WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Свято української писанки - Сценарій

Свято української писанки - Сценарій

шанувати звичаї, аби творити писанку. За тими малюнками стоять образи віддалених епох, стоять символи прихильності, що оберігають людей від зла! Кожен колір, кожна лінія в них вселяє конкретні почуття й думки. Кожна фарба в писанці має своє життя, свою символіку, своє окреслення радості. Сьогодні мало хто вміє читати писанки і ми навіть не здогадуємося, як багато може розповісти нам той чи інший малюнок, адже писанки - це шедеври мініатюрного живопису, в яких народ виявив свій мистецький геній, свою здатність до творчого осмислення, художнього узагальнення навколишнього світу.
Читець: Розмалюю писанку, розмалюю.
Гривастого коника намалюю.
Розмалюю писанку, розмалюю.
Соловейка-любчика намалюю.
Розмалюю писанку, розмалюю.
Різбляну сопілочку намалюю.
А сопілка буде грати,
Соловейко щебетати,
А гривастий кониченко танцювати.
1 ведуча: Символіка писанок багатюща і у кожному регіоні вона своя. Але є й загальновідомі: це "баранячий ріг" - символ сили, спіраль - символ космічної сили, "дерево" на зеленому тлі - символ потрібності людям, захисту, допомоги, вічного оновлення. Велике охоронне значення мають знаки птиць, оленів, коників, хрестів.
2 ведуча: Найпоширенішою в нашій країні є техніка розпису воском за допомогою "пензлика" або "патичка". Для фарбування роблять відвари з різних рослин, кори дерев. Наприклад, "жовтило" готують з кори дикої яблуні та відвару гречаної полови, з горицвіту, ромашки та звіробою, бруньок осики. Варять і лушпиння цибулі - що більше лушпиння, то темніший колір, аж до оранжево-коричневого. Синій колір дають бруньки вільхи, ліщини або волоського горіху. Чорний барвник одержують з відвару коріння кропиви та вільхи. Використовують латаття, зелене жито, дубову кору. Для міцності до таких фарб додається хлібний чи буряковий квас або оцет. Щоб фарба краще бралася, шкарлупу яйця перед розписуванням протравляють оцтом або галуном (капустяним квасом). Зараз використовуються анілинові барвники.
Писанкарка: (розповідь супроводжується показом): А ви знаєте, як розписати писанку? Щоб розписати писанку, потрібно мати: куряче яйце, писачок, віск, свечку, скляні баночки, ложки, ганчірки, олівець, набір розчинних природних барвників.
Для крашанок і писанок найкраще вибрати білі гладенько яйця без тріщин, плям, потовщень. За традицією відбирають яйця молодої курки, яка перший рік несеться і яйця в неї крупніші. Їх потрібно вимити у ледь теплій воді з додаванням питної соди, витерти ганчіркою і зачекати поки поверхня яйця повністю просохне. Тепер його можна розписувати.
Спочатку треба вибрати орнамент і олівцем поділити яйце на кілька геометричних площин. Олівцем же намалювати вибраний малюнок. Віск на писанку наносять за допомогою спеціального інструменту - писачка. Його можна легко виготовити із залізного наконечника звичайного шнурка, прикріпленого до заготовки з олівця. У олівці розпеченим шилом випалюється дірочка, в яку і вставляться наконечник.
Можна виготовити пензлик за допомогою "позлітки" - фольги (10 на 10 мм), швацької голки, патичка-держачка (розміром з тонкий олівець) і міцної нитки. "Позлітка" вигладжується ножем і накручується на голку, яка під прямим кутом встромляється у шаринку в патичку. Голку з "позліткою" туго прив'язуємо ниткою до патичка. Після цього голку витягуємо, залишаючи порожнисту трубочку з "позлітки", і "пензлик" готовий.
