WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Внесок Джона Локка в педагогічну теорію і практику - Реферат

Внесок Джона Локка в педагогічну теорію і практику - Реферат

їм варто надходити і чого варто уникати. Практика, повторні дії, закріплення позитивного досвіду поводження й обумовлених цим раціональних звичок і рис характеру розглядалися Локком як найважливіші засоби виховання. Він вважав також доцільним використовувати для закріплення позитивного досвіду поводження повторні моральні дії. Мистецтво виховання, по Локку, складається у використанні кожної доброї нагоди для створення спеціальних ситуацій, що спонукують дитини до бажаних повторних дій, що зміцнюють позитивну звичку.
Методику вироблення в дитини досвіду моральної поведінки Локк зв'язував з розвитком її моральної свідомості, без чого можливість повноцінного морального становлення особистості представлялася йому немислимим. Як найважливіший метод морального впливу він рекомендував переконання, звертаючи увагу на те, що діти добре сприймають доступні їх рівню розуміння доводи вихователя, чуттєві до схвалення чи осудження, засвоюють наочні приклади поводження з боку дорослих і т.д. "Однак найпростіший і легкий і разом з тим найефективніший спосіб виховання дітей і формування їх зовнішньої поведінки полягає в тому, щоб показувати їм на наочних прикладах, як їм варто чинити і чого вони повинні уникати"(№82).
У "Думках про виховання" Локк дає деякі практичні ради про те, як виховати в дітях щедрість, доброту і почуття справедливості. "Діти, що живуть разом, часто сперечаються через панування, через те, кому з них командувати над іншими. Хто б не почав цю суперечку, суперечку обов'язково варто припиняти. Мало того, треба вчити їх відноситися один до одного з найбільшою поступливістю, полегкістю і коректністю"(№109). "Що стосується володіння і володіння речами, то вчіть дітей легко і вільно поділятися зі своїми друзями тим, що в них є. Потрібно дуже уважно стежити за тим, щоб вони (діти) не порушували правил справедливості: потрібно всякий раз, коли діти так чинять, виправляти їх, а коли є для цього підстава, і строго стягувати"(№110). Досить показово в цьому плані і думка Локка щодо подарунків. "Подарунки, що прийнято робити дітям батьків із солідним суспільним становищем з метою догоди, заподіюють крихіткам великої шкоди. Це розвиває в останніх гордість, марнославство і жадібність ледь не раніше, ніж вони навчаться говорити"(№130).
Як ми бачимо, багато положень теорії Локка були актуальні і прогресивні не тільки в минулому. І на сьогоднішній день багато педагогічних проблем все також гострі, а тому всі перераховані вище поради можуть з успіхом застосовуватися сучасними педагогами і батьками, що допоможе їм уникнути багатьох проблем виховання.
5. Роль фізичного виховання в педагогіці Джона Локка
Велика увага в педагогіці Локка приділялося фізичному вихованню дітей. Фізичний розвиток майбутнього джентльмена стояв у Локка майже на першому місці. Нам стає зрозуміліший цей підхід, якщо ми згадаємо в якому часі жив Локк. Величезний економічний потенціал нових, недавно освоєних, земель, невисокий рівень розвитку транспорту і незвичні, часто екстремальні кліматичні умови жадали від підприємця величезної фізичної витривалості, адже підприємець повинен був багато їздити по світу, випробуючи в дорозі всілякі позбавлення і труднощі. Вимоги часу знов-таки, як у дзеркалі, відбилися в педагогічній системі Локка. "Наскільки здоров'я необхідне нам для професійної діяльності і щастя, і наскільки кожному хто бажає грати яку-небудь роль у світі потрібна міцна конституція, здатна переносити позбавлення й утома, занадто ясно, щоб були потрібні які-небудь докази "(№3). Показово в цьому відношенні і вимоги Локка у відношенні постелі. "Постіль