WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Обгрунтування принципів раціональної гігієни порожнини рота у хворих із загостреним перебігом генералізованого пародонтиту (автореферат) - Реферат

Обгрунтування принципів раціональної гігієни порожнини рота у хворих із загостреним перебігом генералізованого пародонтиту (автореферат) - Реферат

При вивченні впливу зубної пасти "Восход універсал" на гіперчутливість шийок зубів встановлено, що застосування цієї пасти протягом місяця забезпечує 100%-й лікувальний ефект.

Стан тканин пародонта, вивчений через 6 міс. (віддалені результати), показав, що застосування комплексу "Восход" при загостреному перебігу ГП з наступним використанням його в загальноприйнятому режимі привело до стійкої стабілізації, що полягає, насамперед, у відсутності виражених клінічних проявів запалення тканин пародонта.

Таким чином, проведені експериментальні і клінічні дослідження з вивчення ефективності застосування запропонованого комплексу „Восход" довели його виражену лікувально-профілактичну дію на тканини пародонта, яка обумовлена антимікробними, антиоксидантними, протизапальними та імунокоригуючими властивостями, що дозволяє рекомендувати його для впровадження в практику.

ВИСНОВКИ

У дисертації представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуального наукового завдання, що полягає в підвищенні ефективності лікування хворих на генералізований пародонтит шляхом цілеспрямованого використання в період загострення захворювання комплексу методів і спеціально розроблених засобів лікувально-профілактичної гігієни порожнини рота.

1. Установлено, що при загостренні дистрофічно-запального процесу в пародонті у хворих на ГП поч.-I ступеня відзначається підсилення функції слинних залоз (збільшення швидкості салівації, р<0,01), інтенсифікація ПОЛ (зріст вмісту МДА на 14%, р<0,01) і виснаження антиоксидантної системи (зниження активності СОД, каталази (р<0,02) і глутатіонпероксидази (р<0,002), підвищення рівня ЗПА (р<0,02) та активності трансаміназ (АЛТ і АСТ, р< 0,05) у ротовій рідині, напруженість факторів клітинної (підвищення інтенсивності міграції лейкоцитів, р<0,01) та гуморальної (зріст рівня лізоциму, р<0,001, та зниження рівня SIgA, р<0,02) ланок місцевого імунітету порожнини рота. Виявлені метаболічні та імунологічні порушення призводять до значного погіршення клінічної картини ГП, що підтверджується зростанням показників усіх гігієнічних і пародонтальних індексів.

2. Визначено і запропоновано перелік складових елементів для догляду за порожниною рота при загостреному перебігу ГП: раціональна чистка зубів, спеціальна зубна щітка, спеціальні зубна паста й зубний еліксир, позначений як комплекс "Восход". Зубна паста "Восход універсал" містить екстракти лікарських рослин, вітаміни А и Е й мінеральні добавки. До складу еліксиру "Восход" включені екстракти ехінацеї пурпурової, ромашки, календули, шипшини, гвоздики, деревію, а також Е-амінокапронова кислота.

3. В експерименті на "перекисній" моделі пародонтиту в щурів встановлено, що застосування комплекту "Восход" сприяє зниженню протеолітичної активності ротової рідини (в 2,5 рази) і рівня перекисного окислення ліпідів у тканинах пародонта (на 55 %), а також пригнічує деструктивно-резорбтивні процеси в альвеолярній кістці (зниження ступеня атрофії альвеолярного відростка щелеп на 23 %).

4. Розроблено спосіб чистки зубів при загостреному перебігу ГП, що полягає в застосуванні зубної щітки зі спеціальними конструктивними особливостями, яка встановлюється під кутом до шийки зуба, і рухи, що чистять, здійснюються за певною схемою, що сприяє зменшенню болючих відчуттів (на 85%) і попереджає травмування запалених ясен. Найбільш ефективним є використання зубної щітки з бактерицидним ефектом (рівень мікробної обсіменінності ротової порожнини після чистки зубів зменшується в 2,7 рази).

5. Застосування комплексу "Восход" хворими із загостреним перебігом ГП поліпшує гігієнічний стан порожнини рота (проба Федорова-Володкіної зменшується більш, ніж в 2 рази й відповідає гарному гігієнічному стану), скорочує строки клінічного одужання в 2 рази й сприяє стійкій стабілізації процесу в пародонті (РМА через 6 місяців менше в 10 разів, ніж у групі порівняння).

6. Показано, що механізм лікувально-профілактичної дії комплексу "Восход" обумовлений рядом факторів: щадящою чисткою зубів, що зменшує травмування ясен; вираженою антимікробною, антиоксидантною (зменшення рівня МДА в 1,9 рази і підвищення активності каталази, глутатіонпероксидази і СОД), протизапальною (зменшення ЗПА в 4,5 рази) та імунокорегуючою (нормалізація рівня лізоциму і SIgA) діями на тканини пародонта та порожнини рота в цілому.

