WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Штрихове кодування товару - Реферат

Штрихове кодування товару - Реферат

штрихового кодування п
родукції підприємств
Навіть у Постанові Кабінету Міністрів України від 29.05.96 р. №574 "Про впровадження штриховогокодування товарів" йдеться про запровадження маркування товарів, але при цьому не встановлено, що воно здійснюється в обов'язковому порядку.
Для тих підприємств, які хочуть економити на штрихкодах, є приємна новина: нове Положення не містить грізних слів про можливість притягнення до відповідальності за недотримання його вимог. Річ у тім, що такого конкретного виду відповідальності (за відсутність штрихкоду чи за порушення правил його застосування) чинним законодавством не встановлено. Водночас у разі відсутності штрихкоду на алкогольній продукції застосовується відповідальність за порушення правил торгівлі нею.
Новим в Положенні є те, що свідоцтво про присвоєння товару українського штрихового коду надаватиме йому законні переваги (преференції) перед імпортним у разі його закупівлі за кошти державного та місцевого бюджетів.
На жаль, є й негативні моменти. Зокрема, тепер в Положенні чітко не сказано, що для суб'єктів малого підприємництва встановлюються зменшені розміри внесків за отримання штрихкодів. Сподіваємося, що Асоціація й надалі підтримуватиме малий бізнес невеликими тарифами.
Як отримати коди EAN
Міжнародна система EANoUCC забезпечує унікальність ідентифікації товару у будь-якій країні світу. Система ідентифікації централізовано адмініструється вповноваженою національною організацією EAN. Якщо підприємство бажає застосовувати штрихові коди EAN, воно повинно стати учасником міжнародної системи EANoUCC.
Офіційним представником EAN International, що має виключні повноваження адмініструвати систему EANoUCC в Україні, є асоціація "ЄАН-УКРАЇНА".
Підприємству необхідно укласти з асоціацією "ЄАН-УКРАЇНА" типовий Договір про членство в Асоціації та участь у системі EANoUCC. При укладенні Договору підприємство заповнює Реєстраційну картку, де подаються основні дані про підприємство, які необхідні для визначення майбутніх потреб підприємства в ідентифікаційних номерах EANoUCC.
Отримати та оформити необхідні документи можна, звернувшись до центрального офісу Асоціації у Києві, або до Регіональних центрів Асоціації "ЄАН-УКРАЇНА", які діють в усіх обласних центах та у багатьох інших містах України. Спеціалісти Регіональних центрів нададуть кваліфіковані консультації з усіх аспектів штрихового кодування та участі Вашого підприємства у системі EANoUCC.
При укладенні Договору підприємство сплачує вступний та річний членські внески. Звертаємо увагу на те, що для ряду категорій підприємств правлінням "ЄАН-УКРАЇНА" встановлено зменшені розміри членських внесків (наприклад, для малих підприємств, приватних підприємців, тощо). Укладений договір дійсний від часу сплати Учасником вступного та річного внесків. Умовою щорічного продовження договору є своєчасна сплата Учасником річного членського внеску.
Ставши учасником системи EANoUCC підприємство отримує право використовувати штрихові коди та інші стандартні засоби системи EANoUCC. Інформація про підприємство розміщується у міжнародному електронному каталозі підприємств-учасників системи EANoUCC "GEPIR".
Штрихове кодування - справа відповідальна, і помилки можуть обійтися дуже дорого. Наприклад, через неякісно надрукований штриховий код реалізатор може відмовитись прийняти всю партію готової продукції. Тому необхідно подбати про те, щоб на підприємстві за питання штрихового кодування відповідав кваліфікований та знайомий з інформаційними технологіями фахівець.
Для того, щоб товару був присвоєний ідентифікаційний номер EANoUCC, підприємство-учасник має подати до Асоціації заявку встановленої форми, у якій зазначається назва товару та наводиться його короткий опис, і сплатити відповідний членський внесок. Асоціація присвоює товару ідентифікаційний номер EANoUCC у тижневий термін і засвідчує присвоєння відповідним Свідоцтвом.
Свідоцтво - це документ, що підтверджує право учасника системи EANoUCC застосовувати присвоєний ідентифікаційний номер EAN. Видане Свідоцтво дійсне протягом терміну членства підприємства в Асоціації.
Як виготовити штрихові коди
Після того, як товару присвоєно ідентифікаційний номер EANoUCC, перед підприємством виникає питання: як цей номер правильно представити у штриховому коді та промаркувати товар?
Зображення штрихового коду формується за допомогою спеціальних комп'ютерних програм. Найчастіше штриховий код закладається у дизайн етикетки або упаковки товару. Насьогодні деякі друкарні та дизайн-студії мають відповідне програмне забезпечення та кваліфікованих фахівців, і можуть гарантувати правильний та якісний друк штрихового коду. Слід детально порадитись з друкарями, щоб переконатись, що якісний друк штрихкодової позначки буде забезпечено. Асоціація "ЄАН-УКРАЇНА" наполегливо рекомендує у договорі про друк етикеток чи виготовлення упаковок обумовлювати відповідність геометричних та оптичних характеристик штрихового коду, а також його розташування на товарі діючим Державним стандартам України, і передбачати відповідальність друкарні за недотримання нормативних вимог.
Якщо друкар не впевнений, що зможе правильно сформувати штриховий код, він може попросити надати йому оригінал штрихкодової позначки - її зображення на плівці або у електронному вигляді ("майстер-фільм" або "майстер-файл"). Послуги з виготовлення оригіналів штрихових кодів надаються спеціалізованими підприємствами, тож у цьому випадку слід звернутись до фахівців. Асоціація сприяє Учасникові у розміщенні замовлення на виготовлення майстер-фільму або майстер-файлу належної якості.
У деяких випадках маркування товару здійснюється етикетками-наклейками із штриховими кодами. Такі етикетки виготовляються за допомогою спеціального обладнання.
Як перевірити якість маркування продукції
Нарешті, потрібно переконатись, що штриховий код надруковано правильно.
Для перевірки якості друку штрихкодової позначки та її відповідності діючим нормативним вимогам використовуються спеціальні пристрої - верифікатори. Таке обладнання є в асоціації "ЄАН-УКРАЇНА", ним оснащені всі Регіональні центри Асоціації. Надавши контрольні зразки товару, етикетки або упаковки з нанесеним штриховим кодом, підприємство-учасник системи EANoUCC отримає протокол верифікації штрихкодової позначки.
3. Нормативні документи
про штрихове кодування товарів і послуг в Україні
Державні стандарти України та керівний нормативний документ по штриховому кодуванню та електронному обміну інформацією (EDI):
ДСТУ 3145-95 Коди та кодування інформації. Штрихове кодування. Загальні вимоги.
ДСТУ 3144-95 Коди та кодування інформації. Штрихове кодування. Терміни та визначення.
ДСТУ 3146-95 Коди та кодування інформації. Штрихове кодування. Маркування об'єктів ідентифікації. Штрихові позначки EAN. Вимоги до побудови.
ДСТУ 3147-95 Коди та кодування

 
 

Цікаве

Загрузка...