WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → "Великий Каменяр" - до дня народження Івана Яковича Франка - Сценарій

"Великий Каменяр" - до дня народження Івана Яковича Франка - Сценарій

вступав у двобій зі суспільним злом. Його все життя було сповнене творчого горіння. З нервів, сліз, розпачу, відчаю і болю Франка створені справжні перлини його лірики, що ввійшли в золотий фонд світової поезії.
Широкій пропаганді поетичної творчості І.Франка сприятиме проведення циклу вечорів поезії на теми: "Поет-борець", "Поезія мужності і боротьби", "Співець свободи", "Вогонь в одежі слова", "Поезія праці і боротьби", "Інтимна лірика Франка". Значний інтерес читачів викличе вечір поезії на тему: "Мій улюблений вірш Франка", на якому кожний виступаючий розповість про те, що його приваблює в поетичній творчості Франка, охарактеризує той чи інший вірш поета. ...
Важливе місце в пропаганді творчості Івана Франка та літератури про його життя і діяльність повинні зайняти бібліографічні огляди літератури. Бібліографічні огляди, присвячені Франку, можна провести на теми; "Твори мужності й боротьби", "Іван Франко у спогадах сучасників", "Поетичний вінок Івану Франкові", "Іван Франко у творчості львівських поетів" та Ін.
Пропонуємо огляд літератури на тему: "Художній життєпис Івана Франка". (Образ письменника в прозі).
Велич життя і творчості сина українського народу знайшли яскраве відображення в творах майстрів художнього слова. Одним з перших прозових творів про поета стала гумореска П.Козланюка "Ніч на Личакові" (1933). У 1940 р. з'являється новела Ю.Яновського "Іван", через рік - оповідання О.Десняка "Біль у серці" та його ж нарис "Хлопський кандидат". Художня прозова Франкіана значно збагатилась у післявоєнний період. Вона поповнилась такими творами, як повісті З.Каменкович "Напис на книзі", Д.Бандрівського "Під синіми горами", Д.Лукіяновича "Франко і Беркут", оповідання Г.Довннара "Живий голос", Л.Смілянського "Тюремні сонети". У згаданих творах зображуються лише окремі епізоди з життя письменника.
Книга Бандрівського Д. "ПІд синіми горами" являє собою твір мемуарного характеру. Тут письменник постає із спогадів про нього персонажів повісті - діда Олекси, брата поета 3.Франка та інших нагуевичан.
Першим значним історико-бібліографічним виданням про І.Франка стала повість Лукіяновича Д. "Франко і Беркут". Автор - сучасник великого Каменяра - вже з гімназійних літ перебував під впливом творів та ідей поета -революціонера, згодом тривалий час спілкувався з ним. В основу цього твору ліг невеликий за часом відрізок із багатої біографії поета, а саме - перебування молодого І.Франка влітку 1875 р. в Лолині. Сюди його привели юнацькі почуття до сестри свого учня Ярослава Ольги Рошкевич. Автор повісті вдало уникає небезпеки зосередитися тільки на одній сюжетній лінії: Ольга-Франко. Він відтворює психологічний процес громадсько-політичного змужніння майбутнього письменника.
Найбільшими творами про великого Каменяра є романи П.Колосника "Терен на шляху" та "Поет під час_облоги". Роман "Терен на шляху" охоплює життя поета з раннього дитинства, до 1880 року. Письменник поступово веде читача життєвим шляхом свого героя, розкриває його духовний світ. Одну з сюжетних ліній становлять взаємини І.Франка з 0.Рошкевич. П. Колесник показав трагедію високих людських почуттів у суспільстві, заснованому на матеріальній користі. Однак особиста драма (Ольгу видають заміж за В.Озаркевича) не зломила І.Франка, як не зломили його поліцейські переслідування.
Роман П.Колесника "Поет під час облоги" - про скрутні восьмидесяті роки XIX століття. То був час, коли в тяжких умовах Австро-Угорської монархії пролетаріат Галичини робив перші кроки в боротьбі за соціальне визволення. Це були важкі роки в житті Івана Франка. Та в цю похмуру добу він не зломився, не піддався зневірі. Він протидіяв недругам, обставинам, ворожим ідеям. І пам'ятав одне, з чим ішов уперед до нових випробувань: "Лиш боротись - значить жить..."
