WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Хустка в обрядах українського народу - Реферат

Хустка в обрядах українського народу - Реферат


Реферат з педагогіки
"Урок: Хустка в обрядах українського народу"
Мета. Ознайомити дітей із хусткою-оберегом, з'ясувати, яку роль відіграла і відіграє вона в наш час в обрядах українського народу. Прищеплювати інтерес до традицій і звичаїв краю, у якому живемо. Виховувати художньо-естетичний смак.
Девіз. Мов берегиня вроди, хустка здавен у нашій стороні.
Обладнання.
1. Парти в класі розміщені літерою "П". На них хустки.
2. На дошці записані тема і девіз уроку. З боків від девізу на 2-х плакатах зображено як пов'язують хустки на Львівщині і східній Україні.
3. На лівій боковій дошці образ і напис: "Шануй вітця твого і матір твою, щоб тобі було добре і щоб довго прожив на землі". (Божа заповідь).
4. На правій боковій дошці - велика барвиста хустка.
5. Біля дошки посеред класу стіл вчителя, Покритий вишитою скатертиною. На ньому є підсвічник з свічкою - символ Берегині, вишитий рушник, на ньому хліб-сіль. На краю стола зав'язані у одну хустину калачі, а в другу - листки з святою вечерею.
6. В середині букви "П" на килимі покрита скатертиною парта. На ній хустки, які в роки війни були закопані у куфрі в землі.
7. Колиска, лялька.
8. Інсценівка обряду зав'язування молодої.
9. На плечах у дівчат і у вчителя накинені хустки.
Діти, сьогодні знову до нас завітала Берегиня, прадавня слов'янська богиня, яка символізує родовідну пам'ять, наші символи, традицію, історію може почати й сумну, але в основі своїй величну. Завдання Берегині - не вивітрити з пам'яті, зберегти символи людського духу від забуття і байдужості, зробити їх набутком для всіх, в тому числі і для вас.
Одним з таких символів, який на сьогодні, на жаль, занедбаний і забутий, є хустка.
Тому на сьогоднішньому занятті з народознавства нам Берегиня повідає саме про цей оберіг.
Отже, тема заняття:
" Хустка в обрядах українського народу" (від сповиточка до зеленого віночка).
На цьому занятті ми познайомимось із хусткою-оберегом, з'ясуємо, яку роль відіграла і відіграє вона в наш час в обрядах українського народу.
Девіз: Мов берегиня вроди, хустка
Здавен у нашій стороні.
Перед тим, як почати заняття, за традицією просимо господаря запалити свічку. (Запалюємо свічку).
Видатний історик Михайло Грушевський Писав у своїй "Історії України", що хустка відома на всій території України, починаючи з часів Київської Русі, вона була поширена в козацьку епоху і дійшла до наших днів. Змінювалися тільки кольори, а хустка залишалася хусткою.
Правда в різних місцевостях її по-різному носили. (Показую на малюнках, виконаних Шмідт).
Хусткою українка закривала волосся на голові, але у неї завжди було відкрите обличчя. Це свідчить про велике волелюбство українок.
Згадаймо принагідно паранджу мусульманок Кавказу, котра затіняла їм не тільки обличчя, а й увесь світ, що доводить їх покірність.
Хустка як невід'ємний елемент одягу підкреслює його буденність чи святковість, інформує про родинний, матеріальний статус жінки, нагадує її обов'язки.
В Україні хустка має побутове й обрядове значення. Спочатку з'ясуймо, яку роль виконувала й виконує хустка в побуті.
Дівчатам належиться ходити з відкритою головою, але це не завжди можливо. Стужа взимку та спека влітку змушують їх покривати голову хусткою. Для цього складають хустку навкіс трикутником і обмотують її навколо голови, а тімя залишають відкритим, щоб волосся було видко. (Демонструє дитина).
Зимою ж дівчата закутуються, як молодиці. У протилежність до дівчат жінки в Україні ходили завше з покритою головою. На другий день після весілля жінці покривали голову хусткою і вже після цього "ходити простоволосою" вважалось непристойністю.
Цікавий такий факт.
У часи мазепи Федір Вовк проводив антропологічні дослідження. Коли він просив жінку зняти хустку чи очіпок, то чув обурення і протести. Доводилось йому звертатись до місцевого священика за дозволом, але й це не допомагало вмовити жінку зняти хустку.
В наш час у хустці жінки ходять в основному тільки в селі. Старші жінки, як тільки піднімуться з ліжка, зразу зав'язують хустину і знімають її тільки перед сном. Молодиці ж ходять і без
хусток, але на весілля, хрестини без хустки ніхто не йде.
У містах жінки цього звичаю не дотримуються, багато з них навіть не мають хустини. Але ні в селі, ні в місті й сьогодні жінка до церкви не посміє зайти простоволосою.
- Якими ж були хустки в давнину?
Хустки були білого кольору, в цьому полягає національний характер української хустки. Барвисті хустки, які тепер входять у моду, запозичені від болгарів, а ті запозичили від турків та персів.
Колись хустки в Україні вишивалися шовком, то найбільше вживали червоні, сині, зелені, жовті та рожеві нитки. Зрідка траплявся і чорний колір. Сині нитки ніколи не вживалися окремо.
Орнамент на хустках був переважно геометричний, а у 18-ому столітті увійшов у моду рослинний орнамент - квіти рожі, васильків, гвоздик. Дуже рідко на старих українських хустках можна зустріти зображення птахів: півників, голубів…
Вишиті візерунки як колись, так і тепер розташовуються на хустках по чотирьох кутах та по середині. Інколи по кутах розміщуються головні фігури, а по всьому полі хустки, у гарних комбінаціях, розкладаються дрібніші деталі орнаменту. (Показую).
До речі, чотири кінці хустки - символи. В пісні про це співається:
На щастя й радість - два ріжечки,
А два - на смуток і сльозу.
Крім побутового, хустка в Україні має ще й обрядове значення.
В часи козаччини був добрий звичай у дівчат: коли козаки вирушали в похід, то кожна дівчина своєму нареченому дарувала вишиту хустину, як символ вірності в коханні.
Якщо козак загине, то нею вкривають обличчя козака, щоб "хижі птахи очей не довбали, козацької крові не пивали".
Якщо ж козака ховали з почестями, то тіло його клали в домовину, покривали червоною китайкою, а вишиту хустину клали на осідланого коня, якого вели за домовиною.
У пісні співається:
Дай же, дівчино, хустину,
Може я в бою загину,
Закриють очі темної ночі,
Легше в могилі спочину.
Про цей звичай писав Шевченко у поемі "Хустина". (Колективне читання поеми дітьми).
І помандрувала світом разом з козацькою піснею українська
хустина. І носив її козак коло серця.
Вона оберігала його не тільки від ворожої кулі, від тяжкого полону чи зради товариша, але була й оберегом від забуття матері - України.
В багатьох українських родинах зберігається

 
 

Цікаве

Загрузка...