WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Фенологічні спостереження за картоплею - Реферат

Фенологічні спостереження за картоплею - Реферат

підтриманні ґрунту в розпушеному стані й знищенні бур'янів. Грунт боронують, розпушують міжряддя і підгортають рослини.
Боронують двічі: до появи сходів і після їх появи. Боронуванням розпушують верхній шар ґрунту й знищують проростки бур'янів.
Першого разу грунт боронують через 5-8 днів після висаджування картоплі. Розпушування верхнього шару боронуванням прискорює появу сходів картоплі. Одночасно зубці борони знищують проростки різних бур'янів. Якщо запізнитися з боронуванням, у бур'янів встигне вирости коріння і їх не можна буде знищити бороною.
Удруге грунт боронують відразу після появи сходів картоплі. Боронування сходів збільшує доступ повітря до коренів рослин і прискорює їх ріст.
Коли рослини підростуть і висота їх досягне 8-10 см, починають розпушувати ґрунт у міжряддях.
Розпушують міжряддя один раз за сухої погоди і 2-3 рази - за сирої. Розпушування сприяє доступу повітря до коренів рослин, допомагає проникненню вологи в нижні шари ґрунту, а також знищує бур'яни.
Глибина розпушування залежить від вологості ґрунту. Під час сухої і жаркої погоди міжряддя розпушують неглибоко, на 8-10 см. У сиру погоду і на вологих грунтах глибина розпушування більша -14 см. Розпушуючи міжряддя, треба стежити, щоб не пошкоджувалися рослини картоплі і щоб у міжряддях не лишалися бур'яни.
Підгортання. Підгортання - важливий захід догляду за картоплею. Починають підгортати картоплю, коли рослини підростуть на 18-20 см, перед появою пуп'янків квіток. Грунт щільно підгортають до кущика картоплі з усіх боків, засипають ним нижню частину стебел. Звідси й назва - підгортання.
Навколо кущика рослини утворюється горбик з ґрунту. У підгорнутому ґрунті стебла пускають нові корені й підземні стебла. Якщо картоплю не підгорнути, додаткові корені й підземні стебла не утворяться і врожай бульб буде значно меншим.
На вологих глинистих грунтах картоплю підгортають двічі на піщаних - один раз. Найкраще підгортати після дощу. Стебла засипаються вологим ґрунтом, а це викликає ріст додаткових коренів і підземних стебел. Якщо стебла засипати сухим ґрунтом, додаткові корені й підземні стебла не виростуть.
У посушливих районах підгортання заміняють розпушуванням. При цьому зберігається волога в ґрунті і рослини краще використовують короткочасні літкі опади.
Для садіння відбирають здорові бульби вагою 60-80 г. Щоб відрізнити здорову бульбу від ураженої хворобою, треба її оглянути. Здорова бульба тверда на дотик і має рівне забарвлення шкірки. На ураженій хворобою бульбі помітні великі плями сірого, коричневого або чорного кольору. Коли надавити пляму пальцем, з бульби виступає гнилий м'якуш неприємного запаху. Уражені бульби для садіння непридатні.
Щоб відібрати бульби вагою 60-80 г, треба:
1) зважити кілька бульб і відкласти з них ті, що мають вагу 60-80 г;
2) підібрати до них кілька бульб приблизно того самого розміру і теж зважити. Якщо вага цих бульб буде в межах 60-80 г, значить, вони вибрані правильно ;
3) відібрати бульби приблизно того самого розміру.
Кількість бульб під час відбирання зручно лічити відрами. Невелике відро вміщує 7 кг бульб.
Щоб бульби дали короткі й товсті зелені паростки, їх треба за 30-35 днів до садіння розкласти в теплому світлому приміщенні на пророщування. До кожної бульби має доходити світло. .
Бульби на пророщування можна закладати по-різному:
1) розкласти бульби в один шар під відкритим навісом. На ніч укривати, якщо передбачаються заморозки ;
2) розкласти бульби в один шар на стелажах і на підлозі в закритому світлому приміщенні;
3) помістити бульби в ґратчасті ящики. Поставити ящики один на одний на відкритому повітрі так, щоб між ними проходило світло. На ніч і під час дощу укривати ящики поліетиленовою плівкою.
