WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Формування навичок швидкого, правильного, свідомого та виразного читання - Реферат

Формування навичок швидкого, правильного, свідомого та виразного читання - Реферат

навчати правильно вимовляти слова тоді вони й читатимуть їх правильно. Тому я виписую слова, в яких учні можуть зробити помилки в наголосі. Добираю приказки, прислів'я, загадки, вірші з цими словами, вивчаю їх з дітьми у добукварний і букварний періоди. На всіх уроках завжди виправляю учнів, якщо вони не правильно вимовляють слова. Систематична робота над наголосом сприяє виправлення усної мови учнів та набуттю навички правильного читання.
Неправильне читання не може бути свідомим і виразним. Тому на правильність читання потрібно звертати увагу в усіх класах. Вона є програмною вимогою. Тому в першому класі діти вчаться читати плавно по складах, з поступовим переходом на читання з цілими словами.
3. Усвідомлення прочитаного тексту.
Усвідомлення - основна якість читання. Свідоме читання у першому класі забезпечується встановленням асоціативного зв'язку слів та зв'язку слів з певними конкретними образами дійсності.
Інколи доводиться спостерігати, як першокласники, пройшовши читання того чи іншого тексту не можуть передати своїми словами зміст. Створюється враження, що діти нічого не розуміють. Насправді це не так! Якщо цих учнів попросити намалювати те, що вони запам'ятали з перечитаного, то у своєму малюнку вони відобразять зміст прочитаного тексту. У першокласників уміння малювати ще недосконалі, але діти залюбки беруться до нього, охоче відтворюють читане, розповідають зміст своїх малюнків. Вони начебто бачать зміст прочитаного, а тому краще розуміють його, запам'ятовують.
Якщо мовчання учня сприймати за нерозуміння читаного тексту і не допомогти йому розвивати мову, то цей ученьбути постійно перебувати в числі невстигаючих. Тому учневі щоразу потрібно вказувати на недоліки в його малюнку шляхом порівняння з роботами інших дітей, у процесі бесід, заохочень. Для слабких учнів малювання до тексту взагалі необхідне. Ці учні не можуть одразу зробити висновок, спіймати головне. Тому спочатку їм потрібно читати текст 5-6 разів, окрім цього в перші дні - ставити додаткові запитання, наприклад: про що говориться у вірші? Скільки предметів в ньому описує автор? Які з них головні? Чого не вистачає у твоєму малюнку?
Отже, малювання ілюстрацій до тексту - ефективний і необхідний прийом у роботі з першокласниками. Якщо протягом місяця проводити подібну роботу, це позитивно вплине на засвоєння програмового матеріалу не тільки з читання, але й з інших предметів.
4. Виразність читання.
Щоб читати виразно, учні мають навчатися аналізувати твір, визначити емоційний настрій твору, героїв, автора; уявляти описані картини розуміти їх зміст, мати про них свою думку тощо; користуватися інтонаційними засобами виразності.
На основі інтонаційних схем речень можна навчити дітей дотримуватись пауз.
, - "один"
; - : - "один, два"
. ! ? - "один, два, три".
Перед абзацом - "один, два, три, чотири".
Після заголовка - "один, два, три, чотири, п'ять".
З метою підготовки до виразного читання доцільно використовувати такі вправи.
ў Прочитай речення з різною інтонацією.
ў Прочитай речення з різною силою голосу.
ў Прочитай речення з різною швидкістю.
ў Перестав слова в реченні.
ў Заміни одне слово.
ў Прочитай, змінюючи логічні наголоси.
ў Визнач загальний настрій твору.
ў Зроби інтонаційний малюнок речення (визнач тон, темп читання, паузи, логічні наголоси).
Для полегшення роботи над виразністю читання учням можна запропонувати пам'ятку "читай виразно". (дивись додаток).
Неабиякий вплив на вдосконалення читацьких навичок мають такі види роботи, як читання в особах, інсценування творів, добір слів, що римуються, відгадування загадок у риму, доповнення рими у віршах, дописування віршів, казок.
Робота з художнім текстом на уроці - це зустріч із прекрасним, пошуки та відкриття, спілкування дітей з учителем та автором. Лише такий підхід методики уроку можна вважати сучасним.
А завдання вчителя початкових класів - виховати в учнів естетичне сприймання художніх творів, допомогти їм усвідомити моральну красу персонажів. Успішно вирішити їх можна за умови добре спланованих уроків.
Вдосконалення навичок правильного, свідомого, виразного, швидкого читання, творчі завдання сприяють не лише заохоченню до роботи з текстами, книгами, але й допомагають пізнавати великий і складний світ навколо себе маленькій людині, що прагне самоствердитися в ньому і виявити себе як особистість.
Список використаної літератури.
1. Початкова освіта. -К.: Шкільний світ, 2004 - №41, - с.8(16)
2. Початкове навчання та виховання. - Харків: Основа, 2005-№29-30, -с.38 (88)
3. Початкова освіта. -К.: Шкільний світ, 2003 - №46.
Додаток
Пам'ятка "Читай виразно"
1. Перечитай текст уважно. Визнач зміст, думки, почуття, настрій і переживання героїв, автора.
2. Визнач своє ставлення до подій.
3. Подумки уяви собі їх.
4. Виріши, що будеш повідомляти при читанні слухачам, що вони повинні зрозуміти (яке твоє завдання як читця).
5. Обміркуй відповідно до цих завдань і обери інтонаційні засоби - тон, темп, читання, поміть паузи, логічні наголоси.
6. Прочитай спочатку текст вголос для себе. Не забудь, що ти промовляєш текст перед слухачами і спілкуєшся з ними.
7. Прочитай текст виразно.

 
 

Цікаве

Загрузка...