WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Динаміка зміни щільності розподілу еритроцитів за індексом сферичності в гіпертонічних розчинах хлориду натрію (автореферат) - Реферат

Динаміка зміни щільності розподілу еритроцитів за індексом сферичності в гіпертонічних розчинах хлориду натрію (автореферат) - Реферат

Рис.2. Рівень прогестерону у підлітків після переривання вагітності.

Трохи інша була ситуація із вмістом Т у плазмі обстежуваних дівчат на протязі шести менструальних циклів після перенесеного аборту. У групі дівчат, що одержували з метою післяабортної реабілітації МКОК з антіандрогенною дією, нами було відзначено більше виражене зниження вмісту тестостерону в порівнянні із групою, що отримувала ТКОК після перенесеного аборту. Ці зміни в концентрації Т пов'язані з тим, що до складу Діане-35 (МКОК) входить прогестаген - ципротерона ацетат, що має антиандрогенну дію.

Порівняльний аналіз тестів функціональної діагностики діяльності яєчників виявив наступне: у перший місяць після аборту на тлі прийому МКОК менструальний цикл став ановуляторним в 61,5% дівчат, у групі що приймала ТКОК у 59,2% пацієнток; до VI МЦ кількість ановуляторних циклів у групі, що приймала МКОК становила 95,0%, у групі, що приймала ТКОК - 88,8%. Кількість овуляторних циклів до VI МЦ становило в I групі - 6,06%, в II групі - 11,1%.

Молочна залоза, яка є органом-мішенню статевих гормонів, перетерплює під впливом ГК певні зміни. Дівчата, що входили до складу групи, що отримували МКОК з метою реабілітації після аборту, відзначали збільшення молочних залоз у процесі прийому контрацептиву, у групі дівчат, яким призначили з метою реабілітації ТКОК таких змін відзначено не було. Це підтверджує дані Е.В.Уваровой (2001), В.П.Квашенко (2003), про те, що МКОК у підлітковому віці підсилюють зростання і дозрівання молочних залоз. Ультразвукова картина не відрізнялася від УЗД МЗ дівчат контрольної групи, здорових, які не приймали КОК. Виходячи з цього, можна зробити висновок про те, що КОК підсилюють зростання молочних залоз, що необхідно враховувати при підборі КОК як дівчатам при наявності гіпопластичних молочних залоз, так і пацієнткам з гіперплазією молочних залоз. Також застосування КОК є профілактикою дисгормональної гіперплазії молочних залоз, що є одним з пізніх ускладнень після аборту.

Аналіз отриманих даних показав, що при використанні як МКОК, так і ТКОК у дівчат-підлітків після перенесеного аборту істотно знижується рівень гонадотропних гормонів (ЛГ і ФСГ). Дана тенденція корелює зі значним зростанням числа ановуляторних циклів. При цьому спостерігається підвищення рівня ПРЛ, більш виражене при використанні ТКОК. Дещо інша картина спостерігається з концентрацією Т. Так при використанні ТКОК рівень Т практично не змінюється, що можно пояснити дією прогестагена (левоноргестрел), який входить до складу ТКОК і має незначний андрогенний ефект. При використанні естроген-гестагенного препарата з антіандрогенною дією рівень Т дещо знижується, хоча й не виходить за межі норми, тому що до його складу входить прогестаген (ципротерона-ацетат) який має сильну антіандрогенну дію. Рівень П у крові дівчат, що приймали різні КОК після аборту, був знижений, що є результатом впливу низького рівня гіпофізарних гормонів.

Проведені дослідження вказують, що висока контрацептивна надійність ГК реалізується через розвиток стійкої ановуляції при тривалому (3 місяці й більше) прийомі препаратів на тлі гальмування овуляторних піків гонадотропних гормонів.

Операція переривання вагітності є сильним психотравмируючим фактором, що при певних обставинах може стати одним з основних чинників розвитку неврозу. У дівчат-підлітків при тестуванні по Люшеру, в 1-у добу після операції пацієнтки віддавали перевагу кольорам, що символізують стрес, прикрість, тривожність. Так 26,12% дівчат вибрали сірий колір (прояв астенізації), кольори психологічного й соматичного дискомфорту (чорний, синій, коричневий) вибрало 27,65%, фіолетовий колір, що вказує на емоційну нестійкість обрали 33,14% дівчат.

