WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Обгрунтування принципів раціональної гігієни порожнини рота у хворих із загостреним перебігом генералізованого пародонтиту (автореферат) - Реферат

Обгрунтування принципів раціональної гігієни порожнини рота у хворих із загостреним перебігом генералізованого пародонтиту (автореферат) - Реферат

Для цього було обґрунтовано рецептуру та розроблено нову зубну пасту "Восход універсал" і зубний еліксир "Восход". Зубна паста "Восход універсал" розроблена на основі гідроксиду алюмінію й містить в якості біологічно активних компонентів екстракти лікарських рослин – шавлії та ехінацеї пурпурової, вітаміни А та Е, мінеральні добавки (натрій фтористий та натрій лимоннокислий). До складу еліксиру "Восход" включені такі біологічно активні компоненти – екстракти ехінацеї пурпурової, ромашки, календули, шипшини, гвоздики, деревію, Е-амінокапронова кислота і антисептик хлоргексидин.

Проведені токсикологічні дослідження з вивчення нешкідливості зубної пасти "Восход універсал" та еліксиру "Восход" показали, що розроблені засоби гігієги не справляють токсичної дії на організм, не подразнюють слизову оболонку порожнини рота, не викликають сенсибілізуючої дії, а також не містять патогенних мікроорганізмів.

При дослідженні специфічної ефективності запропонованих лікувально-профілактичних засобів гігієни порожнини рота на "перекисній" моделі пародонтиту в щурів встановлена їх виражена пародонтопротекторна дія, яка обумовлена антиоксидантним і протизапальним впливом, що підтверджується зниженням у ротовій рідині та тканинах ясен тварин вмісту МДА (Р<0,001), збільшенням активності глутатіонпероксидази (Р<0,001) і глутатіонредуктази (Р<0,001) та зниженням загальної протеолітичної активності (Р<0,001) (табл. 2). Це призводить до гальмування деструктивно-резорбтивних процесів в тканинах пародонта, що підтверджується вірогідним зниженням ступеня атрофії кістки альвеолярного відростка щелеп експериментальних тварин (Р<0,001).

Виявлені в експерименті пародонтопротекторні ефекти сполученого застосування запропонованих засобів гігієни стали підставою для проведення клінічних досліджень з оцінки їх ефективності у хворих із загостреним перебігом ГП.

Було визначено і запропоновано перелік складових елементів для догляду за порожниною рота при загостреному перебігу ГП: раціональна чистка зубів, спеціальна зубна щітка, спеціальні зубна паста й зубний еліксир, позначений як комплекс "Восход".

Запропонований новий спосіб чистки зубів при загостреному перебігу ГП полягає в застосуванні зубної щітки зі спеціальними конструктивними особливостями, яка встановлюється під кутом до шийки зуба, і чистящих рухах, що здійснюються за певною схемою.

Головними критеріями для відбору щіток були наступні: відсутність дратівного й травмуючого впливу на запалені ясна за рахунок спеціальної конструкції щетинистої частини (рівна або з виступаючою серединною частиною), а також гарні очищувальні властивості.

Нами запропоновано індекс ефективності чистки (ІЕЧ), що визначається по різниці індексу гігієни Федорова-Володкіної до та після чистки зубів. Гарна очищувальна дія, коли ІЕЧ становить більше 1. Найбільш високий очищувальний ефект виявлено у зубних щіток "Oral-B", "Silver Care" і "Colgate Extra clean" - ІЕЧ наближається до 2, тому для подальших досліджень було обрано зубні щітки "Silver Care" і "Colgate Extra clean".

З метою оцінки ефективності різних способів чистки зубів і зубних щіток було сформовано 4 групи хворих із загостреним перебігом ГП. Пацієнти 1-ї групи чистку зубів здійснювали стандартним методом і використовували зубну щітку "Trisa eXtra", що має бічні силові виступи. В 2-ій групі чистка зубів здійснювалася за методом Басса щіткою "Trisa eXtra", в 3-ій і 4-ій групах використовували запропонований метод чистки і зубні щітки "Colgate Extra clean" і "Silver Care" відповідно. У всіх групах використовували зубну пасту "Восход універсал". Чистку зубів здійснювали протягом 3-х хвилин двічі на день.

Ефективність різних способів чистки зубів і застосованих зубних щіток у хворих із загостреним перебігом ГП оцінювали за допомогою пародонтальних індексів і проб, визначених до, після одноразової та 7-денної чистки зубів, а індекс кровоточивості та болючості ясен – під час першої чистки і через 7 днів.

