WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → "Захист фахових інтересів педагогів - основне завдання товариства ""Взаємна поміч українських вчителів"" - Реферат

"Захист фахових інтересів педагогів - основне завдання товариства ""Взаємна поміч українських вчителів"" - Реферат

(Українською Національно-Демократичною та Українською Радикальною) давала також свої результати: вчительські вимоги вносилися до програм політичних партій, резолюцій їх з'їздів, петицій до представників влади. Взагалі вчительство почало активізувати свою діяльність у всіх напрямках, оживило діяльність у самій організації, в просвітницько-виховній роботі і навіть у політичних партіях. Як правило об'єднувались українські народні вчителі навколо Української Національно-Демократичної партії. [18]
Діяльність народного вчительства у справі захисту своїх професійних інтересів поступово ставала відома широкій громадськості. Цей факт полегшував боротьбу вчителів за свої права ,адже вони здобували все більшу і більшу популярність серед населення і серед представників законодавчих органів теж. Про це свідчила участь депутатів сейму і парламенту у Загальних Зборах товариства за 1912 р., у З'їзді українського вчительства в Коломиї та Крайовому Всеучительському Вічі, що відбулися цього ж року. ''Прапор" у статті ''По величавій маніфестації" писав: "Величаве віче, свідком якого була столиця краю - непохитний пам'ятник збудований із надідейних поривів до праці, посвяти, жертв і важкої боротьби за існування цілої вчительської армії, що розсіяна по всіх закутках краю і несе в народ світло правди і науки." Але не зважаючи на те, що вчительськими проблемами переймалася вся демократична громадськість краю, візити делегацій, що складалися із представників учительства до галицького сейму та віденського парламенту тривалий час не приносили ніяких конкретних результатів. Представники урядових структур скаржилися на дефіцит державного бюджету, який не дозволяє підвищити вчителям заробітну платню. Проте цю найболючішу проблему українських народних вчителів та деякі інші вдалося вирішити ціною величезних зусиль.
В кінці січня 1914 р. було проведено виборчу реформу до галицького сейму. Цей історичний факт дав учительству надію, що на їх довголітні вимоги депутати нарешті звернуть увагу. 12 і 13 лютого всеймі перебувала вчительська делегація Виконавчого Крайового Комітету із вимогою розглянути законопроект про поліпшення матеріального становища вчителів. Після їх розгляду вчительство обурилось (так як було зрозуміло, що депутати не збираються повністю задовольнити їх вимоги) і на заклик Виконавчого Крайового Комітету відправило своїх представників на з їзд. В цій акції взяло участь близько 1500 осіб. З'їзд активно запротестував проти такого стану справ і доручив Комітету опрацювати свій власний проект підвищення вчительської платні, що і було зроблено. Під впливом таких рішучих заходів вчителів сейм
25 травня 1914р. ухвалив два закони: про виплату дотацій на проїзд та про заробітну плату народним вчителям. Згідно останнього закону було скасовано найнижчу-четверту ступінь вчительської платні. Мінімальна заробітна плата народного вчительства становила 1300 крон, а не 1000 крон як було раніше. Педагогам всіх інших категорій платня теж підвищувалась. Збільшилися дотації на проживання, покращилося пенсійне забезпечення (як самим народним вчителям, так їх вдовам). Дуже важливим було скасування так званого "материнського податку" (зменшення платні під час декретної відпустки). Даний закон, який задовільняв переважну більшість народних вчителів вступив в дію 1 липня 1914 р.
Прийняття цих законів, приклад того, як тривала організована боротьба народного вчительства принесла конкретні результати. Були ще й невирішені проблеми у педагогів краю до боротьби за розв'язання яких вони мали бажання взятися. Був і певний позитивний досвід. Проте Перша світова війна перешкодила цим планам. З приходом російських військ все життя в Галичині завмерло. Припинила свою діяльність і "Взаємна поміч українського вчительства". Останнє число (22) її періодичного видання "Учительського Слова" вийшло 15 липня 1914 року. [14; 105]
Отож, один із найнасиченіших періодів діяльності товариства ВПУВ, що тривав із 1905-1914 р.р. показав, що товариство сприяло згуртуванню вчительства навколо професійних потреб та національної ідеї, ставало на захист їх інтелектуальних і економічних інтересів, професійних, громадських і службових прав, дбало про освітній, культурний і фаховий рівень учителів, виховувало в них і через них в українського населення національну свідомість, боролося за розвиток народного шкільництва. Діяльність товариства - це приклад того, що професійна вчительська організація може багато зробити, як для захисту своїх вузькопрофесійних інтересів, так і для розвитку національної освіти в цілому.
Список використаної літератури:
1. Акція краківських учителів в справі організації галицького народного учительства // Промінь. - 1906. - 1 травня.
2. Горський С. В справі самопомочі учительської // Промінь. - 1904.
-1 травня.
3. Готовимся на з'їзд славянського учительства в Кракові // Каменярі. - 1910. - 8 серпня.
4. В справі заснування. "Видавничої Спілки українського учительства в Галичині і Буковині" // Прапор. - 1909. - 15 січня.
5. ДАЧО. - Ф.З. Крайова управа Буковини. - Оп.1. - Спр. 10957. -
Арк. 3-6.
6. ДАЧО. - Ф.З. Крайова управа Буковини.- Оп.8. - Спр. 83. - Арк. 2.
7. З діяльності товариства "Взаємна поміч галицьких і буковинських учителів і учительок" // Промінь. - 1906. - 1 квітня.
8. Із чернівецького Виділу товариства " Взаємна поміч галицьких і буковинських учителів і учительок" // Буковина. - 1906. - 26 лютого.
9. Перший всеукраїнський з'їзд народного учительства з усіх земель України // Діло. - 1914. - 24 липня.
10. Народне учительство і суспільство. - Коломия, 1912. - 58 с.
11. По вічу // Промінь. - 1904. - 1 вересня.
12. Секція чи Експозитура "Взаємної помочі" для Буковини з осідком в Чернівцях // Промінь. - 1907. - 15 лютого.
13. Товариство Взаємна поміч українського вчительства 1905-1930. - Львів, 1932. - 339 с.
14. Учительство - собі! // Прапор. 1910. - 25 червня.
15. Учительська самопоміч // Буковина. - 1905. - 16 квітня.
16. Черпінський М. Основні віхи діяльності товариства "Взаємна поміч українського вчительства" (1905-1939р.р.) // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції "Діяльність товариства "Взаємна поміч українського вчительства". - Івано-Франківськ, 1996. - с. 4-7.
17. Ясінчук Л. З учительського руху в Галичині // Каменярі. - 1913. - 10 липня.
18. Ясінчук Л. 50 літ "Рідної школи" 1881-1931. - Львів, 1931. - 267 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...