WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Внесок Джона Локка в педагогічну теорію і практику - Реферат

Внесок Джона Локка в педагогічну теорію і практику - Реферат

не слід забувати, що на той час, пропозицію Локка щодо народу було саме прогресивним. Люди одержували хоч якісь знання, навчалися читанню і листу. Для порівняння скажу, що в нашій країні до самого 1917 року неграмотність серед робітників і селян була звичайним явищам. Хоча, звичайно ж, подібний підхід до освіта народу далекий від гуманізму й орієнтований лише на створення робітників, а не на виховання ерудованих і утворених людей, здатних займати високі посади. З працею віриться, що той самий людина могла створити настільки різні педагогічні системи. Однак знову ж повторюся, що педагогіка Джона Локка з'явилася відображенням складного перехідного періоду від феодалізму до капіталізму і поряд із прогресивними рисами нового часу містить недоліки старого.
9. Вплив ідей Д. Локка на Ж.Ж. Руссо
Філософські, соціально-політичні і педагогічні ідеї Локка склали целую епоху в становленні педагогічної науки. Його думки були розвиті і збагачені передовими мислителями Франції 18в., а зокрема на Ж.Ж. Руссо. Розглянемо подібності цих двох систем. Насамперед, і в Локка, і в Руссо величезне значення має поняття досвіду і проблема сенсорного почуттєвого сприйняття. Обоє цих педагога додавали їм величезне значення у вихованні. І Локк, і Руссо вважали, що навчання дитини повинне бути, по можливості, максимально наочним і ґрунтуватися на прикладах. "Наочно ознайомлюючи дитини з добутками природи і мистецтва, збуджуючи його допитливість і випливаючи за ним, куди його волоче, ми маємо можливість вивчити його смаки, похилості прагнення і помітити перший проблиск його дарування, якщо в нього дійсно є дарування" (Руссо).
Вони обоє минулого за домашнє навчання під доглядом одного педагога. Обоє хотіли зробити своїх вихованців витривалими і невибагливими. "Думати тільки про те, як би уберегти своєї дитини недостатньо; потрібно навчити, щоб він умів зберігати себе, коли стане дорослим, виносити удари долі й убогість"(Руссо).
Варто також помітити, що Локк заклав основи концепції вільного виховання, розроблені потім Руссо. "Жоден предмет, що вони (діти) повинні вивчити не слід перетворювати в тягар для них чи нав'язувати їм як щось обов'язкове"(Локк, №73). "Не потрібно примушувати дитини залишатися на місці, коли йому хочеться ходити, чи змушувати ходити, коли йому хочеться залишатися на місці. Якщо воля дітей не перекручена з нашої вини, вони не захочуть нічого марного" (Руссо). Як ми бачимо, ці висловлення дуже співзвучні. І Руссо, і Локк були проти тиску на дитину. Обоє визнавали за дитиною право самому вибирати, коли йому цікаво займатися і чим, хоча Руссо ступнув, звичайно ж, далі Локка в цьому відношенні.
Локк вважав, що на перших етапах навчання дитина повинна одержати ясні представлення про реальні речі і явища, що з'явиться основою для наступного розвитку логічного мислення. У трактаті "Про керування людським розумом" (1706), опублікованому уже після його смерті, Д. Локк пропонував спеціальні прийоми і способи формування суджень, розвитку мислення: кожен факт зв'язувати з загальним положенням, учити бачити в сукупності всі дані досвіду (єдність цілого і частини), не допускати якої-небудь іншої комбінації ідей (аналогія, асоціація), крім тієї, котра випливає з природи самих речей і т.д. І сьогодні не утратили свого значення думки Д. Локка про те, що уміння міркувати робить розум здатним самостійно здобувати знання. Руссо теж вважав, що дитина повинна одержати реальні представлення про речі і вивчити предмет у сукупності всіх його властивостей і якостей. Наприклад, якщо дитина хотіла довідатися щось, скажемо, про папір, педагог повинний був розповісти про неї всебічно, тобто її історію, склад, технологію виготовлення і т.д. (звичайно в межах розуміння дитини). Величезне значення Руссо додавав також формуванню здатності самому здобувати знання в разі потреби. "Ціль моя - не знання дати йому (дитині), але навчити його здобувати у випадку нестатку це знання, цінувати його саме в стільки, скількох воно коштує, і любити істину вище всього".
