WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Самостійна робота учнів на уроках математики - Реферат

Самостійна робота учнів на уроках математики - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Самостійна робота учнів на уроках математики"
Викладання математики вимагає від вчителя великої підготовчої роботи. Вимагає реалізації таких дидактичних принципів: науковість, систематичність і послідовність, активність та самостійність, міцність знань, наочність, доступність.
В даному рефераті хочу зупинитися на тому, як можна організувати самостійну роботу учнів на різних етапах вивчення теми за урочно-практичною системою, яка передбачає побудову роботи за такою схемою:
1. Уроки-лекції (організація сумісних зусиль учнів для досягнення загальної пізнавальної задачі).
2. Уроки-практичне заняття (групова форма роботи по виконанню загальної пізнавальної задачі).
3. Консультації-уроки (індивідуальна форма роботи; учні працюють над різними завданнями в залежності від рівня своєї підготовленості).
4. Залікові уроки (індивідуальна форма роботи).
1. Урок-лекція
В процесі підготовки до лекції розв"язую багато проблем: який теоретичний матеріал освітити, яким чином це зробити, який матеріал подати самій, який залишити учням для самостійного вивчення, на чому загострити увагу тощо.
Враховую такі принципи розвиваючого навчання:
а) викладання на високому рівні складності;
б) провідна роль теоретичних знань;
в) вивчення матеріалу швидким темпом;
г) усвідомлення учнями самого процесу навчання;
д) систематична робота над розвитком усіх учнів.
Так, наприклад високий рівень складності реалізую шляхом диференціації ступеня самостійності учнів.
ІІ. Урок-практичне заняття
Практичні заняття проводжу двох типів:
1. Уроки розв"язування і розбору базисних задач. Ці задачі (їх 8-10 по темі) ретельно відбираю, визначаючи вміння, якими повинні володіти учні. При цьому приділяю увагу в першу чергу ідеям і методам розв"язування, а в другу - оформленню.
2. Уроки-практикуми, на яких збільшується доля самостійної роботи учнів. Використовую збірники завдань для вступників до ВУЗів, матеріали олімпіад різного рівня.
Серед уроків І типу дуже ефективні уроки-практикуми однієї задачі.
Такі уроки - реалізація учнями вміння читати "між рядками" підручника, засвоєння матеріалу через самостійне формулювання проблем запитань. Вірно поставлені вчителем, а краще учнем питання активізують пошукову діяльність у потрібному напрямку, роблять її свідомою.
Уроки-практикуми І типу можуть бути і узагальнюючого характеру.
Після проведення таких уроків пропоную учням скласти вдома задачі, в яких використовуються розглянуті властивості і відношення. Самостійно складені задачі обговорюємо на наступному уроці.
На уроках ІІ типу використовую різні методи по набуттю вмінь і навичок. За вміло підібраною системою вправ учні працюють або разом, або індивідуально, або за планом, запропонованим вчителем.
Останнім часом широкого застосування в навчанні математики набув зошит з друкованою основою. Це той дидактичний засіб, який допомагає організувати самостійну роботу учнів на етапі між сприйняттям нового матеріалу і удосконаленням набутих знань, умінь і навичок. Тому він не повинен підміняти ні збірника задач, не збірників самостійних і контрольних робіт.
В організації самостійної роботи учнів важливу роль відіграють задачі за готовими малюнками. Розв"язування таких задач дозволяє економити час, сприяє розвитку математичної мови учнів, формує навички застосування співвідношень між елементами.
Задачі за готовими малюнками на обчислення та на доведення можна використовувати для самостійних та контрольних робіт. Накресливши на дошці один малюнок, пропоную до нього кілька задач з різними даними.
Різноманітність варіантів гарантує самостійність роботи учнів.
ІІІ. Уроки-консультації
На уроках-консультаціях працюю, як консультант, запропонувавши задачі по різним питанням теми. Учні самі вибирають задачі, які допоможуть їм напрацювати вміння і навички, яких не вистачало раніше. З метою кращої організації роботи учнів, розсаджую їх таким чином, щоб не заважали іншим, а саме допомагаю групі учнів, яких хвилює одне і те саме питання.
В межах лекційно-практичної системи застосовую індивідуальні домашні роботи, як одну з форм самостійної роботи учнів. Ці завдання довгострокові і виконуються на заліковий урок. Вони дають змогу учневі усвідомити процес навчання самовдосконалити вміння і навички по темі. При складанні таких робіт використовую збірники завдань для державної підсумкової атестації з математики у 9-х та 11-х класах різних років.
Організація самостійної роботи учнів вимагає від учителя вмілого керування процесом розвитку творчості учня, усвідомлення змін не тільки в учнях, а й у собі, стимулює вчитись активніше, ніж ті, кого навчаєш.
Список використаної літератури
" Математика (2001р.)
" М. Підручна, І. Яценко. Дидактичні ігри на уроках математики. - К., 1990.
2-ий матеріал
Навчання довгий процес. Він складається із окремих уроків. Урок як форма навчальної роботи існує з 18 ст., тобто він є основною ланкою процесу навчання. Народження уроку починається з плану В плані потрібно продумати все до кінця як організувати зворотній зв'язок з учнями в якій послідовності треба задавати завдання, як заставити учнів активно працювати.
Самостійна робота являється необхідним етапом вивчення будь-якої теми. Як правило вона проводиться після колективного

 
 

Цікаве

Загрузка...