WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → До дня народження Т.Г.Шевченка - Сценарій

До дня народження Т.Г.Шевченка - Сценарій

Портрет побудований на контрасті чорної туші з світлим папером. (Показує портрет 1845 року). Періоду перебування Шевченка в Україні в 1843-1844 рр. відповідає автопортрет 1845 року, виконаний чорним олівцем. Внутрішні зміни позначилися на зовнішності митця: лоб його став ще вищим, порідшало волосся. Серйозний погляд великих розумних очей спрямований вперед, однак не на глядача, а десь далі. Всю ува-гу зосереджено на обличчі, на передачі погляду, широкому лобі, міцно стулених устах.
БІБЛІОГРАФ, Це, як справедливо завважує В.Горленко (один із знавців творчості Т.Шевченка), "пояснюється не шуканням суєтної слави, а іншим, дуже далеким від того мотивом. На цих автопортретах Шевченко вчився свого удюбленого офорту і для оригіналів йому не треба було витрачатися, щоб наймати натурщиків, він міг із допомогою дзеркала рисувати са-мого себе. Портрети за життя поета були відомі тільки невеликому колу найближчих людей, відтискувалося їх в найобмеженому числі і не продавалося".
МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ. Протагом 20 років світогляд Шевчен-ка-художника зазнав разючих змін, змінилася і зовнішність. Це знайшло відображення як у поетичній спадщині, так і в авто-портретах. Якщо для першого олійного автопортрета характерне романтичне піднесення, то в останньому преважають суворі тони.
БІБЛІОГРАФ. З першим портретом асоціюється рання поетична творчість Шевченка, У поемі "Мар'яна-черниця" є безпосередні автобіографічні зізнання. Вступ-пролог до твору це лірична сповідь про самого себе, про його колишні почуття, які лишили настільки глибокий слід в його сердці, що не стерлися і не по-меркли на відстані.
ХУДОЖНИК (дивиться на Катерину).
Коли нема щастя, нема талану.
Нема кого й кинуть, ніхто не згадав...
Чи правда, Оксано? чума чорнобрива!
І ти не згадаєш того сироту,
Що в сірій свитині, бувало щасливий,
Як побачить диво - твою красоту.
Кого ти без мови, без слова навчила
Очима, душею, серцем розмовлять...
А я й досі плачу, і досі журюсь,
Виливаю сльози на мою Мар'яну,
На тебе дивлюся, за тебе молюсь.
("Мар'яна-черниця")
БІБЛІОГРАФ. Звернення поета-художника до власного образу спостерігається і в роки заслання. Характерною особливістю ав-топортретів цього періоду є те, що Шевченко вводить себе в певну компанію, і тому він стає учасником зображуваних подій, їх суддею. У серії "Циган" художник надає автопортретної схожості образу каторжника, який сидить перед корчмою. Зображає себе митець і в серії "Т.Г.Шевченко серед товаришів"; вводить до композицій, що розповідають про бідування казахсь-ких дітей: серії "Байгуші" та "Т.Г.Шевченко і казахський хлоп-чик, що грається з кішкою".
МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ (показуючи портрет). В останньому творі біля порога убогої оселі зображений в брилику навпівголий підпухлий казахський хлопчик, що бавиться з котиком. Сам художник сидить зовні, заглиблений у роздуми про долю беззахисної дитини. Очевидно, трагедія казахських дітей викликала спогади в поета про власне босоноге дитинство та гірке сирітство, що знайшло відображення у віршах років заслання: "І золотої й дорогої", "На Великдень, на соломі", серія "Байгуші" перегукується з поезією "Дівча любе, чорнобриве" (1860 рік), в поетичну канву якої Шевченко вводить свій образ. Подібно до того, як він дивився раніше на знедолених казахських дітей, так і тепер дивиться на нещасну дірчину.
ХУДОЖНИК.
А я глянув, подивився -
Та аж похилився...
Кому воно пиво носить?
Чому босе ходить?
("Дівча любе, чорнобриве")
