WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → До дня народження Т.Г.Шевченка - Сценарій

До дня народження Т.Г.Шевченка - Сценарій

"Живописна Україна" ("У Києві" "Видубецький монастир у Києві", "Судня рада", "Старости", "Казка", "Дари в Чигрині 1649 року") відзначається тематичним багатством та ши-ротою узагальнення дійсності. Два з них присвячені змалюванню природи ("У Києві", "Видубецький монастир у Києві"). В них немає зображення людських страждань і це відрізняє їх від поезій Шевченка.
БІБЛІОГРАФ. В поезії Шевченка опис природи служить проло-гом до розкриття трагічної долі людини. У баладі "Тополя" зоб-раження самітньої тополі відразу настроює читача на сприймання розповіді про одиноку, покинуту коханим героїню. Картина чарівної природи України у поемі "Сон" допомагає глибше зро-зуміти страждання поневоленого народу в зеленому раї.
ХУДОЖНИК. ...Дивлюсь аж світає,
Край неба палає,
Соловейко в темнім гаї
Сонце зустрічає.
Тихесенько вітер віє,
Степи, лани мріють,
Між ярами над ставами
Верби зеленіюти.
КАТЕРИНА. Сади рясні похилились,
Тополі по волі
Стоять собі мов сторожа.
Розмовляють з полем.
І все то те, вся країна,
Повита красою,
Зеленіє, вмивається
Дрібною росою.
("Сон")
МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ (показуючи малюнки). Понад десять ма-люнків та начерків Шевченка зображають Мангишлацький сад. Усі вони виконані переважно сепією, білилом, тушшю, аквареллю, олівцем. Зображуючи дерева, які виростають з камінних брил, художник утверджує всеперемагаючу волю до життя. Ці малюнки сповнені глибокого філософського змісту. Засланий поет, подібно до могутніх дерев, також боровся за існування і ли-шився незламним. Наскільки ця тема була дорогою художнику свідчить те, що після повернення з неволі він знову звер-тається до неї і створює в 1859 році офорт "Мангишлацький сад".
БІБЛІОГРАФ. Тарас Шевченко був майстром як живописного, так і поетичного малюнка природи. Художній хист допомагав йому яскравіше, пластичніше зобразити природу в поетичних творах, а поетична обдарованість - її живописному втіленню.
МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ (можна продемонструвати весь альбом). В акварелі "В Решетилівці" художник, застосовуючи різні відтінки двох кольорів, зумів передати ліричний настрій звичайного сільського краєвиду. Мов дзеркало виблискує спокійна поверхння ставка, а замріяні верби схилилися навколо нього. Сепії "Андруші", малюнки Переяслава, краєвиди Суботова, Чигирина та інші вражають живописністю, витонченістю малюнка. Зачарований неповторною красою Києва, Шевченко планував намалювати всі його найвизначніші місця і пам'ятки, його краєвиди.
БІБЛІОГРАФ. У Києві Тарас Григорович намалював "Золоті ворота", "Києво-Печерську лавру", "Аскольдову могилу". Твори цього часу відзначаються цікавими композиційними знахідками, тонким відчуттям природи, умінням передати перспективу з її багатоплановістю й глибиною, легкістю й прозорістю барв, гармонійним колоритом, майстерним розміщенням світлотіні.
МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ (відходячи від виставки, стаючи ближче до глядачів). У мистецтві офорта Шевченко досяг таких надзви-чайних успіхів, що по праву заслужив славу першого офортиста Росії. Художники, друзі Шевченка, називали його "російським Рембрандтом", а імператорська Академія художеств вимушена була присвоїти йому почесне звання академіка гравюри. Гравюри Шев-ченка зберігали і використовували в Академії як оригінали для копіювання молодими художниками.
