WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → До дня народження Т.Г.Шевченка - Сценарій

До дня народження Т.Г.Шевченка - Сценарій


СЦЕНАРІЙ
До дня народження Т.Г.Шевченка
Слава Шевченка як поета на довгі роки затьмарила славу Т.Шевченка як великого художника. Незаповненою залишилась ця сторінка і в популяризаторській роботі наших бібліотек.
Отож, рекомендуємо Вам перший випуск методичних доробок із циклу "Галерея українського ма-лярства": Тарас Григорович Шевченко: Літературно-мистецький портрет /Обл. універс. наук. б-ка ім. Олеся Гончара. Обл. б-ка для дітей; Склад.: О.Жогальова, А.Крат.-Херсон,1997.-36 с.
Примірний сценарій літературно-мистецького портрета "Тарас Григорович Шевченко".
До заходу радимо приурочити виставку "Шевченків світ в буянні фарб, сплетінні ліній", епіграфом до виставки може бути вислів Т.Г.Шевченка ''Живопис - моя професія". Якщо є можливість, то за допомогою діапроектора можна показати на екрані пам'ятник Великому Кобзареві Києві, Каневі або в Харкові.
Ведучі починають розповідь про життя і творчість Тараса Шевченка як художника, в процесі якої демонструвться репродукції його жмвописних та графічних творів. До програми заходу радимо також включити і музичні, твори видатних композиторів та віршів Шевченка.
Завіса закрита. Світло в залі гасне. Ледь чутно звучить "Заповіт" у виконанні державної кагали бристів. У темряві завіса відкривайться. На сцені - відтворення студії Т.Шевченка в Академії мистецтв. Навпроти глядачів виставка. На сцені розміщені мольберти з репродукціями малюнків Шевченка. На стінах теж розвішані репродукції робіт художника, або ж, можливо, це будуть оригінальні твори місцевих художників чи учнів художньої школи. Тоді в кінці заходу треба познайомити з їх авторами та творами. На стелажі виставка літературних творів Шевченка та альбоми і книги з репродукціями його малярських зразків. При організації виставки до кожноно з вирначених вами розділів треба підібрати конкретні поетичні та малярські твори.
Музика стихає. Промінь прожектора поступово вихоплює з темряви постаті дійових осіб: Мистецтвознавця, який нагадає учасникам заходу про творчість Шевченка-художника; Бібліографа, який буде розповідати про спадщину Шевченка-поета; Катери-ни - буде уособленням збірного жіночого образу та Художника, який буде говорити від Імені Т.Шевченка та читати його вірші.
Ведучі сидять за столом ліворуч від глядачів. Коли Бібліограф та Мистецтвознавець підходять до виставки, за столом лишаються Катерина, а Художник підходить до одного з мольбертів і щось малює.
БІБЛІОГРАФ ( розповідь звучить на фоні запису виконання ансамблем танцю та пісні КВО пісні на слова Т.Шевченка "Давно те минуло"). Живописець і художник увесь час поєднувались в Шевченкові, гармонійно доповнюючи один одного. Раніше за все він відчув себе художником, поезія прийшла незабаром, та все ж дещо пізніше. Ще в дитинстві він мав непереборне бажання будьщо навчитися малювали. Навколишній світ намагався відтво-рити за допомогою крейди та вугілля на стінах, дверях, воро-тах. Не міг тоді й гадки припустити бундючний пан Енгельгард, що ім'я його безправного кріпака прогриміть по всіх країнах і навіки залишиться в сузір'ї імен найславетіших синів України.
МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ. І поезія і малярство щільно перепліта-ються в таланті Шевченка. Та коли на поезію він дивився як на своє покликання, то малювання стало його професією, засобом для існування. Поетична спадщина Шевченка налічує понад 240 творів, а мистецька - близько 1300 робіт (олійних картин, ак-варелей. сепій, офортів, малюнків). Сама кількість мистецьких творів свідчить, що малярству він приділяв велику увагу. Однак за життя творця жоден його сучасник не мав повного уявлення про нього як художника.
