WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Політична свідомість як соціальний феномен (деякі аспекти) - Реферат

Політична свідомість як соціальний феномен (деякі аспекти) - Реферат

Реферат на тему:

Політична свідомість як соціальний феномен (деякі аспекти)

В умовах радикальних ринкових реформ українське суспільство гостро потребує політично розвинених громадян.

Політика активно впливає на суспільне життя. політична боротьба, зокрема в парламенті, яка супроводжується політичною кризою, гальмує ринкові реформи у всіх сферах, робить економіку заручницею політики.

В цих умовах проблема політичної свідомості є дуже актуальною. Проводити успішну практичну політику, приймати активну участь в соціальному житті здатні лише громадяни з високим рівнем політичної свідомості та культури.

На цей час існує досить поширена література з даної проблеми, зокрема, дослідження М.П. Лаптєва, М.В. Іллюшина та інших. Але зміни в житті суспільства, пов'язані з його оновленням і модернізацією, потребують подальшого вивчення проблеми.

В науковий літературі прийнято розглядати політичну свідомість як складну структуру, ядром якої є політичні ідеї, розроблені теоретиками і закріплені в політичних теоріях і концепціях. Важливу складову політичної свідомості суспільства становлять накази президента України, Кабінету міністрів, правові акти, законопроекти Верховної Ради, в яких дан аналіз політичної ситуації, шляхи вирішення суспільних проблем, тенденції розвитку країни.

Політична свідомість об'єктивована у книгах, соціально-політичних трактатах, світогляді людей: політиків, лідерів політичних партій, рядових громадян що мають позитивну (чи негативну) соціальну орієнтацію. Все залежить від того сприяють вони прогресивному розвитку суспільства чи, навпаки, гальмують його.

Політичні знання та ідеї важливі, але самі по собі безпосередньо не мають практичної цінності. Для цього вони повинні придбати свого конкретного носія – суб'єкта: особистість, соціальну групу, клас. Включені в практичну життєдіяльність людей, їх реальну участь у формуванні і функціонуванні органів влади політична свідомість набуває статусу політичної культури. Отже політична культура – це діюча, функціонуюча політична свідомість.

Як продукт духовної діяльності суспільства і відображення матеріальних соціальних відносин політична свідомість у взаємодії з індивідами проходить етапи засвоєння, асиміляції, присвоєння, оцінки, стає частиною світогляду і тільки тоді переводиться на рівень конкретної діяльності та поведінки конкретних суб'єктів. Втілюючи в собі соціально-політичні світоглядні принципи, еталони і оцінки, політична свідомість має кількісно-якісний критерій, який може бути розвиненим чи нерозвиненим.

Відповідно політична культура вбирає в себе ступінь розробленості науковості політичних ідей і теорій в суспільстві. Політичні знання серед різних соціальних верств населення поширені та засвоєні неоднаково. Крім того, сила впливу політичної свідомості суспільства на політичну свідомість конкретних індивідів, їх світогляд, життєву позицію також різна. Тому про рівень політичної свідомості та політичної культури свідчить діяльність соціально-політичних сил, програми політичних партій та боротьба за їх реалізацію. Це залежить від багатьох об'єктивних і суб'єктивних факторів, тому можливо говорити про різний рівень політичної культури у індивідів та соціальних спільнот.

Розвинена політична культура – це висока демократія, а справжня демократія – це завжди свобода: свобода вибору політичних поглядів, політичної позиції, своєї діяльності в рамках певної політичної партії, для електорату – це свобода самовизначення та волевиявлення у відношенні до влади.

Без сумніву, політична культура має в своїй основі норми та цінності елементарної людської моралі. Тому потребує толерантності, поваги як до своїх однодумців, так і до опонентів.

Політична культура, на наш погляд, не виключає свободи маневрування у політичний боротьбі та дискусіях для досягнення компромісів з метою консенсусу. Мається на увазі зміна своєї поведінки відповідно ситуації. Тобто до вирішення політичних питань треба підходити дуже гнучко з урахування багатьох об'єктивних і суб'єктивних факторів. Критерієм тут повинні бути інтереси народу, держави, прогресивного розвитку країни.

Ці норми повинні діяти на всіх рівнях влади: законодавчої, виконавчої, судової, насамперед в українському парламенті.

А відповідальність політиків за свою діяльність треба формувати, виховувати, підвищувати, поширюючи права електорату відкликами та переобирати тих політиків, які не виправдали довіри народу.


 
 

Цікаве

Загрузка...