БІБЛІОГРАФ. Цілком слушно підкреслив С.Таранущенко, кажу-чи, що в Шевченка була здібність "надзвичайно швидко опанову-вати цілком новий для нього матеріал у доти зовсім незнаних галузях. Так, Шевченко за два дні, вперше сівши за рисування кістяка, зробив рисунки виразніші й вірніші за зразкові літог-рафовані малюнки Басіна (професора академії). Шевченко так са-мо надзвичайно легко і швидко опанував техніку, а що головніше, дух я стиль офорту".
МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ, Шевченко-художник - майстер кольорового контрасту і світлотіні. Особливо відчутна контрастність в його однотонних малюнках та офортах. Тут контрастує білий колір з чорним. Інколи білий та чорний кольори контрастують не лише між собою, а й з іншими кольорами, що також допомагає підси-ленню яскразості малюнка. Часто Тарас Григорович відтворює природу (серія малюнків "Мангишлацький сад") користуючись лише контрастними мазками, чорним олівцем або однотонною сепією.
БІБЛІОГРАФ (підходячи до мистецтвознавця). Образи, що хвилювали Шевченка, втілювалися в поетичні рядки або малюнки залежно від того, як вони виникали в творчій уяві митця. Він завжди знав, що краще передати словом, а що олівцем чи аквареллю. Одною з особливостей творчої манери поета-художника була пильна увага до навколишньої дійсності. Ознайомлення з йото численними альбомами показує, як глибоко вивчав митець натуру. І це допомогло йому в створенні реалістичних, високомистецьких творів. В одному з альбомів Шевченко писав:
ХУДОЖНИК. "Мало бачити, милуватися, прекрасним, розумним, добрим чолом людини, треба намалювати його на папері і милува-тися ним як творінням живого бога. Ось що треба для повного нашого щастя, для нашого повноцінного життя". ("Щоденник").
БІБЛІОГРАФ. Відомо, що центральним стрижнем творчості Шевченка і поета, і маляра, головним змістом Шевченка-людини була велика, безмежна, сильніша за все любов до України. Вона охоплювала не тільки почуття, але і роаум, і інтелект Тараса Григоровича.
МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ. Тарас Шевченко - неповторне явище в процесі історичного і культурного розвитку людства. Його ідеї, його відданість інтересам народу вказали і шлях розвитку ук-раїнського образотворчого мистецтва.
БІБЛІОГРАФ. Оцінюючи весь недовгий, але надзвичайно плідний шлях Шевченка-художника, треба сказати, що він був одним з найвдатніших майстрів-реалістів не лише в українському, але й у всесвітньому образотворчому мистецтві XIX століття. Його творчість як художника мала велике значення для наступних поколінь митців. Традиції Шевченка були продовжені його послідовниками, вони справили великий вплив на весь подальший розвиток українського реалістичного мистецтва.
Тихо звучить кантата пам'яті Великого Кобзаря "Безсмертний заповіт" Кос-Анатольського. Гасне світло і закриваєтьсязавіса.
МАЛЯРСЬКИЙ ШЛЯХ ШЕВЧЕНКА (Матеріали для доповнення тексту виступу Мистецтвознавця в сценарії)
При знайомленні з подіями Шевченкового життя може скластися враження, що вони наче ланцюг випадковостей, який міг обірватися в будь-якому місці. Справді, і примха поміщика Енгельгардта взяти собі за козачка, і подорож до Вільно й Петербургу рано осиротілого Тараса, і зустріч у Літньому саду з Іваном Сошенком, і праця у Василя Ширяєва по розмалювуванню інтер'єрів петербурзьких театрів, і обставини викупу з кріпацтва, нарешті, вступ до Академії мистецтв у клас Карла Брюллова - ці "сходинки" Шевченкового зростання оперті начебто на нетвердий грунт збігу обставин. Адже всі закони і традиції миколаївської Росії були спрямовані проти висунення на авансцену історії таких людей, як Шевченко. Але він досяг вер-шин слави всупереч існуючим законам.
Ще в дитинстві у Тараса виявився великий хист до малюван-ня. Вже тоді всі його помисли були спрямовані не те, щоб знай-ти людину, яка навчила б

 
 

Цікаве

Загрузка...