих.
? · Описати , порівняти, проаналізувати, надати рекомендації щодо розвитку освіти дорослих.
Для рішення цих завдань використовуються такі методи:
1.Теоретичний аналіз літератури.
2.Аналіз роботи педагогів, які працюють в системі андрагогічної освіти.
3.Опитування, анкетування і спостереження.
Об'єктом дослідження є організація непрофесійної освіти дорослих.
Суб'єктом дослідження є дорослі , які коли-небудь стикаються на практиці з тими чи іншими формами андрагогічної освіти.
Андрагогічна модель вивчення актуальна для системи сучасної неперервної освіти при виконанні наступних умов:
*Організація різних видів і форм навчання.
*Різні рівні вивчення.
*Спеціальнапідготовка кадрів для андрагогічної системи навчання.
*Методична підтримка.
*Задоволення різних потреб вивчення ( для задоволення своїх власних
інтересів, розширення світогляду; для спілкування; для створення
ідеальних умов навколо професійних знань, умінь, навичок; здобуття
нових актуальних для професійного росту умінь і навичок і т.д.).
Результати дослідження можуть зацікавити:
*Спеціалістів-початківців, які вже працюють у сфері навчання дорослих.
*Студентів і слухачів магістратури, які в подальшому хочуть працювати в
системі навчання дорослих.
*Дорослим людям, які хочуть отримати додаткове навчання.
*Організаторам різних форм андрагогічного навчання.
.

 
 

Цікаве

Загрузка...