БІБЛІОГРАФ (підходячи до виставки). Вже в перші роки нав-чання в Академії мистецтв поет робить спроби втілити свої поетичні задуми в малюнках. У душі поета-художника, незважаючи на тривалу розлуку з батьківщиною, зберігались образи рідної при-роди, побутові сцени, народні перекази, легенди та повір'я. Одна з поетичних легенд надихнула його на створення балади "Тополя" (1839 р.).
МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ (також підходить до виставки, бере до рук малюнок "Тополя" і демонструє глядачам). У творчій спадщині Шевченка є малюнок "Тороля"', часом створення якого дослідники вважають також 1839 рік. На малюнку, виконаному чорним олівцем на тонованому папері, зображено серед степу високу струнку тополю. Малюнок не є ілюстративним, але він близький своїм настроєм до одноіменної балади, особливо до поетичного вступу та епілогу.
ХУДОЖНИК (підіймає голову і декламує уривок з балади "Тополя").
По діброві вітер виє,
Гуляє по полю,
Край дороги гне тополю
До самого долу.
Стан високий, лист широкий
Нащо зеленіє?
Кругом поле, як те море
Широке синіє.
("Тополя")
БІБЛІОГРАФ. Про вплив поетичних образів Шевченка на його творчість як художника свідчить і робота над картиною "Катери-на", яка була завершена у 1842 році.
Тихо звучить запис "У тієї Катерини" у виконанні Л.Хоролець.
МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ (показуючи картину). Тема зганьбленої дівчини-селянки завжди хвилювала митця і знайшла образне втілення в багатьох його творах. На картині художник зображає просту дівчину в національному вбранні, босу, на тлі типового українського пейзажу сільської околиці з безкраїм степом, високою козацькою могилою. На передньому плані - засмучена Ка-терина, освітлена сонцем.
БІБЛІОГРАФ. У поемі центральною постаттю також є Катерина, а епізодичною, похмурою - пан-офіцер. У кожному рядку відчу-вається присутність автора.
МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ. Це саме спостерігаємо і в однойменній картині, в композицій якої введений образ селянина-ложкаря, що співчутливим і розуміючим поглядом проводжає зганьблену дівчи-ну. Як відомо, Шевченко пізніше в подібні сцени, вихоплені з життя, не вводив стороннього глядача, а зображав самого себе (Наприклад, "Байгуші", "Казарма" та і н.).
БІБЛІОГРАФ. Просту дівчину з народу Шевченко-поет протиставляє бездушному панові. Подібна контрастність знайшла своє вираження і в однойменній картині. У поемі краса дівчини протиставляється тяжкій долі, і в картині краса дівчини конт-растує з її глибокою печаллю, про що красномовно говорить прехрасне, але засмучене обличчя Катерини. Чарівна голівка опущена, очі заплакані, почервонілі від сліз. які дівчина ледь стримує.
КАТЕРИНА (стаючи поряд з ведучими).
Як тополя стала в полі При битій дорозі;
Як роса та до схід сонця.
Покапали сльози.
За сльозами за гіркими
І світа не бачить...
("Катерина")
ХУДОЖНИК (дивиться на Катерину)
Серце моє!
Не плач, Катерино,
Не показуй людям сльози,
Терпи до загину!
("Катерина") .
БІБЛІОГРАФ (підходячи до наступного малюнка "Сліпа з дочкою"). Тема дівчини-покритки розвивається далі в поемі "Слепая", створеній у Петербурзі в 1842 році. На тему поеми Шевченко виконав олівцем сепією однойменний малюнок, а також шість начерків та ескізів, які свідчать про напружену роботу над образами. Думки, що хвилювалипоета, одночасно водили й рукою художника.
МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ. Чорнобілий ескіз "Сліпа з дочкою" правдиво передає місце дії і зворушливі образи двох нещасних жінок: сліпої матері і доньки. Їх малювала

 
 

Цікаве

Загрузка...