На 7-у добу 31,83% пацієнток відчували тривогу (кольори астенічного й депресивного станів), стан емоційного дискомфорту відзначали 21,45% дівчат. Однак поступово відзначалася позитивна динаміка: 23,65% вибрали кольори з позитивним емоційним фоном (синьо-зелений, теракотовий, жовтий), в 36,2% дівчат було бажання вийти з положення, що створилося, кожна друга пацієнтка адаптувалася до ситуації.

Високий рівень особистої тривожності (45 балів і вище) у першу добу після аборту відзначався в 60 дівчат (73,1%). Характерно, що у дівчат з низьким рівнем ОТ даний аборт був другим в анамнезі. На 7-у добу після штучного аборту високий рівень ОТ спостерігався в 23 дівчат (28,0%). Ситуативна тривожність як стан характеризується суб'єктивно пережитими емоціями: напругою, занепокоєнням, нервозністю. У першу добу після перенесеного аборту високий рівень ситуативної тривожності (45 балів і вище) відзначався в 48,7% дівчат. Через тиждень після перенесеного аборту високий рівень СТ відзначався у 21дівчини (25,6%).

Ступень виявлення зниженого настрою – субдепрессії, проводили на підставі опитувальника. Шкала включає 20 стверджень, які характеризують прояв зниженого настрою. За даними Т.Н.Балашової (1989), нормативні дані, які отримані при опитуванні 200 здорових пацієнтів, вказують, що середнє значення індексу зниження настрою становить 40,255,99 бала. В першу добу після аборту у 59,6% дівчат переважав діапазон 2 (незначно виражене зниження настрою) та діапазон 3 (значне зниження настрою), діапазон 4 (глибоке зниження настрою) був у 2 дівчат (1,9%). Через тиждень після операції у 44,4% підлітків відмічалось незначне зниження настрою (діапазон 2), 55,8% дівчат не мали в момент обстеження зниженого настрою (діапазон 1), стан субдепресії через тиждень не було виявлено ні в однієй обстеженої дівчини.

В першу добу після аборту нами було відзначене підвищення рівня кортизола - 554,2532,11нмоль/л у порівнянні з контрольною групою - 349,930,7нмоль/л. Однак, незважаючи на те, що через тиждень після операції було відзначене зниження концентрації кортизола (373,530,1нмоль/л) у дівчат, що перенесли аборт, цей показник небагато перевищував показники в контрольній групі.

Проведені нами дослідження виявили взаємозв'язок між психологічними й психофізіологічними характеристиками стресу. Психоемоційна нестабільність і підвищення рівня тривоги пов'язані із підвищенням рівня кортизола в першу добу після аборту. Через тиждень після перенесеного переривання вагітності рівень кортизола відповідав нормальним показникам, показники ситуативної й особистісної тривожності та рівня субдепресії також знизилися.

Таким чином, проведене комплексне клініко-лабораторне обстеження дівчат після переривання вагітності дозволило виявити порушення гормонального гомеостазу, що приводило до різних порушень менструальної функції та психологічного стану підлітків. Відновлення функції гіпофізарно-яєчникової системи у підлітків після переривання вагітності відбувається тільки до VI менструального циклу.

За результами отриманих даних ми вважаємо за необхідне проводити дівчатам-підліткам 15-17 років, які перенесли штучний аборт, профілактику як ранніх, так і пізніх післяабортних ускладнень, до яких відносяться порушення менструальної функції та психологічної адаптації. Профілактичні й реабілітаційні заходи необхідно проводити з першого дня після перенесеного переривання вагітності. Крім традиційної терапії (антібіотікотерапія, вітамінотерапія, нестероїдні протизапальні препарати), у комплекс реабілітаційних заходів необхідно включати препарати гормональної контрацепції. Використання КОК позитивно впливає на стан здоров'я дівчини-підлітка після штучного аборту, що дозволяє провести профілактику гіперпластичних процесів ендометрія, ДГМЗ, порушень менструального цикла та інших ускладнень післяабортного періоду, а також забеспечує стійкий контрацептивний ефект. Якщо дівчина не може використати КОК, то з метою профілактики порушень менструальної функції після аборту їй необхідно призначати комплексний рослинний препарат для відновлення менструальної функції - Дисменорм.

ВИСНОВКИ

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуального наукового завдання по розробці комплексу реабілітаційних заходів після перенесеного переривання вагітності у дівчат-підлітків, що буде сприяти збереженню репродуктивного здоров'я в майбутньому.


 
 

Цікаве

Загрузка...