Результати досліджень показали, що ГІ Федорова-Володкіної, вивчений відразу після чистки й через тиждень, знизився при всіх способах і застосованих щітках. При вивченні проби Шиллера-Писарева через тиждень найбільша вірогідність відмінностей була зафіксована в пацієнтів, які чистили зуби запропонованим способом і використовували для чистки зубну щітку "Silver Care" (2,450,21 до чистки та 0,760,07 після 7-денної чистки). Ступінь кровоточивості ясен відразу після чистки у всіх пацієнтів залишався на рівні даних до чистки, а через тиждень в 3-ій і 4-ій групах зменшився істотно, і найбільше в 4-ій групі (2,550,24 бали до чистки та 1,20,08 через 7 днів).

Найбільш відчутна болючість ясен як під час першої чистки зубів, так і через 7 днів, відзначалася в перших двох групах. В 3-ій і 4-ій групах під час першої чистки більшість пацієнтів відчували лише локальну болючість, а до кінця дослідження відзначалася незначна локальна болючість ясен тільки в 2-х осіб 3-ї групи і в одного пацієнта 4-ої групи (індекс болючості 1,40,09 під час першої чистки та 0,20,02 через 7 днів). У той час як пацієнти, що проводили чистку стандартним методом (1-а група) або методом Басса (2-а група), через тиждень скаржилися на більш значні болючі відчуття ясен під час чистки зубів.

Оцінка ефективності застосування комплексу "Восход" у хворих із загостреним перебігом ГП показала, що ГІ Гріна-Вермільона і Федорова-Володкіної вірогідно зменшилися у всіх спостережуваних групах (Р<0,001). У пацієнтів всіх груп, включаючи й групу порівняння, після курсу лікування спостерігалася позитивна динаміка пародонтальних індексів і проб. Однак стійке клінічне видужання спостерігалося в групі порівняння тільки через 7-8 днів (3 - 4 сеанса терапевтичних заходів), в 2-й і 3-й групах – через 5-7 днів, а в 4-й групі – через 4-5 днів (2-3 сеанса терапевтичних заходів).

Швидкість слиновиділення до кінця лікування трохи знизилася в усіх групах, однак достовірних відмінностей не спостерігалося. Кількість лейкоцитів у ротових змивах вірогідно зменшилася стосовно вихідного рівня в пацієнтів усіх груп. Однак, якщо в групі порівняння кількість лейкоцитів зменшилася на 31 %, то в пацієнтів 4-ї групи (комплекс "Восход") - майже на 57 %. Вміст лейкоцитів в останніх (402,8 33,5 тис. в 1 мл ротового змиву) був дуже близьким до показника в осіб із здоровим пародонтом. Інтенсивність злущення епітелію в пацієнтів 4-ї групи до кінця лікування також значно зменшилася (Р<0,001).

У хворих основної групи рівень лізоциму в ротовій рідині після застосування комплексу лікувально-профілактичної гігієни наблизився до показань осіб з інтактним пародонтом (39327,36 мкг/мл). Вміст SIg А в них збільшився (0,2820,052 г/л), однак не досяг рівня, зафіксованого в осіб з інтактним пародонтом (0,3100,034 г/л).

Результати дослідження ПОЛ показали, що рівень МДА у ротовій рідині хворих із загостреним перебігом ГП після курсу лікування в порівнянні з вихідним рівнем зменшився в усіх групах, включаючи групу порівняння (Р<0,001).

Активність антиоксидантного ферменту каталази після лікування збільшилась в ротовій рідині пацієнтів усіх груп, а от активність глутатіонпероксидази після лікування істотно змінилася убік збільшення (в 7 разів стосовно вихідного рівня) тільки в основній групі (базова терапія + комплекс "Восход") (7,833 0,731 проти 1,210 0,1 нмоль/сл).

Після лікування протеолітична активність ротової рідини зменшилася в усіх групах (Р<0,001). Однак, якщо в групі порівняння активність знизилася в 2,3 рази, в 2-ій групі - в 4,23 рази, в 3-ій групі - в 4,25 разів, то в 4-ій групі - в 4,47 разів стосовно вихідного рівня. Активність аспартаттрансамінази також зменшилася в усіх групах, однак відмінні дані стосовно вихідного рівня вірогідні тільки в пацієнтів 4-ї групи (0,02530,0034 проти 0,04350,003 мккат/л).

Після лікування у хворих основної (4-ої) групи видова й кількісна обсіменінність пародонтальних карманів мікробами значно змінилася: практично зникли штами Staphylococcus auricularis, Staphylococcus intermedius, Staphylococcus haemolyticus, Staphylococcus aureus, Streptococcus spp., Klebsiella pneumoniae, Fusobacterium spp., Porphyromonas gingivalis.


 
 

Цікаве

Загрузка...