WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Утримання скалярії звичайної (pterophyllum scalare) у шкільному куточку живої природи - Реферат

Утримання скалярії звичайної (pterophyllum scalare) у шкільному куточку живої природи - Реферат

Реферат на тему:

Утримання скалярії звичайної (pterophyllum scalare) у шкільному куточку живої природи

Акваріум - це модель підводного світу, власноруч створена людиною і перенесена в кімнату. Він таїть чимало загадок, спостереження за ним надзвичайно захоплююче, а також, що дуже важливо, пізнавальне.

Екологічно грамотне поводження з акваріумом максимально наблизить умови перебування його мешканців до природних, а незнання законів життя підводного світу приведе до порушення біологічної рівноваги і загибелі рибок. Кожний акваріум являє собою унікальну екосистему, подібно до того, як кожна водойма в природі по-своєму неповторна.

Акваріумістика виникла завдяки зусиллям вчених і мандрівників-натуралістів та швидко стала улюбленим захопленням у часи дозвілля для мільйонів людей, а також є засобом для формування правильного всебічного розуміння законів природи та бережливого відношення до неї ще зі шкільної лави. Акваріум набув популярності у людей різного віку і занять, увійшов у культуру суспільних організацій, став невід'ємною складовою живих кутків на багатьох підприємствах, установах, лікувальних та учбових закладах і особливо в школах.

Під час спостереження за акваріумом та його мешканцями в учнів формуються такі якості, як реалістичне розуміння явищ природи, зацікавленість, наполегливість в досягненні результату, вміння логічно мислити, естетично відноситися до всього живого. Любов до природи, навички дбайливого відношення до неї, турбота про живих істот формує не тільки інтерес до природи, але і сприяє розвитку в учнів кращих рис характеру, таких як патріотизм, працелюбність, повагу до праці інших людей.

У шкільному акваріумі повинні бути найбільш характерні представники рослинного (водорості, вищі рослини) і тваринного світу (риби, земноводні) відповідно до навчальних програм з предметів природничого циклу. На наш погляд, одним з найбільш цікавих об'єктів утримання в шкільному акваріумі є представники родини Цихліди (Cichlidae), зокрема скалярія (Pterophyllum scalare).

Родина Цихліди належить до ряду Окунеподібні (Perciformes). У природних умовах ці надзвичайно красиві рибки мешкають в тропічних зонах Азії, Африки і Америки. Багато видів живуть у Великих африканських озерах - Вікторії, Малаві і Танганьїці. Їх місце існування - стоячі і поволі проточні водоймища, добре насичені киснем. Розміри рибок родини коливаються від 2 см до 1 м. Тіло стиснуте з боків, високе. Відмінністю цихлідових від інших риб є дві бічні лінії. Спинний плавник досить великих розмірів. Самці більші і яскравіше забарвлені (Пыльцына Е., 2007). Загалом більшість цихлідових дуже красиві, і це робить їх бажаними мешканцями кожного акваріума.

Головне, що повинен знати про цихлідових акваріуміст - як правило, це дуже агресивні рибки, тому для уникнення нещасних випадків їх потрібно утримувати в окремому видовому акваріумі. Посудина повинна бути просторою, обладнаною укриттями і рослинами. Бажано висаджувати стійкі рослини з добре розвиненою кореневою системою. Необхідна аерація і фільтрація.

Скалярія звичайна (Pterophyllum scalare) є одним із представників родини Цихліди (Cichlidae). В природних умовах ці рибки населяють спокійні бухти і затоки водоймищ центральної частини Південної Америки. Розміри скалярій в природних умовах досягають 15 см в довжину і 25 см у висоту. В штучних умовах їх розміри сильно залежать від об'єму акваріума: чим він менший, тим дрібніша рибка.

