WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Диференційна діагностика і верифікація раку грудної залози з використанням малоінвазивних променевих методів дослідження (автореферат) - Реферат

Диференційна діагностика і верифікація раку грудної залози з використанням малоінвазивних променевих методів дослідження (автореферат) - Реферат

Структура раку у переважаючій більшості спостережень – 90 (93,8%) була неоднорідною. Гомогенна структура ракових вузлів була зафіксована в шести (6,2%) випадках. Для пухлин доброякісного характеру при ультразвуковому дослідженні характерними були наступні ознаки: правильна форма, чіткі контури, однорідна эхо-структура, додаткові акустичні сигнали, горизонтальна орієнтація довгої осі відносно шкіри, що видно з таблиці 5.

Таблиця 5

Диференційно-діагностичні ознаки

пухлин грудної залози при УЗД

Ознаки

Злоякісні

пухлини

Доброякісні

пухлини

Форма

Неправильна

Правильна, овальна

Контури

Нечіткі

Чіткі

Однорідна

структура

Не характерно

Характерно

Дорзальне псевдо посилення сигналу

Характерно

Не характерно

Дорзальне

посилення сигналу

Не характерно

Характерно

Бокові акустичні сигнали

Не характерно

Характерно

Вертикальна орієнтація

Характерно

Не характерно

На підставі аналізу результатів УЗД був зроблений висновок, що точність традиційного УЗД у диференційній діагностиці раку, що пальпується, становить 94%, раку, який не пальпується - 83%. Точність традиційного УЗД у виявлені кіст складає 98%, фіброаденом – 99%, вузлової форми мастопатії – 91%.

Також УЗД дозволяє виконувати прицільні малоінвазивні процедури. У нашому дослідженні такі процедури включали аспірацію кіст, тонкоголкову аспіраційну біопсію та автоматичну трепанобіопсію. Всього нами було виконано 285 процедур ТАБ під контролем ультразвукового дослідження у 142 спостереженнях, у середньому - дві біопсії на пацієнтку, та 375 процедур автоматичної ТБ у 96 спостереженнях, у середньому - чотири біопсії на пацієнтку. Точність ТАБ під ультразвуковим наведенням у верифікації раку грудної залози, що пальпувався, склала 96%, що не пальпувався - 92%. Точність автоматичної ТБ під ультразвуковим наведенням у верифікації раку грудної залози, що пальпувався, склала 98%, що не пальпувався - 94%, що перевищує відповідні показники для ТАБ.

83 пацієнткам, у яких пухлини не визначалися при клінічному і ультразвуковому дослідженнях, але визначалися при рентгенівській мамографії, були виконані біопсії під стереотаксичним наведенням. У 32 спостереженнях було виконано 85 процедур цифрової стереотаксичної ТАБ, у 51 випадку - 227 процедур цифрової стереотаксичної автоматичної ТБ. За даними нашого дослідження, точність процедури цифрової стереотаксичної ТАБ становить 90%. Точність процедури автоматичної стереотаксичної ТБ досягає 98%. Порівняльний аналіз показників діагностичної ефективності малоінвазивних променевих методів дослідження у верифікації раку, що не пальпується, свідчить про високу ефективність як тонкоголкової аспіраційної, так і автоматичної трепан-біопсії (рис. 1).

Рис.1. Діагностична ефективність малоінвазивних променевих методів дослідження у верифікації РГЗ, що не пальпується.

Дослідження особливостей малоінвазивних променевих методів диференційної діагностики і верифікації раку грудної залози продемонструвало, що автоматична трепанобіопсія є більш точним методом верифікації новоутворень грудної залози солідної будови порівняно з тонкоголковою аспіраційною біопсією.

Результати наших досліджень свідчать про те, що у всіх випадках, коли новоутворення не визначається при клінічному і ультразвуковому дослідженнях, але визначається при рентгенівській мамографії, малоінвазивні методи дослідження повинні виконуватися під стереотаксичним наведенням (рис. 2).

Рис.2. Тактика застосування малоінвазивних променевих методів дослідження.

На підставі проведених досліджень і отриманих результатів нами розроблено алгоритм диференційної діагностики і верифікації раку грудної залози з використанням малоінвазивних променевих методів дослідження:

 1. Новоутворення, виявлене при ультразвуковому дослідженні.

 1. Проста кіста – УЗД один раз на 12 місяців. При больовому синдромі – тонкоголкова аспірація під контролем УЗД.