Потім у невеличку посудинку кладуть шматочок бджолиного воску, ставлять її на маленький вогонь. Віск має бути гарячим, Але не кипіти. Писачок або пензлик вмочують у розплавлений віск і наносять ним контур орнаменту. Можна діяти інакше: на ніготь великого пальця лівої руки наліплюється шматочок воску. Сидячи біля каганця або свічки і тримаючи в лівій руці чисте, вже потравлене яйце, правою рукою нагрівають у полум'ї кінчик "пензлика", швидко встромляють його у віск на великому пальці. Трубочка заповнюється рідким воском і ви кінчиком "пензлика" проводите лінії орнаменту на шкарлупі.
Призначення воску - оберігати шкарлупу яйця від фарби. Яйце з нанесеним воском обережно кладемо на ложку і опускаємо в скляночку з найсвітлішою фарбою, яка повинна бути холодною, щоб віск не розтанув. Витримуємо 3-5 хвилин. Далі восковий малюнок наноситься знову для наступного кольору і весь процес повторюється, Але яйце занурюється у іншу фарбу. Фарбування починається з найсвітлішого кольору і закінчується найтемнішим. Після закінчення нанесення фарби, яйце трохи підігріваємо і віск обережно витираємо м'якою ганчіркою, і ось - писанка готова!..
Найпростіший спосіб декорування писанки - це "дряпанки". На пофарбованому яйці за допомогою голки або іншого металевого вістря зішкрябується фарба відповідно до обраного візерунку.
2 ведуча: Кожен колір на писанці має своє символічне значення. Чорний і коричневий колір символізує землю, її родючість; червоний - радість життя; жовтий - врожай та небесно світила; блакитний і синій - небо, повітря, воду; зелений - весну, рослинний світ. Чорний з білим - знак пошани до душ померлих.
1 ведуча: На Пасху люди обмінюються крашанками, дряпанками, крапинками, мальованками і писанками, дарують їх один одному з найкращими побажаннями.
Читець: Щоб з Великоднем прийшло
Щастя в вашу хату,
Щоб у вас завжди було
У родині свято!
Нехай вам писанки несуть
Сонетка краєчок,
Нехай всміхаються боки
Золотих яєчок!
1 ведуча: Вважається, якщо вистояти з крашанками чи писанками нічне й ранкове Богослужіння у перший день Велико дня, тоді вони не зіпсуються багато років.
1 читець: Українська писанка - як дитяча пісенька,
Як бабусина казка, як матусина ласка.
Сяду собі скраєчку і розмалюю яєчко.
Хрестик, зоря, віконце - і стало воно мов сонце.
2 читець: Котилася писаночка,
З гори на долину.
Прикотилася простісенько
До нас у гостину.
А за нею йде Великдень,
Несе балу Паску.
Дзвонять в дзвони
Розсипають радощі і ласку.
Дівчинка: Гарна писанка у мене,
Мабуть кращої нема"
Мама тюльки помагала,
Малювала я сама.
Змалювала дрібно квіти,
Вісім хрестиків малих
І дрібнесеньку ялинку
Й поясочок поміж них…
Хоч не зразу змалювала,
Зіпсувала п'ять яєць -
Та як шосте закінчила
Тато мовив: "Молодець!"
Я ту писанку для себе
Для зразочка залишу.
А для тата і для мами
Я ще кращу напишу!
Хлопчик: Спекла мама на Великдень
Біленькі паски.
А я куплю фарб і напишу
Гарні писанки.
Розмалюю на писанках
Квіти, ялинки
І роздам їх на Великдень
Поміж діточки.
А братові маленькому
Дам писанки дві,
Щоб качав їх по зеленій,
Розкішній траві.
1 ведуча: Велику радість приносять пофарбовані яєчка як дітям так і дорослим. Вони обмінюються ними, вихваляються, граються. А найбільша розвага з поміж інших - це биття яєць.
Читець (супроводить віршем дії групи дітей і дорослих):
Стали швидко у кільце,
В кожного в руках яйце.
Марті випало на славу
Розпочати цю забаву,
Дуже милу, престару
Великодню гру.
Ходить дівчина кільцем
І постукує яйцем...
Що не стукне - трісь та трісь -
Яйця тріскають чиїсь.
Мартине ж - ціле, тверде.
Марта радо далі йде.
Стук - стук - стук...
І раптом - хрусь!..
Гру продовжує Петрусь.
Стукнув всього разів три
І так само вийшов з гри.
За Петром пішов Максим,
Декілька дівчат за ним...
В Олі писанка ціла,
Оля всіх перемогла!
І тепер, відомо всім, -
Всі за стіл до Олі в дім!
Їсти яйця, все, що є...
Пригощає той, хто виграє!
Всі учасники йдуть до столу з виставкою великодніх яєць.
Визначаються і нагороджуються переможці виставок.

 
 

Цікаве

Загрузка...