WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Інструментарій теоретичного аналізу виробничих систем - Реферат

Інструментарій теоретичного аналізу виробничих систем - Реферат

Реферат на тему:

Інструментарій теоретичного аналізу виробничих систем

Сучасна національна виробнича система за своїм характером і спрямованістю подальшого розвитку та функціонування є перехідною від системи індустріального до системи постіндустріального типу. Таку виробничу систему тому можна кваліфікувати як квазіпостіндустріальну. В таких квазіпостіндустріальних системах співвідношення між окремими їх сферами має специфічний характер: на перший план за своїм значенням та роллю поступово виходить соціально-духовна сфера, що корінним чином змінює характер співвідношення між відповідними теоріями - еколого-технологічною, економічною і соціально-духовною /соціально-інтелектуальною/. Вони співвідносяться між собою як, відповідно, елементарна, висока і гіпервисока теорії. Це також означає, що теоретико-методологічною основою розвитку економічної теорії виробничих систем виступають, з одного боку, їх еколого-технологічна, а з іншого, соціально-духовна теорії.

В теоретичному аналізі виробничих систем може використовуватися різна методологія, різні пізнавальні підходи: гіперфункціональна, динамічна, гіпердинамічна та історична методологія. Найелементарнішою, найабстрактнішою є перша, яка передбачає проведення аналізу досліджуваних систем в так званому гіперкороткотривалому ринковому періоді, який є надто коротким для того, щоб залежність між економічними параметрами перестала бути однорідною і лінійною. На основі і в рамках використання гіперфункціонального підходу до аналізу виробничих систем може бути сформована їх гіперфункціональна економічна теорія, яка на відміну від динамічної і гіпердинамічної теорії є найабстрактнішою і найформальнішою, а тому може виконувати роль метатеорії в динамічному і гіпердинамічному /а також і в історичному/ аналізі певних систем. Разом з тим гіперфункціональний підхід до вивчення виробничих систем є недостатнім, він з неодмінністю повинен бути доповнений динамічним, гіпердинамічним та історичним підходами, на основі яких можуть бути сформовані відповідні економічні теорії виробничих систем. Ці теорії виробничих систем співвідносяться між собою як елементарна /емпірична/, теоретична і метатеоретична. Цілісний і відносно завершений науковий аналіз виробничих систем при такому підході повинен передбачати використання як гіперфункціональної, так і динамічної та гіпердинамічної методології їх наукового аналізу.

На процес формування інтегральної ефективності функціонування виробничих систем впливають дві великі групи факторів - традиційні і нетрадиційні. До перших відносять еколого-технологічні і власне економічні, а до других - соціально-економічні, соціально-духовні чи соціально-інтелектуальні фактори. Еколого-технологічні фактори мають доекономічну, а соціально-духовні в їх широкому значенні - надекономічну природу та походження. Інтенсивність впливу традиційних і нетрадиційних факторів на певну економічну діяльність, а значить і на її інтегральну ефективність, залежить від типу виробничих систем. В доіндустріальних виробничих системах найповніше проявляють свою дію еколого-технологічні фактори, в індустріальних – власне економічні, а в постіндустріальних – соціально-духовні фактори. Оскільки більшість вітчизняних виробничих систем перехідного періоду є за своїм характером індустріальними системами /або навіть значна частина із них є навіть доіндустріальними/, то найсуттєвішим чином на інтегральну ефективність їх функціонування впливають власне економічні фактори разом із еколого-технологічними факторами. В доіндустріальних виробничих системах основними є еколого-технологічні фактори, а в індустріальних - власне економічні, а еколого-технологічні вже виступають як вторинні чи доповнюючі. Цей характер чи тип їх співвідношення істотно впливає на процес формування економічних результатів, а значить й інтегральної ефективності функціонування відповідних виробничих систем: в доіндустріальних системах крива економічних результатів формується під впливом еколого-технологічних факторів, а власне економічні фактори як вторинні чи доповнюючі зміщують її вверх або вниз в залежності від характеру впливу цих факторів /позитивного чи негативного/, а в індустріальних виробничих системах вона вже формується під впливом власне економічних факторів, а еколого-технологічні фактори лише зміщують її вверх або вниз /при позитивному чи негативному характері впливу/.

В індустріальних виробничих системах в гіперкороткотривалому ринковому періоді формується певна рівновага між загальними обсягами економічних результатів та витрат еколого-технологічних і власне економічних ресурсів. Ця рівновага кваліфікується як рівняння гіперфункціональної економічної рівноваги. При виході економічної системи за межі гіперкороткотривалого ринкового періоду рівняння гіперфункціональної рівноваги трансформується в рівняння функціональної, динамічної чи гіпердинамічної рівноваги, в яких уже відображений вплив соціально-духовних факторів на певну економічну діяльність.


 
 

Цікаве

Загрузка...