 2. Кіста з внутрішньокістозним утворенням або атипова кіста - аспірація з цитологічним дослідженням, тонкоголкова аспіраційна біопсія солідного утворення. Пневмокістографія.

 3. Солідне утворення, яке не відповідає ультразвуковим критеріям доброякісного тонкоголкова аспіраційна біопсія під ультразвуковим наведенням.

Подальша тактика залежить від цитологічного висновку:

а) невизначений або підозра на рак автоматична трепанобіопсія під ультразвуковим наведенням;

б) доброякісний – контрольне УЗД через 6, 12, 24 місяців і так надалі;

в) рак –комплексне лікування.

 1. Новоутворення, яке не визначається при ультразвуковому дослідженні, але визначається при рентгенівській мамографії – стереотаксична тонкоголкова аспіраційна біопсія.

Подальша тактика залежить від цитологічного висновку:

а) невизначений або підозра на рак автоматична трепанобіопсія під стереотаксичним наведенням;

б) доброякісний – контрольна РМГ через 6, 12, 24 місяців і так надалі;

в) рак –комплексне лікування.

Результат автоматичної трепанобіопсії:

а) невизначений - хірургічна біопсія;

б) негативний - контрольна мамографія через 6, 12, 24 місяців і так надалі.

 1. Згруповані мікрокальцинати, підозрілі на рак – стереотаксична автоматична трепанобіопсія.

Результат біопсії невизначений - хірургічна біопсія.

 1. Деформація архітектури у вигляді спікулоподібної тяжистості – стереотаксична автоматична трепанобіопсія.

Результат біопсії невизначений - хірургічна біопсія.

ВИСНОВКИ

 1. Діагностична точність рентгенівської мамографії у діагностиці раку грудної залози, що пальпується, становить 97%, точність ультразвукового дослідження - 94%. Основними мамографічними критеріями раку є: вузол високої щільності, неправильної форми, асоційований з мікрокальцінатами, з нечіткими контурами та спікулами. Основними критеріями раку при ультразвуковому дослідженні є: гіпоехогенні утворення неправильної або невизначеної форми, з нечіткими контурами і з вертикальною орієнтацією довгої осі в тканині грудної залози відносно шкіри.

 2. Діагностична точність ультразвукового дослідження у діагностиці раку, що не пальпується, не перевищує 83%. Діагностична точність рентгенівської мамографії вища - 92%, що пов'язано з можливістю виявляти підозрілі згруповані мікрокальцінати, вузли розміром до одного сантиметра на фоні жирової тканини, а також ділянки деформації матриксу у вигляді спікулоподібної тяжистості.

 3. Верифікація раку грудної залози, який пальпується, процедурою тонкоголкової аспіраційної біопсії під ультразвуковим наведенням можлива з точністю 96%. Відповідний показник для автоматичної трепанобіопсії - 98%.

 4. Верифікація раку грудної залози, що не пальпується, процедурою тонкоголкової аспіраційної біопсії під ультразвуковим наведенням можлива з точністю 92%. Відповідний показник для автоматичної трепанобіопсії - 94%.

 5. Діагностична точність цифрової стереотаксичної ТАБ у верифікації раку, що не пальпується і не визначається при УЗД, досягає 90%. Відповідний показник для автоматичної стереотаксичної трепанобіопсії - 98%.

 6. Процедура прицільної автоматичної трепанобіопсії у діагностичній ефективності має переваги над процедурою прицільної тонкоголкової аспіраційної біопсії і є методом вибору при диференційній діагностиці і верифікації новоутворень грудної залози.

 7. Для диференційної діагностики та верифікації пухлин, які не пальпуються і не визначаються при ультразвуковому дослідженні, рекомендуємо включити в діагностичний алгоритм пункційну біопсію під стереотаксичним наведенням.

 8. Розроблений діагностичний алгоритм малоінвазивної променевої діагностики дозволяє провести диференційну діагностику раку грудної залози та в короткий термін (1-4 дні) визначити морфологічні характеристики пухлини.

ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Для успішного виконання малоінвазивних втручань під контролем УЗД з метою диференційної діагностики і верифікації пухлин грудної залози необхідно виконувати наступні умови: а) іммобілізація патологічної ділянки чи пухлини під ультразвуковим датчиком; б) таке положення датчика, при якому голка буде видимою на всьому протязі; в) безпечне введення голки, особливо при виконанні автоматичної трепанобіопсії, що досягається горизонтальним її просуванням, а гострий кінчик голки не повинен відхилятися вбік від вузького акустичного променя.


 
 

Цікаве

Загрузка...