WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Мрії зламане крило (до дня народження Лесі Українки) - Сценарій

Мрії зламане крило (до дня народження Лесі Українки) - Сценарій

роботи, а також вимагала рівномірного розподілу коштів на кожного члена сім'ї, відмовляючись навіть від додатків на її лікування.
Леся: Тільки все-таки я ніколи не ставила себе ні центром світу, ні центром нашої сім'ї, а через це прошу обсуждать програму мого лічення, беручи на увагу загальний бюджет і загальні потреби та порядок життя
нашої родини, не приносячи жертв. Я не хочу приймать їх від інших.
1 ведучий: Порядок життя родини Косачів полягав, між іншим, у тому, що дворянські діти виростали не білоручками, а скоріше мали золоті руки. не цуралися жодної праці, були подібні до тих невсипущих бджілок, які гуділи в садибі і яких так любила Олена Пчілка. Тож коли не було економки у дворі, її функцію перебирала на себе Леся.
1 ведучий: Зображення колодяженського життя серед краси і дарів природи виглядало б надто ідилічним, коли б не згадати ті фізичні муки (Леся вживала поліське мелодійне слово на означення хвороби - "oстогнота"), які терпла у цьому райському благословенному закутку наша Леся. А втім "стогнота" - не те слово. На людях вона не стогнала й не плакала, - "бо й такі бувають рани, що нема на них бальзаму, окрім панцира міцного."
2 ведучий: Тим панциром її була твердість духу, "Щоб не плакать - я сміялась". Так було ще в дитинстві, коли дівчинка десь необачно впала, коли їй боліло. Так і пізніше було, коли їй доводилося місяцями лежати у "легких кайданах", з прив'язаною до ліжка ногою в гіпсі.
1 ведучий: Ось їй вже 19 років. Колодяжне. Квітень. Вона прикована ланцюгами хвороби й приречена на нерухомість. Але пише жартівливого листа до брата. Це справді таки сміх крізь сльози:
Леся: В лихім гуморі муза
Так само, як і я,
Прив'язана за ногу
Фантазія моя.
"Вернусь на грунт "реальний",
До ближних, власних справ;
Учора мене папа
Як слід у шори вбрав!
Вночі тепер сплю мало.
А ледве сліз не ллю,
А вдень зо всієї сили
Об землю лихом б'ю...
2 ведучий: І кінець травня того ж року. Знову лист до брата з Колодяжного.
Леся: "Позволь при сій нагоді навести тобі цитату з мого нового безнадійно-надійноговірша:
Я нагору круту крем'яную
Буду камінь важенький здіймать.
І несучи вагу ту страшную
Буду пісню веселу співать...
2 ведучий: Це - програмний вірш Лесі Українки. Її кредо і гімн оптимізмові.
Це її знамення.
1 ведучий: З "гордим розпачем" переборювала поетеса фізичні болі, компенсувала свою фізичну нерухомість динамікою уявни, знаходила в
собі оте щось більше за нас". Вона ніяк не погоджувалася з рецептами "перетворитися в рослину", як радив їй варшавський лікар.
2 ведучий: Інтелектуальне життя Лесі Українки в Колодяжному проходило
різні етапи. Залежно від її віку й розвивалося паралельними лініями. Тут навчали й виховували її батьки і вчителі, а вона у свою чергу майже одночасно передавала свої знання молодшому за неї поколіиню Косачів.
1 ведучий: Про навчання Лесі Українки не маємо достатньо матеріалів аби відтворити його процес день за днем, рік за роком. Можна метафорично сказати, що вона вчилася у трьох університетах: у волинському домашньому і сільському, у київському теж домашньому, врешті "школою і храмом" назвала "чужу й рідну" для неї хату в Софії - домівку Михайла Драгоманова. Говорила Леся Українка чотирма мовами.
Леся: Дипломів у мене жодних нема. Чи досить просто знати чотири європейські мови порядно, щоб могти знайти собі хоч приватний заробіток, не рахуючи на патріотизм роботодавців? Французьку і німецькі мови я знаю далеко порядніше, ніж звичайно знають "перші учениці" різних гімназій та інститутів в Росії. Англійську знаю теоретично - і можу без словника перекладати з неї. Наскільки я знаю українську зважте самі".
2 ведучий: Це було у 1903 році. Знання десятка мов стало в'язкою чарівних ключів до скарбниць всесвітньої культури. Приголомшує той грандіозний план пер'екладу світової художньої літератури, який складає вісімнадпятирічна дівчина у поліській глушині. Колосальну й всеохоплюючу програму перекладу світової літератури накреслила Леся у Колодяжному. Це - документ ерудиції вісімнадцятирічної дівчини.
1 ведучий: Осередком її політичного виховання став Київ. Хвилі визвольного руху напливали і в Колодяжне. У домі Косачів в тайниках переховувалася заборонена література. Будинок Косачів у Колодяжному
не раз обшукувала поліція. Вочевидь, зі страхом за цю літературу зв'язаний, крім особистих мотивів, останній приїзд Лесі зимою 1907 року.
2 ведучий: У ніч з 17 на 18 січня 1907 року царська поліція зробила докладний обшук на Київській квартирі Косачів. Лесю Українку та її сестру Ольгу заарештовано (на одну ніч). На квартирі знайдено 121 брошуру соціалістичного змісту, які належали Миколі Косачу. За Лесею Українкою був встановлений нагляд, і навіть для поїздки в Колодяжне вона змушена давати заяву поліції.
1 ведучий: У Колодяжному Леся намагається багато працювати. Усе, що вона написала у зв'язку з Волинським Поліссям, можна поділити на дві групи: твори з поліським локальним колоритом і твори на різні теми, що постали у Луцьку, чи у '"білому", чи то у "великому" домі в Колодяжному. виношені в гаях та лісах волинських - їх приблизно 80 творів.
2 ведучий: Творчість Лесі Українки настільки багатогранна й плідна, що іноді навіть не віриться, що здійснитися вона могла пером жінки, яка прожили лише сорок дня роки. У спадок майбутнім поколінням поетеса передала велику мудрість справжньої любові до України, яку вона пронесла через усе своє життя. У циклі "Сім струн" своєрідний заспів до всієї творчості, поетична програма авторки. Її пісня "по світі широкому... буде літати", буде шукати за синім морем, за горами, у чистому колі долі, долі Батьківщини.
Леся: І, може, тоді завітає та доля жадана
До нашої рідної хати,
До тебе, моя Україно мила, кохана.
Моя безталанная мати.

 
 

Цікаве

Загрузка...