Тіло має дископодібну форму, більше у висоту, ніж в довжину. Завдяки сильно видовженим спинному і анальному плавцям набуває форми, що нагадує півмісяць. У дорослого самця сильно розвинений лоб. Основне забарвлення тіла сильно варіюється, може мати різні відтінки від зеленувато-сірого до оливкового із сріблястим відблиском.

В акваріумі це спокійні і малорухливі риби, яких можна утримувати разом з іншими крупними і мирними рибами.

Важливо, щоб акваріум був достатньо високий (не менше 50 см). Слід висаджувати крупнолисткові рослини так, щоб місцями вони утворили чагарники з метою укриття. Можна створити декоративні скелі і ущелини з каменів. Рекомендовані умови утримання: температура 24-28°С, dH 8-15°, pH 6-7,5 (Степура, Ткаченко, Саботаш, 2003). Раз в тиждень потрібно замінювати частину води, оскільки скалярії не переносять забруднень.

Необхідною умовою успішного розведення скалярій є правильний підбір пар, тому їх краще утримувати групою - тоді рибки самі утворюють пари, і надалі можна отримати потомство. Для розмноження скалярії звичайної (Pterophyllum scalare) потрібно використовувати акваріум-нерестовик, об'ємом 60-70 л, рослини і грунт у ньому не потрібні. В якості субстрату для відкладання ікри застосовують штучні листки або листки кімнатної рослини аспідістри (Aspidistra), які розташовуються на відстані 20 см від поверхні води під кутом 45 та на відстані 30 см один від одного. 3/4 частини води беруть з головного акваріума і 1/4 - свіжа вода, відстояна на протязі 4 діб. Рівень води в нерестовику 30 см. За нашими даними оптимальними параметрами води є: температура 29-30°С, рН=7,5-8; GH=12, КН=5. Для запобігання застою та для нормального розвитку ікри важливим є постійна, цілодобова подача невеликого потоку повітря через розпилювач.

Стимулом до розмноження є підвищення температури води на 1-2°С. Перед нерестом (за день-два) самець і самка починають посилено чистити поверхню листків. Потім самка починає відкладати ікру на субстрат (штучний листок), за одну кладку з'являється декілька ікринок. Самець одразу ж запліднює ікру. Весь період ікрометання триває близько 1,5 год, в результаті якого з'являється приблизно 300-400 ікринок, вони являють собою світло-оранжеві кульки, діаметром 1 мм. Перетворення ікринок в личинки триває 2 доби. Розмір личинок - 1-2 мм. Час від часу батьки можуть переносити їх з одного листка на інший. Мальки з'являються через 6 діб, розмір – 4-6 мм. Спочатку мальки майже прозорі, але пізніше у них з'являються чорні вертикальні смуги. Початкова форма тіла – видовжена, торпедоподібна, однак з часом воно стає округлим, спинний та анальний плавці видовжуються - рибки набувають зовнішніх ознак, які притаманні дорослим особинам. Після появи мальків самку і самця необхідно відсадити в інший акваріум, оскільки вони можуть з'їсти рибок.

В якості початкового корму для мальків можна використовувати Microvit, яєчний жовток, пізніше – Supervit польської фірми „Tropical". Коли скалярії досягнуть розмірів 1-2 см, їх можна починати годувати мороженим циклопом, згодом переходити на підгодівлю мороженою артемією.

Виходячи з усього вищезгаданого, можна зробити висновок, що скалярія є одним з найцікавіших і водночас найпростіших в утриманні представником родини Cichlidae та, безперечно, може бути використана для утримання в шкільному акваріумі.

Література:

  1. Пыльцына Е. Ваш аквариум. Аквариум от А до Я. – Ростов н/Д: Издательский дом "Валдис", 2007. – 640 с.

  2. Степура А.В., Ткаченко В.А., Сободаш В.М. и др. Аквариум: Практическая энциклопедия. – М.: Издательство АСТ; Д.: Издательство Сталкер, 2003. – 448 с.


 
 

Цікаве

Загрузка...