WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Методика особистісного орієнтованого навчання як засіб перспективного і творчого розв’язання проблем формування особистості на уроках зарубіжної літер - Реферат

Методика особистісного орієнтованого навчання як засіб перспективного і творчого розв’язання проблем формування особистості на уроках зарубіжної літер - Реферат

сколихнути, викликати інший сплеск емоцій, направляти їх на формування високих моральних якостей. Таким уроком є тема "Зрада, честь і обов'язок у творах зарубіжних письменників". Це урок-роздум, на якому учні мають можливість висловити свої думки.
Ще одна із умов особистісно орієнтованого спілкування - це турбота про емоційне благополуччя дитини на уроці, уміння зосередити увагу на головному, яке б збуджувало думку, заставляло мислити, використовуючи при цьому і логічний наголос, і жест, і міміку, і вольові забарвлення голосу, і усмішку.
На уроці треба використати статтю із газети "Експрес" під назвою "Чи змогли б ви сьогодні пожертвувати своїм життям, щоб захистити Батьківщину?"
Більше 80-років тому 300 гімназистів та студентів університету св. Володимира та Академії св. Кирила і Мефодія відбивали наступ російських військ під станцією Крути. Юнацькі сили після семиденної підготовки не могли зрівнятися з добре озброєною армією. Але бажання захистити Батьківщину було вищим за страх. Це був порив молодої України, що готова була своїм життям боронити рідну землю та народ. Бій скінчився. Жодного полоненого ворог не взяв. Молодь своїм запалом і геройством принесла собі невмирущу славу.
З того часу змінилося 4 покоління 20-ти річних. Змінилися світогляди і цінності молодих, інші умови та мета життя. І тепер, коли у суспільстві неабияка розмежованість між байдужими і небайдужими, правими і лівими, цікаво, що ж люди готові зробити не для себе, а задля своєї Батьківщини.
До учнів потрібно (у відповідних ситуаціях) звертатися іззапитанням: "Чи пожертвували б ви своїм життям задля оборони Батьківщини від окупантів"?
Наступною умовою особистісно орієнтовного спілкування є - досягнення взаєморозуміння з учнем, вміння поважати думку кожного, якщо навіть вона хибна, вчити вільно висловлювати свою думку, погоджуватися чи не погоджуватися із судженням інших. Роль учителя в цьому вміло спрямовувати дитячу думку у відповідне русло, використовуючи при цьому текст підручника. Для цього треба проводити систему випереджувальних завдань та запитань, на які учні шукають відповіді під час домашнього читання. Якщо просто сказати учням, щоб вони прочитали певний художній твір, для педагога означає нічого не сказати, бо в такому разі вчитель залишає себе поза процесом навчання. Адже учень через брак читацького досвіду може не звернути увагу на художню деталь, необхідну для розуміння твору, не збагнути підтексту і інше.
А випереджувальні завдання допомагають їм усвідомити те, про що йдеться в художньому творі, бачити в ньому роль ключових фраз, окремих епізодів. І тоді художній світ письменника наближається до юного читача, він обживає його, збагачується його моральними цінностями. Така домашня робота забезпечує усвідомлене сприйняття прочитаного та особистісність.
Наприклад, при вивченні твору "Мадам Боварі" можна дати таке завдання:
1. Прочитайте про життя Емми у шлюбі. В чому полягає причина Емминого розчарування?
2. Знайдіть докази того, щоб переконати нас: Шарль - це той чоловік, якого ми осуджуємо, захищаємо чи співчуваємо йому; Шарль - позитивний герой чи негативний?
Учні сперечаються, доказують один одному за допомогою тексту позитивні і негативні сторони характеру Шарля.
Після такої дискусії учні роблять висновок: це типова, пересічна людина, яку можна зустріти і тепер, але зовсім не такий тип, якого люблять романтичні особи. Закономірно, що учні відчувають себе не статистами на такому уроці, а його співтворцями. Те, що на ньому вивчається, привласнюється ними, як своє, лягає ще однією цеглиною в будову, ім'я якої "особистість".
Ще одна умова цього методу - ділове співробітництво. Працювати треба так, щоб дитина була співавтором уроку. Для цього треба спрямовувати пошукову роботу учня. Так, при проведенні уроків "Зрада, честь і обов'язок у творах зарубіжних письменників", "Проблема жіночого щастя у п'єсі Г. Ібсена "Ляльковий дім" доцільно використати наочність - символічне дерево мудрості. Діти поміщають на ньому вислови видатних людей, прислів'я, які вони підбирали самостійно в бібліотеці до заданих тем:
"Найбільш великі твори були здійснені заради любові до Вітчизни"
Жан Жак Руссо
"Найближче до всього великого стоїть честь"
Віктор Гюго
"Честь може бути загублена тільки один раз"
Цицерон
"Краще чесно вмерти, ніж нечесно жити"
Демокріт
"Обов'язок заснований на почутті справедливості"
Г. Гейне
"Виконуй свій обов'язок, не думаючи про кінцевий результат, виконуй свій обов'язок не зважаючи на те, принесе це тобі щастя чи нещастя"
Давньоіндійська мудрість
"Одружитися - це значить наполовину зменшити свої права і вдвічі збільшити свої обов'язки"
А. Шопенгацер
"Успішний шлюб - це будинок, який треба щодня перебудовувати"
А. Морроуз
"Дім держиться не на землі, а на жінці"
Прислів'я
Діти переконуються, що література, як і народна мудрість, - це підручник життя; при такій атмосфері на уроці діти реалізують своє право бути мислячою особистістю. Кожна дитина - як невідкрита планета, а треба щоб хтось зрозумів хід планет, спрямував їхній рух в сторону добра і щастя.
Урок літератури в школі - найцінніший сплав кращих надбань науки про мистецтво творення слова та про мистецтво творення людської душі, з якого вчитель добуває щоденне диво: народження Духу, Істини.

 
 

Цікаве

Загрузка...