Особливою популярністю користуються нариси Горака Р., в яких він відображає окремі періоди з життя письменника, зокрема, його взаємовідносини з 0.Рошкевич та О.Хоружинською. Р.Д.Горак у нарисах "Картки першої любові" та "Як розцвілий свіжо гай" змальовує образ Ольги Рошкевич, яку в свої юнацькі роки любив Франко. Він бачив в ній людину з багатим духовним світом, благородними пориваннями. Їх несподіваний розрив наклав відбиток на все життя кожного з них. У нарисі "Жінка, яка йшла поруч" Р.Горак з особливою теплотою змальовує образ Ольги Хоружинської - дружини Франка, яка мужньо розділяла усі домашні нестатки та інші важкі випробування, що зустрічались на шляху їх спільного життя.
Всі ці твори, присвячені Франкові, розкривають глибоко правдивий, величний образ "велетня думки й праці".
...
Радимо провести обговорення роману П.Колодника "Поет під час облоги" (К.: Рад. письменник, 1980.-368 с.), зупиняючись на таких питаннях:
І. Яка, на ваш погляд, головна ідея роману?
2. Про що говорить назва книги?
3. Яка роль Івана Франка - головного героя роману, в розвитку ідеї твору?
4. Як доля Івана Франка допомогла розкриттю образів інших діючих осіб?
5. Відносини І.Франка з М.Павликом та М.Драгомановим.
6. Які розходження між взятими із життям І.Франка фактами та художнім відображенням їх у повісті?
7. Жіночі образи в романі. Ваше ставлення до них.
8. Благородство особистих відносин І.Франка і ЮзіДзвонковської?
Найбільш доступною формою наочної пропаганди творів Івана Франка та літератури про Його життя і діяльність є книжково-ілюстративні виставки. Пропонуємо кілька назв для книжкових виставок, присвячених ювілею Франка: "Великий майстер українського слова", "Народний письменник України", "Письменник - мислитель", "Наш безсмертний Франко".
До уваги бібліотекарів подаємо план книжкової виставки "ВЕЛИКИЙ ПИСЬМЕННИК І ГРОМАДЯНИН".
Цитата:
"Яко син селянина, вигодуваний твердим мужицьким хлібом, я почував себе до обов'язку віддати працю свого життя тому простому народові".
І.Франко
І розділ. Безсмертна спадщина Франка.
Цитата:
"Величезні духовні багатства лежать перед нами в творах Івана Франка".
М.Тихонов
Тут слід якнайширше представити всі видання творів Франка, які є в бібліотеці.
ІІ розділ "Його життя - вогонь і боротьба"
Цитата
"Лиш боротись - значить жить" І. Франко
В цьому розділі потрібно представити найважливішу літературу, що дає загальну характеристику життя і творчості І.Франка. Поруч можна розташувати художні твори, які змальовують образ Великого Каменяра.
ІІІ розділ. "У пам'яті народній"
Цитата:
"Навіки незабутні світлі імена великих синів батьківщини, чиї серця, таланти і помисли були спрямовані на служіння народові, який їх породив, до числа таких імен, по праву належить ім'я Івана Франка".
М.Шолохов
Тут необхідно представити матеріали про всесвітню славу поета, про відзначення ювілеїв поета та широке використання його творчості в наш час.
...
Як підсумковий захід по пропаганді творчості І.Я.Франка радимо провести вікторину, яка дасть можливість активізувати мислення читачів, поглибити їх інтерес до творчості письменника.
Питання вікторини:
І. Яким віршем відкривається збірка "З вершин і низин"? ("Вічний революціонер");
2. Який композитор передав у музиці революційний зміст цього вірша? (М.В. Лисенко).
3. Які твори Франка мають однакові назви з статтею Добродюбова і п'єсою Горького? ("На дні").
4. Якого письменника Франко назвав "одним із світочів російського народу"? (О.М.Горького)
5. Назва якої повісті Франка складається з назви міста і дієслова, що означає емоційний стан людини? ("Борислав сміється").
6. Який драматичний твір присвятив Франко одному з князів Київської Русі? ("Сон князя Святослава").
7. Який однойменний цикл віршів є у Франка і Грабовського? ("Веснянки").
8. До якої повісті Франко взяв епіграфом слова Пушкіна: "Дела давно минувших дней, преданья стрины глубокой"? (До повісті "Захар Беркут").
9. Які поеми Франка названі іменами: міста ХУІ-ХУП ст.; біблійного героя? (а) "Іван Вишенський"; б) "Мойсей").
10. У якій повісті Франка показано прекрасний образ дівчини, що заради любові до народу зрікається свого батька? Як її звуть? (У повісті "Захар Беркут", Мирослава).
11. Назва якого циклу віршів Франка є першою згадкою про пролетаря в українській дожовтневій поезії? ("Думи пролетаря")
12. Які визначні твори Гоголя, Чернишевського і Помяловського Франко переклав на українську мову? ("Мертві душі", "Що робити?", "Нариси бурси").
1З. Яка народна пісня послужила Франкові темою драми
"Украдене щастя"? ("Пісня про шандаря").
14. Якого драматурга Франко назвав "Шекспіром російського купецтва"? (О.М.Островського).

 
 

Цікаве

Загрузка...