WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Екологічна культура як чинник трансформації світогляду учнівської молоді в соціальну активність громадянина - Реферат

Екологічна культура як чинник трансформації світогляду учнівської молоді в соціальну активність громадянина - Реферат

часто люди грубо втручаються у внутрішній світ природи?
Вислів мудрого Конфуція наголошує: "Працюй над очищенням своїх думок. Якщо в тебе не буде поганих думок, то не буде і поганих вчинків".[6, 17] Бо як кожна велика річка бере початок із невеличкого, загубленого в нетрях джерельця, так і вчинок починається з думки про нього. Ось, наприклад, хіба може людина з чистою совістю та світлими думками зламати деревце, висмикати квіти, або вчинити ще якийсь злочин на гарно влаштованій пришкільній ділянці, як це часто трапляється серед школярів. Звичайно ж ні!
Усе велике починається з малого. Тобто, якщо змалку людина не кохатиметься в освіті, змалку не розширюватиме свій розум (за П. Грабовським), то наслідок - деградація особистості. Вирішити проблему можна завдяки зародженню в серці любові до прекрасного, до краси природи , яка за своїм сприйняттям поділяється на зорову, звукову й нюхову (красу пахощів), смакову й тактильну (на дотик). Любов до зорової краси намагаються прищепити художники, і досить-таки вдало, бо відтворюють красу природи: непроглядні ліси в пейзажах І. Шишкіна й А. Васнєцова, гірські вершини в Н. Рериха й А. Калами... [4,21]
Треба зазначити, що зорова краса природи практично домінує над іншими її видами.і,працюючи надпроектом шкільної ділянки ми сподівалися на те, що якщо запропонований проект втілити в реальність, то він "зробить свій внесок" в естетичне виховання учнів, які протягом одинадцяти років, не тільки взірцатимуть красу шкільного подвір'я, а й піклуватимуться про добробут пришкільної ділянки, садку, балконів, звичайно ж, під керівництвом творчого, самовідданого вчителя. Так, за нашими спостереженнями, результат був шалений: учні й вчителі втручалися в справу зі всією самовідданістю й неспроможнім творчим потенціалом. Адже, як результат, - з'явилася конкуренція між гімназистами, а це, у свою чергу, призвело до покращення їх працездатності і творчості. Директор гімназії Казанський Володимир Іванович навіть влаштував обов'язкові рейди учнів щодо підтримання цієї мети, спрямованої на отримання учнями високого естетичного потенціалу для реалізації подальшої розробки проекту. Саме для даної конкретної території. На наш погляд, втілювати такі проекти треба на всіх пришкільних ділянках, адже щорічно у нашому місті (сподіваємося,як і в багатьох містах нашої України) запроваджуються конкурси на кращу пришкільну ділянку. Школа, яка його виграє отримує позачергову позитивну якість, а це зараз дуже важливо у наш демографічно кризовий час (все ж таки конкуренція за майбутніх школярів між навчальними закладами відчувається). Таким чином, шкільна стежина - одне з найперших місць, де можна виховати культурну, високоморальну людину - справжнього патріота України. Де, як не на шкільний екологічній стежині можна все це побачити, дослідити й захистити? Уявіть себе на місці вчителя, який на багатьох стежинах буває багато разів і кожного разу дивується й захоплюється. Та найбільше щастя для Вас буде - бачити обличчя, очі дитини, яка вперше побачили сон-траву, або горицвіт, комаху або ще щось таке інше; гарне, живе й дивне. Особливо відчувають це учні з тонким світосприйняттям, небайдужі, творчі і чуйні люди. Одначе в природі трапляється так, коли звукова краса виходить на перше місце. (Відомий російський письменник і історик Н. Карамзін відвідав славетні швейцарські водоспади й занотував: "Рейн ї Рейнхенбах, величні явища! У тиші здивується кожний, хто має хоча б краплину відчуття; але хто все може відтворити пензлем або словом? - Я майже зовсім збувся почуттів, бо був оглушений гуркочущим громом падіння й впав до землі" [ 4,21].
А яка музика може зрівнятися з очаруванням осіннього курликання журавлиних зграй ?!.
Теми природоохоронної естетики та екологічної етики в школі торкаються у своїх однойменних книгах "Природоохоронна естетика в школі" та "Екологічна етика в школі" чудовий український автор Володимир Борейко. А також Є.К. Кравицький "Школьникам об естетике", А.А.Горєлов "Екология".
Естетичне чуття, як наслідок складної попередньої чуттєвої роботи, здатне побуджувати фантазію, викликати до життя образи дитячої уяви. Водночас у дитини необхідно виховувати і глибоке розуміння того, що кожний її крок в майбутнє буде кроком самовдосконалення, творчості і сумлінного ставлення до навколишнього середовища, яке треба охороняти, прикрашати для майбутніх поколінь.
Таким чином, гармонізація взаємовідносин людини і природи цінна не тільки у власне екологічному значенні. Вона важлива також і для розв'язання інших проблем. Екологічно виправдані рішення є в той же час і соціальнопозитивними, остільки,оскільки сама людина і суспільство загалом є частиною природи в широкому значенні слова.
Тим же, хто виправдовує знищення природи необхідністю підвищення добробуту суспільства, необхідно пам'ятати, що вдосконалення особистості неможливе за рахунок природи, а повинно супроводжуватись вдосконаленням самої природи.
Література:
1. Борейко В.Е. Экологическая этика в школе. Учебное пособие. - К.: Киевский эколого-культурный центр, 2004. - 92с. (Охрана дикой природи. Вып. 41).
2. Горелов А.А. Экология: Учеб. пособие. - М.6 Центр,2002. - 240 с.: ил.
3. Лось В.А. Взаимоотношения общества и природы.-М.,1990, 337 с.
4. Экологический гуманитарный журнал. Международный экологический
журнал . -К.: Киевский зколого-культурный центр /Всемирная
комиссия по охраняемым территориям МСОП (СРА/ЮСМ),2005,ил. -
138с. (Природоохранная эстетика. Вып.3(180,Т. 7).
5. Хесле В. Философия и экология.-М.,1993.
6. Хон Р.Л. Педагогическая психология. Принципы обучения . -М.: Деловая книга, 2002. - 736с.

 
 

Цікаве

Загрузка...