На прогрівання бульби закладають за 7-10 днів до садіння. Не можна садити бульби, взяті щойно із сховища. Холодні бульби довго лежатимуть у грунті, не проростаючи. Прогріті бульби швидше проростуть і зійдуть.
Щоб прогріти бульби, їх розкладають у кілька шарів у теплому приміщенні або на відкритому повітрі.
Для прогрівання бульб потрібне значно менше приміщення, ніж для пророщування, тому що на пророщування бульби розкладають в один шар, а на прогрівання - у кілька шарів.
Пророщені бульби дають сходи днів на десять раніше, ніж тільки прогріті.
Важливо рівномірно розподілити мінеральні добрива по всьому полю. Для цього треба:
1) іти точно в заданому напрямі;
2) рухаючись, зберігати рівномірний широкий крок;
3) розсипати добрива через однакові проміжки часу, наприклад щоразу, коли стаєш правою ногою.
На початку роботи добрива вносять на невеликій контрольній ділянці. Якщо не вистачило добрив на відміряну ділянку, це означає, що, розкидаючи їх по полю, йшли надто повільно. Наступного разу треба йти швидше. А якщо добрива лишились у відрі, значить, ішли дуже швидко і наступного разу слід іти повільніше.
Розкидаючи мінеральні добрива вручну, додержують таких правил:
1) відро з добривами треба обхопити лівою рукою і притиснути його до боку на рівні грудей. Тримати відро похило, добрива в нього насипати до половини;
2) добрива брати в жменю правою рукою, відводити руку в сторону і розсипати добрива справа наліво ;
3) розкидаючи добрива, йти спокійно й рівно; ступаючи лівою ногою, брати добрива з відра, ступаючи правою - розкидати його;
4) під час роботи йти на відстані 6-8 м один від одного, розкидати добрива тільки з підвітряного боку.
Після роботи добре вимити руки й почистити спецодяг.
Основні вимоги до садіння картоплі:
1) додержувати прийнятої ширини міжрядь (60 або 70 см);
2) розкладати бульби в рядку на однакові відстані одна від одної (на 35 см);
3) класти бульби на визначену глибину (на 10-12 см від поверхні гребеня при гребеневому садінні або на 6-8 см від поверхні грунту при безгребеневому садінні на глинистих грунтах).
Міжряддя картоплі розпушують вручну сапами.
Одночасно з розпушуванням у міжряддях знищують бур'яни. Під час сапання треба розпушити міжряддя на певну глибину, підрізати бур'яни в міжряддях і знищити бур'яни в рядках.
Розпушують міжряддя сапами на глибину не більш як 10-12 см. Під час сапання слід додержувати таких правил:
1. Розпушуючи міжряддя на глибину 10 см, полотно сапи треба повністю вганяти в грунт. Для цього піднімають сапу за держак приблизно на висоту 80 см від поверхні грунту і з силою опускають її в грунт.
Під час першого розпушування грунт ще не встигає ущільнитися, а тому сапа входить у грунт без особливих зусиль. Наступні сапання на ущільненому грунті, якщо він глинистий і підсохлий, потребують більших зусиль.
2. Щоб підрізати бур'яни, треба, опускаючи сапу в грунт, одночасно трохи потягнути на себе. При цьому русі бур'яни підрізатимуться гострим кінцем сапи.
3. Розпушуючи міжряддя впоперек на всю ширину, роблять кілька ударів сапою. Кількість ударів, залежить від ширини полотна сапи.
4. Щоб не пошкодити кущів картоплі під час розпушування, слід відступати від рядка на 5-6 см під час першого сапання і на 6-8 см під, час наступних сапань. Цю відстань називають захисною зоною.
5. Пересуваючись уперед по міжряддю, треба витримувати однакову ширину захвату грунту. Вона в середньому має становити 8-10 см. За більшої ширини захвату якість розпушування буде гіршою і не всі бур'яни підрізатимуться. За меншої ширини захвату на виконання роботи піде більше часу.
6. Бур'яни в рядку виривають з корінням і відкидають.
Підгортаючи картоплю, важливо додержувати таких вимог:
1. Нижня частина стебел рослин має бути засипана грунтом з усіх боків.
2. Унаслідок підгортання вздовж рядка утворюється грядка. Вона має бути певної ширини й висоти, з добре розпушеним грунтом.
3. Підгортають звичайно після дощу, коли грунт вологий.
4. Підгортаючи картоплю, треба бути обережним, щоб не пошкодити рослин. Залишати захисну зону 15 см.

 
 

Цікаве

Загрузка...