WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Методологічні основи технології створення та використання атестаційних педагогічних тестів - Реферат

Методологічні основи технології створення та використання атестаційних педагогічних тестів - Реферат


Реферат на тему:
Методологічні основи технології створення та використання атестаційних педагогічних тестів
В останній час в Україні поширюється розуміння того, що для розробки науково-обгрунтованих педагогічних тестів блискучого знання змісту предмета недостатньо. Необхідна методика , яка включає в себе сукупність методів аналізу змісту і форм завдань, а також науковий підхід для процесу збору і обробки інформації, потрібні методи розрахунку параметрів завдань, методи експертизи якості тестів і тестових завдань. Тобто потрібна теорія тестових методів, що у філософській літературі називається методологією.
Взагалі кажучи, питання доводиться ставити ширше, оскільки, якщо для розробки тестів достатньо знання теорії тестів, то для наукової організації усього процесу в цілому доводиться дбати про методологію, яка охоплює опріч розробки тестових методів і застосування тестів для різних цілей, інтерпретацію тестових результатів, розробку принципів наукової організації діяльності тестових центрів і ціле коло інших питань, які потребують невідхильного вирішення.
Цих питань так багато, що мова повинна йти не про методологічні основи, а про методологічні проблеми, що потребують свого невідкладного вирішення вже сьогодні. Хоча ці проблеми носять виключно науковий характер, але вони не надумані, а продиктовані самою практикою. В основному вони визвані намаганням створити в Україні професіонально організовані тестови структури в сфері практики без попереджуючого розвитку методології та теорії, без створення певного кадрового потенціалу, без належного розвитку культурного і наукового рівня в такій досить непростій області педагогічного вимірювання.
Перед тим як перейти до самих проблем хотілося б нагадати про необхідність їх вирішення. Оскільки часто вважають, що достатньо назвати набір завдань тестами і вони ними стануть. При цьому якось забувається про те, що без належної наукової основи тест може бути причиною іллюзійного враження про знання чи незнання учня або абітурієнта. В цьому тест може стати значно гіршим від екзамену, де є можливість скоригувати своє враження від відповіді шляхом додаткових запитань.
Виразити усе коло проблем практично неможливо. тому будуть названі найбільш важливі. Перша, на наш погляд, найбільш важлива пов'язана з відсутністю концепції атестаційного тестування школярів. Звичайно, існує загальна концепція атестації, що припускає використання різних методів оцінки знань. І в силу того, що тести вважаються одними із постійних методів оцінки знань, то автоматично припускається, що загальною концепції атестації загалом достатньо.
Між іншим, це зовсім невірна точка зору, оскільки тут виникає група питань тільки методологічного характеру. Передусім це питання вибору підходу для створення атестаційних тестів і до інтерпретації результатів їх виконання. Історично склалися два підходи. В рамках першого, нормативно-орієнтовного, інтерпретація результатів виконання робиться по відношенню до деякої нормативної виборки, що була використана як вибірка для стандартизації тестів.
В другому підході результати виконання інтерпретуються по відношенню до деякої визначеної області змісту, яка визначена як 100% запропонованого для засвоєння об'єму. Здавалось б, бажано поєднати дві інтерпретації, оскільки перша та друга представляє інтерес в рамках атестаційного тестування учнів і абітурієнтів. Однак ідея поєднання породжує додаткові труднощі, причому труднощі не пов'язані з обробкою, а мають методичний характер. Нормативно-орієнтовані і критеріально-орієнтовані тести повинні відповідати різним, часто протилежним один одному критеріям якості. Також існують різні підходи до вибору змісту і до складання тесту.
Може бути другий, більш продуктивний шлях, який припускає інше вирішення, коли частина тесту, орієнтована на вимоги стандартів будується в логіці критеріально-орієнтованого підходу і дозволяє диференціювати по знанням найбільш підготовлених учнів і абітурієнтів.
Досить привабливо приймати в найбільш престижні вузи по результатах критеріально-орієнтованих тестів. В цьому випадку перевага при вступі надається не тому, що один кращий за іншого, а тому, що випробуваний володіє достатнім об'ємом змісту, який необхіднен для навчання в даному вузі.
Методично-обгрунтований, системний підхід до розробки атестаційних тестів припускає також розв'язання питання про вибір деякого критерію володіння стандартом, вибору визначених пропозицій змісту стандартів і варіативної частини в тесті. Включення в атестаційний тест виключно змісту стандартів, що означає орієнтацію на необхідний мінімум, приведе до пониження загального рівня підготовленості. Саме ідея необхідності включення варіативної частини безперечна, але не зрозумілі пропорції, тому тут необхідні додаткові дослідження.
До числа концептуальних проблем відноситься вибір стратегії атестаційного тестування. Можливо, що атестаційне тестування слід зробити двохрівневим. Перший рівень - це критеріально-орієнтоване тестування в цілях відбору тих, хто задовольняє мінімальним вимогам, а другий рівень - нормативно-орієнтований, який дає можливість здійснити диференціацію випробуваних.
Велику проблем являє собою вибір мети оцінювання в процесі інтерпретації результатів виконання тесту. В той же час в ряді зарубіжних країн розробляються тести, які дозволяють оцінити якість структури знань випробувачів. Виявлення інвертовності індивідуальної структури знань, яка

 
 

Цікаве

Загрузка...