дитини повинна бути твердою і стьобана ковдра краще перини, тверда ложе зміцнює члени, у той час як заривание щоночі в перини розпещує і розслаблює тіло і часто є причиною слабості і предтечею ранньої могили. Далі, той, хто звик спати будинку на твердому ложі, не буде страждати безсонням під час своїх подорожей"(№22). Подібні слова говоряться й у відношенні загартовування. Воно повиннео було починатися із самого раннього дитинства, щоб тіло дитини звикло до дії несприятливих температур. "Перше, про що варто піклуватися - це щоб діти ні зимою, ні влітку не вдягалися і не прикривалися занадто легко".
До цього ж пункту, на мій погляд, можна віднести також вимоги Локка у відношенні їжі дитини. "Що стосується їжі, то вона повинна бути зовсім звичайної і простій. На сніданок і вечерю дуже корисно давати дітям молоко, молочний суп, кашу на воді, вівсянку і цілий ряд блюд, що прийнято готувати в Англії; потрібно тільки піклуватися про те, щоб усі ці блюда були прості, без рясних домішок і дуже мало приправлені цукром, а ще краще зовсім без нього. Особливо ж ретельно варто уникати всяких пряностей і інших речей, що можуть гарячити кров. Варто також помірковано солити їхню їжу і не привчати їх до сильно приправлених блюд"(№13,14). З цих наставлянь випливає, що Локк хотів, щоб дитина в майбутньому була невибаглива в їжі, і відсутність чи пряностей вишуканого блюда не відбивалося б на його самопочутті і сприймалося їм як належне. Цей пункт, як і всі інші вище перераховані, орієнтований на тривалі подорожі і зв'язані з ним позбавлення, що волею-неволею довелося б перенести юному джентльмену.
Локк також багато говорив про користь ремесла. Ремесло, на його думку, було важливим складовим виховання. Завдяки ремеслу юнак розвивався фізично, а також займав свій вільний час, що обгороджувало молодої людини від дурних впливів. Однак цей аспект виховання не носить явної орієнтації на майбутнє життя вихованця, воно скоріше виступає в якості хобби, що повинне благотворно впливати на майбутнього джентльмена. Введення елемента хобби в педагогічну систему, на мій погляд, значно модернізує її, тому що захоплений чимось дитина дійсно набагато сутужніше піддається дурним впливам, чим нічим не зацікавлена людина. Не можу не згадати про тім, що в нашій країні цей аспект став надзвичайно важливим, коли з руйнуванням організованого дозвілля молоді зросла злочинність серед неповнолітніх. А, отже, знову ж хочу підкреслити, що багато положень педагогічної системи Локка актуальні і сьогодні.
6. Дисципліна
Наступний аспект педагогічної системи Локка, що я хотів би торкнутися - це дисципліна. Локкдодавав їй велике значення. "З раннього віку молодої людини варто привчати до дисципліни, тому що з віком маленькі пороки виростають у великі, а потім батьки скаржаться, що вода, джерело якої вони самі отруїли, має гіркий смак"(№38). Батьки повинні привчати своє дитя до слухняності. "Отже, хто ставить своєю метою завжди керувати своїми дітьми, той повинний починати це, поки ті ще дуже малі, і стежити за тим, щоб вони цілком підкорялися волі своїх батьків"(№40). "Страх і шанобливість повинні дати вам першу владу над їх душами, а любов і дружба повинні закріпити її "(№42). Однак, незважаючи на настільки суворі, на перший погляд методи виховання, Локк був проти побоїв. "Цей метод виправлення природно породжує в дитині відраза до того, що вихователь повинний змусити його полюбити"(№49). Як ми бачимо, слухняність юного джентльмена волі батьків грає в Локка дуже важливу роль. Однак подібний підхід може тлумачитися подвійно. З одного боку, немає ніяких сумнівів у тім, що треба слухатися батьків, адже вони, як правило, бажають тільки кращого, але буває і так, що батьки часто не враховують бажань самої дитини, даючи

 
 

Цікаве

Загрузка...