WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Святo Матері - Сценарій

Святo Матері - Сценарій


Сценарій
Свята Матері
Учасники заходу: ведучі, читець, історик-народознавець, мати, син, донька. Оформлено книжкову виставку "її величність Жінка". Зал святково прикрашений рожевими і білими квітами ( як символ вшанування живої і померлої матері), гілками яблуні, вишні і калиною.
Притишено грає музика (лунають пісні про матір - див. додаток) доки збираються гості свята, поступово музика стихає.
Читець:
Мати моя, мати,
Стара голубко в сяйві сивини,
Подвір"я тихе і дідівську хату,
Казок дніпрових золоті мости,
Тебе, маленьку, рідну, сивувату,
Дано повіки в серці пронести. (А.Малишко)
Ведуча 1: У пору, коли природа пробуджується до нового життя, коли земля квітує у білому пишному цвітінні, приходить до нас світле і радісне свято. Воно стукає у кожну оселю і, ставши на порозі, нагадує призабуту мудрість віків - звичай вшановувати Материнську Долю.
Ведуча 2: Матінко, мамо, ненько... Що є святішого за ці слова? У всі часи її - прародительку роду людського - звеличували, обожнювали. Бо від малечку і протягом багатьох літ супроводжують нас у житті її ніжна ласка, палка любов і турбота.
Ведуча 1: Традицію пошанування Матері започаткувала у 1910 році американка Анне Джервіс із м.Філадельфії, а 1914 р. президент США Вільсон затвердив її як загальнонародне свято. У Європу воно прийшло після першої світової війни, яка принесла багато бід, страждань, призвела до руйнації моралі. У суспільстві виникла потреба у чистому, шанобливому ставленні до жінки-матері, що завжди було критерієм цивілізованості. Тож повернення до християнської моралі Європа почала з визнання й поширення свята Матері, що відзначається й понині у другу неділю травня. Святкують його і в Україні.
Звучить пісня "Чорнобривці" (Муз. в.Верменича, сл. М.Сингаївського).
Історик-народознавець: У 1929 р. свято Матері відзначив Союз українок у Канаді. А наступного року воно прийшло і в Західну Україну. У цей день молодь клонила голови перед своїми матерями, просила захисту у Богородиці і славила неньку Україну. У церкві правилися молебні на честь матерів, бо це свято співпадало з релігійним святом жінок-мироносиць. Матерів вітали квітами, влаштовували дитячі концерти, вечори поезії, конкурси, вистави.
Ведуча 2: Діти поспішали до рідної домівки, щоб разом із ненькою обійняти яблуню, пригорнути вишневі віти й уклонитися вінку землі -барвінку.
Звучить пісня "Смерекова хата* (Муз. П.Дворського, сл. М.Бакая)
Подальший діалог подається у вигляді сценки. Слова, які промовляють дійові особи, супроводжуються означеними в ремарках діями
Син: Спасибі тобі, земле, за те, що рід людський увічнила, бабусю у вишню возвела, матінку яблунею назвала, а сестру з калиною поєднала.
Донька: Закопаємо ж під дерева кусні хліба...
Син: ... покладемо гроші й зерно, щоб у добрі і спокої довіку бути.
Донька: Попросимося до хати, щоб за давнім звичаєм вшанувати любу
господиню дому хлібом та дарунками.
(Йдуть до хати, відчинивши двері, промовляють):
Донька:
Пороги, пороги, із вас дороги. Дозвольте ступити, матір обійняти, сиву голубоньку поцілувати.
Мати зустрічає дітей, скроплюючи їх свяченою водою.
Мати: Вода до ніг - на долю, вода до рук - на щастя, вода на поріг - щоб у достатку жив наш рід.
Син (подаючи матері хліб і дарунки): Нене-горличко, сива ластівко, сонце яснеє, усміх дня, ви прийміть цей дарунок, матінко.
Донька (даруючи вишиванку): Матусі від сонця й від мене гостинець на стіп покладу, щоб біля вікна. Носіть, моя неба, сама вишила на долю, на міцне здоров'я і на красне життя.
З великою вдячністю приймає мати скромні гостинці і кладе їх на стіп поряд із хлібом.
Мати: Хліб на столі - доля у руці. Щастя вітається, доля не цурається.
Нехай люди бачать, а онуки - вчаться, матір поважають - честь бережуть.
Учасники сценки вклоняються і виходить.
Ведуча 1: Лежить біля синових дарунків доччина вишиванка - блакитне й жовте по білому, оберіг від зурочення і хвороб. Нитки добирались у святкові дні, а сплітались у візерунок у Чистий четвер, щоб мали заступальну силу від лихого ока і слова. Не було у такій вишиванці традиційного чорного кольору, щоб матусі на цьому світі добро творить та до вишні й яблуні ходить.
Звучить пісня "Мамина вишня" (Муз. А.Пашкевича, сл. Д.Луценка).
Ведуча 2: Окрім дітей, вітали господиню чоловік, рідня, близькі сусіди. Добрим знаком було дістати від чоловіка ложку, корали, або сон-траву, як символ життєвої снаги, надійності і спокою. Та найкориснішим вважалося зібрати вранці росяні пелюстки яблуневого цвіту і потай з-за слини обсипати ними жінку. Це оберігало її від хвороб, возвеличувало у материнстві.
Ведуча 1: Ті діти, що з певних причин не могли приїхати на свято, передавали матері свої вітання, у себе ж дома ставили перед образом Богородиці свічку. І з того, як вона горіла дізнавалися про мамине почування.
Звучить пісня "Росте черешня" (Муз. А.("ординського, сл. М. Лугова).
Істориж-народознавець: А ще мали за звичай зберігати зрізані у Мамин день яблуневу й вишневу гілочки. Щодо цього є в народі легенда про двох жінок, які мали красу, вроду, гарно співали, але нікому їм було передати все це: дітей-онуків у них не було. Не раз вони звертались до Бога з проханням послати їм діток. З часом таки здійснилося їхнє бажання, але ж як ! Старша, яка могла б бути бабусею, у вишню перетворилася, зі своєї крові ягідки родить і серце у зернятку-камінчику ховає. А молодша, у житті діточками обділена, діждалась їх, як яблунею стала... Певне, люди правду говорять, бо на материнських могилах з'являються цього дня дві гілочки - вишнева. і яблунева, поставлені у склянку з водою та зерном.
Читець: Не треба нам райдуг, не треба нам срібла і злата. Аби тільки ви нас чекали завжди край воріт, Та ми ж переробимо усю вашу вічну роботу, Лишайтесь матусю. Навіки лишайтесь. Не йдіть. (Б.Олійник)
Ведуча 2: Запалюють діти свічку й тихенько схиляються над нею з лівого боку - "від серця". Горить вогник і душу зігріває згадка про найріднішу, найдорожчу.
Виходить донька.
Донька: "Ніщо не може розвіяти пам'ять про

 
 

Цікаве

Загрузка...