WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Внесок Джона Локка в педагогічну теорію і практику - Реферат

Внесок Джона Локка в педагогічну теорію і практику - Реферат

йому те, що, на їхню думку, дитина знати і вміти, а не те, що йому дійсно потрібно і цікаво. І виходить так, що інтереси дитини мало чи враховуються не враховуються зовсім. Виховання виходить, по суті, однобічним. Подібний авторитарний стиль, на мій погляд, логічно випливає з поняття tabula rasa, де дитина розглядається як пасивна, але здатна до сприйняття середовище. Дитина виступає в ролі своєрідної "губки", яку потрібно "просочити" знаннями. Подібний авторитаризм зрозумілий, адже педагогіка Джона Локка - це педагогіка перехідного періоду, а виходить, поряд із прогресивними рисами, вона ще піддана деяким впливам і стереотипам старої школи. Однак величезним кроком уперед, у порівнянні зі старою школою, було відмовлення від побоїв. Якщо ми згадаємо Середні століття, то різка була звичайним предметом у класній кімнаті. Та й багато пізніше в багатьох школах фізичні покарання дітей були в порядку речей, а тому ще раз хочеться відзначити безсумнівно прогресивний підхід до виховання, розроблений Локком.
7. Домашнє навчання
Наступним аспектом педагогічної системи Локка, на який я б хотів звернути увагу, є те, що юнак повинний був одержувати освіта будинку, бути із самого раннього дитинства під доглядом одного єдиного вихователя, що, по суті справи, ставав практично членом родини. От, що говорить Локк про навчання в школі: "Я не можу спокійно думати про те, що молодого джентльмена вважають за необхідне вштовхнути в загальну череду і потім поганяти його різкою і батогом із класу в клас, як би крізь лад, щоб він придбав "інтелектуальну культуру"(№147). Що ж на той період часу подібний підхід був обґрунтованим. Школа тієї епохи не скільки розвивала, скільки придушувала і знищувала в дитини тягу до знань, прагнення до навчання. Дійсно, як уже згадувалося вище, система освіта була схоластичної, а різка вільно гуляла по спинах вихованців. При такому підході до освіта, замість розумної, енергійної і допитливої людини, ми одержували забитого і байдужого індивіда, що володіє купою непотрібних, зазубрених аксіом. Можливо, що це і підходило для Середньовіччя, з його ідеологією придушення усіляких воль і інакомислення, однак у Новому часі подібна система вже не задовольняв запитів суспільства, а тому Локк настійно рекомендував батькам виховувати своїх дітей будинку. Однак не тільки застаріла система освіта не влаштовувала Локка. Він вважав, що в школі юрба дурно вихованих дітей, "череда", буде погано впливати на молодого джентльмена.
Проблему домашнього освіта можна тлумачити подвійно. З одного боку, роль виховання значно спрощується, адже ми виключили з розвитку дитини такий сильнодіючий фактор, як несприятливий вплив середовища. У підсумку виходять ідеальні умови для процесу навчання. Молода людина бачить лише те, що повинна бачити, знає лише те, що повинна знати. Виходить своєрідний "ідеальний" продукт виховання.
Однак даний підхід володіє також поруч мінусів. По-перше, ефект новизни якого-небудь пороку, зустрінутого молодою людиною в житті, може переважити усе виховання, отримане удома від педагога. По-друге, спілкування з однолітками - це своєрідна "школа життя", і часто вона виявляється ефективніше всіх книжкових істин. Не можна не погодитися з тим, що група погано вихованих людей часто погано впливає на окрему особистість, але вихователь повинний це враховувати і виховувати в дитині почуття власної неповторності, індивідуальності. Дитині також може придатися спілкування з погано вихованими людьми, тому що це навчить його коммуникабельности, умінню знайти загальна мова з представниками самих різних станів, а це обов'язково придасться людині в майбутньому. На мій погляд, подібний підхід до виховання має більш практикоориентированний характер, а Локк просто вибрав більш легкий шлях для виховання і вихователя.
8. Вимоги до вчителя. Освіта народу
Якщо виховання проводилося будинку і здійснювалося лише одним учителем, то, отже, і вимоги, пропоновані до викладача, були досить високі. Учитель повинний був мати широкі і глибокі знання в самих різних областях, крім того, він повинний був виявляти собою приклад моральності, а також бути другом дитини і щиро його любити. "Безцільно з боку вихователя говорити про приборкання пристрастей, якщо він дає волю якої-небудь власної пристрасті; і марними будуть його старання викорінити у своєму вихованці чи пороть непристойну рису, що він допускає в собі самому"(№89). "Шукайте людини, що знав би, як можна сформувати характер хлопчика; віддайте його в такі руки, що зможуть, у межі можливого, охоронити його безвинність, любовно підтримувати і розвивати в ньому гарні початки, м'якими прийомами виправляти і викорінювати всі дурні похилості і прищепити йому гарні звички"(№147). Відкидаючи, що панувала в сучасній йому школі догматику і зубріння, воно пропонував використовувати методи навчання, названі їм м'якими, орієнтовані на розвиток інтересів і позитивних емоцій дітей, їхньої активності. Д. Локк рекомендував користатися в процесі навчання, де можливо, ігровими прийомами, застосовувати наочність, практично закріплювати придбані знання і т.д. Лише спираючи на природні схильності дітей, не придушуючи і не перетворюючи заняття в тягар, педагог може керувати навчанням. Отже, вихователь повинний був також бути тонким психологом і уміти виявляти і розвивати здатності і похилості дитини.
Як ми можемо бачити, вимоги досить тверді і я не думаю, що знайшлося б багато вчителів, що відповідали вимогам Локка. У цьому, на мій погляд, і полягає головний мінус педагогічної системи Локка. Гарне і якісне освіта зможуть одержувати лише одиниці обраних, інші або не будуть одержувати його зовсім, або будуть змушені користатися послугами шахраїв, що видають себе за "учених". Педагогічна система Локка орієнтована на невелике коло багатої верхівки, тих, хто зможе дозволити собі індивідуального вчителя, що володіє усіма вищеперерахованими якостями.
Подібний підхід знов-таки відбив епоху Локка. У ті дні освіта могли одержувати лише обрані, про народ у той час мало піклувалися. Прості люди в кращому випадку навчалися лише елементарному знанню листа і читання, але буржуазна революція привела до того, що суспільству у великих кількостях потрібні були промислові робітники. Ця проблема відбилася й у педагогіці Локка. До питання про соціальне значення дитячої праці Д. Локк звернувся в складеній їм записці до проекту закону об бідних "Робочі школи" (1696). У цій записці Локк пропонував створювати в кожній громаді виховні установи, призначені для дітей бідноти від 3 до 14 років, свого роду з'єднання дошкільних установ і елементарних шкіл. Навчаючи тут початкам ремесел, розповсюджених у даній місцевості, діти повинні були привчатися до працьовитості і ґречного поводження і заодно відшкодовувати витрати свого змісту. Цей складений Локком документ не був прийнятий, пропозиція про установу в кожній громаді школи для незаможних було по того часу сміливим: закон про початкове навчання всіх дітей з'явився в Англії лише в останній третині 19 в.
При такому підході неминуче виникав своєрідний "дуалізм" буржуазного виховання, описаний, зокрема, у роботах П.П. Блонского. Не даремно на початку своєї роботи я згадував, що Локк був сином свого часу, і це ще раз проявилося в його системі освіта народу. Подібний підхід до виховання, нам, сучасним людям, здається сильно відсталим і недосконалим. Але

 
 

Цікаве

Загрузка...