Як ми можемо бачити з усього перерахованого вище, ідеї Локка багато в чому з'явилися основою для педагогічної системи Руссо, але поряд з цим, Руссо був багато в чому не згодний з Локком, про що він прямо говорить у своїй книзі "Емиль чи про виховання", тому не випливає все-таки переоцінювати роль Локка в системі виховання Руссо, хоча, безсумнівно, він зробив на неї великий вплив. Це знову ж підкреслює те, що педагогіка Д. Локка була педагогікою перехідного періоду не тільки в плані зміни однієї епохи на іншу, але й а плані заміщення старих методів виховання новими.
Висновок
У висновку даної теми я б хотів сказати, що педагогіка Джона Локка досить суперечлива й отут доречно згадати слова згадуваного вище П.П.Блонського. "Буржуазна педагогіка не може розв'язати проблему всебічного розвитку кожного члена суспільства, своя увага вона зосереджує на окремій дитині, вивчаючи його поза соціальним середовищем. З цієї причини вона неспроможна спорудити будинок педагогіки як наукової системи. Їй під силу розробка лише окремих питань". Подібні слова, на мій погляд, як не можна краще підходять до педагогіці Д.Локка. Дитина, дійсно розглядався поза соціальним середовищем, а вся увага педагога бути спрямовано тільки на одну дитину, що попросту нездійсненно в наші дні, коли одержувати освіта можуть діти всіх шарів населення.
Але поряд з цими важливими в наші дні недоліками, педагогіка Д. Локка, безсумнівно, заслуговує самої пильної уваги. Як і раніше актуальнійого ради щодо морального і фізичного виховання дитини. Як і раніше досить свіжо звучать його ради щодо методів вироблення в дитини інтересу до предмета і способи викладання, зокрема принцип наочності навчання, його ненав'язливості і т.п. Однак через перераховані вище недоліків, багато положень педагогічної системи Локка просто не зможуть бути виконані сучасними вчителями, а тому більше підійдуть батькам для сімейного виховання.
Принципи виховання Д. Локка вплинула на педагогіку. Його роботи вплинули на багатьох талановитих педагогів майбутнього, таких як Песталоцци чи Руссо. Його правила виховання досить універсальні і можуть бути використані практично усіма. Не даремно в передмові до книги "Д. Локк" Н.Н. Попівський (учень і послідовник М.В. Ломоносова, один з перших професорів Московського Університету) визнав за необхідне звернутися до читача з дуже знаменною рекомендацією: хоча Д. Локк міркує тут тільки про виховання дітей зі знатних родин, однак і незнатні можуть користатися тими ж правилами.
Підсумовуючи усе вище сказане, можна змело затверджувати, що Д.Локк залишив глибокий слід у світовій педагогіці і дав їй величезний поштовх у розвитку.
Список літератури.
1. Локк Дж. "Думки про виховання"/Хрестоматія по історії закордонної педагогіки - М., 1981, с.163-195
2. Зайченко Г.А. "Локк. Нарис творчості". - М., 1973
3. Нарский И.С. "Філософія Д.Локка" - М., 1960
4. Руссо Ж.Ж. "Емиль чи про виховання"/Хрестоматія по історії закордонної педагогіки - М.,1981 с.203-238
5. Пискунів А.И. "Історія педагогіки"/частина 2 М.,1997 с.33-39
6. Шабаева М.Ф. "Педагогічна теорія Д. Локка"
7. Століття Освіти. - М. - Париж, 1970
8. Блонский П.П. "Обрані педагогічні і психологічні твори". За редакцією А.В. Петровского М., Педагогіка 1979

 
 

Цікаве

Загрузка...