7. Зубна паста "Восход універсал" сприяє зниженню підвищеної чутливості шийок зубів у хворих на ГП, як у період активного лікування пародонтиту при загостренні захворювання, так і в період стабілізації (ефективність 100%).

ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

1. Запропонований спосіб чистки зубів при загостреному перебігу генералізованого пародонтиту полягає в максимально щадящому відношенні до ясен.

Зубна щітка повинна мати м'яку або середнього ступеня щетину, без бічних силових виступів (рівне підстригання) або з виступаючою серединною частиною й усіченими бічними частинами щетини із закругленими кінчиками щетинок. Принципова відмінність застосування таких щіток полягає в тім, що бічні щетинки щітки не торкаються ясен або "сковзають" над їхньою поверхнею.

Техніка запропонованої схеми чистки зубів наступна: чистку зубів завжди починають із язичної поверхні. Рухи щітки – короткі з натиском у пришійковій області. При обробці губної поверхні центральних верхніх зубів щітку поміщають поперек зубів, під кутом 45 о стосовно шийки зуба. Довівши щітку до шийки зубів, вертикальними енергійними рухами, спрямованими до ріжучого краю, проводять очистку поверхні зубів. Такими ж рухами очищають нижні центральні зуби. Щічні поверхні бічних зубів чистять круговими рухами.

2. Лікувально-профілактичну гігієну порожнини рота у хворих із загостреним перебігом ГП умовно можна розділити на 2 етапи: безпосередньо під час проведення лікувальних заходів і після закінчення курсу лікування:

А) під час проведення лікувальних заходів у лікаря-пародонтолога.

Засоби гігієни порожнини рота, що застосовуються в цей період, повинні включати в якості біологічно активних компонентів екстракти лікарських рослин, що забезпечують протизапальний, в'яжучий, дезодоруючий та імунокорегуючий ефекти, а також антисептик широкого спектра дії.

У період активного пародонтологічного лікування зубними пастами рекомендується користуватися двічі на день: ранком і ввечері, а зубні еліксири застосовувати (якщо одночасно не призначаються інші полоскання) з розрахунку 30 капель на Ѕ склянки теплої кип'яченої води 3 рази на день після прийому їжі.

Б) відразу після закінчення курсу лікування (протягом 1-2-х місяців):

Ціль, яку необхідно забезпечити: підтримка слідової ефективності від проведеного основного курсу лікування. Зубні пасти повинні чинити "м'який" протизапальний ефект.

3. Режим застосування комплексу "Восход" для догляду за порожниною рота при загостреному перебігу ГП наступний:

Чистка зубів пастою "Восход універсал" 2 рази на день - ранком і ввечері після їжі протягом 3-х хвилин.

Зубний еліксир під час загострення застосовують із розрахунку 30 крапель на Ѕ склянки кип'яченої води 3 рази на день у вигляді ротових полоскань у проміжках між прийомами їжі. Час полоскань - 2-3 хвилини із затримкою в порожнині рота кожної порції розчину протягом 20-30 секунд.

Термін активних гігієнічних заходів визначається часом до повного клінічного одужання.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ:

  1. Косенко К.Н., Близнюк А.А., Мозговая Н.В. Экспериментальное обоснование использования при заболеваниях пародонта лечебно-профилактического комплекса "Восход" для ухода за полостью рта // Вісник стоматології. – 2003. - № 1. – С. 2-4. Участь здобувача в проведенні експерименту на тваринах, узагальненні результатів, їх статистичній обробці, написанні статті.

  2. Близнюк А.А. Клиническая эффективность нового метода чистки зубов у больных с обострившимся течением генерализованного пародонтита // Вісник стоматології. – 2006. – № 1. – С. 43-46

  3. Терешина Т.П., Мозговая Н.В., Близнюк А.А. Эффективность зубной пасты "Восход Универсал" при заболеваниях тканей пародонта // Вісник стоматології. – 2000. – № 5. – С. 58-59. Здобувачем здійснені усі клініко-лабораторні долслідження, аналіз отриманих даних, статистична обробка, написання статті.

  4. Косенко К.Н., Терешина Т.П., Деньга О.В., Близнюк А.А. Гиперчувствительность зубов и средства гигиены полости рта // Вісник стоматології. – 2002. – № 4. – С. 106-108. Автором проведено обстеження і лікування хворих, підбір засобів гігієни, аналіз результатів, написання статті.

5. Патент № 50350 А, Україна, А61К7/16, А61К7/18, А61К7/26. Зубна паста /Терешина Т.П., Косенко К.М., Мозгова Н.В., Близнюк Г.О., Мозговий О.Ю. - Заявл. 25.12.01; Опубл. 15.10.02. – Бюл. № 10.


 
 

Цікаве

Загрузка...