БІБЛІОГРАФ. Останні роки життя Шевченка позначені особли-вою увагою до відтворення власного образу як у поетичних, так і в малярських творах. З 1857 по 1861 роки художник створив одинадцять автопортретів. Автопортрети 1857-1858 років вико-нані італійським чорним та білим олівцем. У них відбиті разючі зміни, що відбулися в зовнішності поета протягом десятирічного вислання. З кожним автопортретом поглиблюється психологічне трактування образу митця.
Звучить запис "Лічу в неволі дні і ночі" У виконанні Держівної капели України "Трембіта".
МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ (показуючи портрети). Цікавим у цьому плані є офортний автопортрет молодого Шевченка зі свічкою (1860 рік), виконаний з автопортрета 1845 року. Автопортрет незвичайний: полум'я свічки, яку тримає поет у лівій руці, ви-риває з темряви його замислене молоде обличчя. У правій руці перо.
БІБЛІОГРАФ. Слід відзначити, що в останні роки Шевченко виконав три олійних портрети в темних приглушених тонах. Найменш відомий його олійний автопортрет 1860 року, який знахо-диться в експозиції Державного музею українського образотворчого мистецтва у Києві. Він не схожий на жоден. Художник зображає себе парубком у високій смушевій шапці, збитій набакир, та у вишиваній сорочці під свиткою. Неперевершено передана особиста драма, особливо в палаючих очах, які випромінюють безмежну скорботу та крах сподівань на щастя.
МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ (піднявши портрет). Останній автопорирет 1861 року виконаний тяжко хворим художником. В суворому рембранівському стилі зображає себе поет на темному тлі, в темному кожусі та смушевій шапці. Якесь невидиме джерело світла ви-риває з темряви лише частину обличчя поета, хворого, підпухло-го, скорботного. На його обличчі відбиті глибокі роздуми.
ХУДОЖНИК. …І день іде. І ніч іде.
І голову схопивши в руки,
Дивуешься, чому не йде
Апостол правди і науки?..
(В кінці розповіді про портрети можна провести міні-конкурс серед учасників заходу. Показати глядачам деякі портрети і автопортрети Т.Шевченка та запитати, хто на них зображений та коли вони написані).
Звучить грамзапис "Псалми Давидові" у виконанні Б.Ступки.
БІБЛІОГРАФ. Шевченко з дитинства був знайомий з Псалтирем, учився по ньому читати. Дуже добре знав Біблію, а в роки заслання вона стала для нього майже єдиною книгою. Тому значна кількість серій цього періоду присвячена міфологічним, біблійним, історичним, літературним темам, які змістом та ідейною спрямованістю були співзвучні настроям Шевченка. Вони свідчать про великі художні, досягнення майстра, його блискучу техніку, його широкий творчий діапазон.
МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ (показуючи сепії). Ці твори показують пригоди Одісеевого сина Телемака ("Телемак на острові Каліпсо"), життя Робінзона Крузо ("Робінзон Крузо"), закинутого примхливою долею на безлюдний острів, грецького філософа Діогена ("Діоген"), трагічний кінець гладіагора на римській арені ("Умираючий гладіатор"). Сюжет останнього малюнка навіяний читанням поезії улюбленого російськогопоета Лермон-това, твори якого надіслали Шевченкові друзі. Сепія "Умираючий гладіатор" яскраво, в образній формі висловлює, протест проти деспотичної тиранії. Характерно, що образові Діогена на одной-менній сепії художник надає портретної подібності з собою, не-мов підкреслюючи свою невпинну боротьбу за торжество справед-ливості, за рівноправність людей.
БІБЛІОГРАФ (показує малюнок). Героєм малюнка "Телемак на острові Каліпсо" є син давньогрецького героя Одісея. Він зображений в момент глибоких роздумів. Біля нього лежать кістки. В печеру сполохано заглядає німфа. В центрі другої сепії - Робінзоя

 
 

Цікаве

Загрузка...