WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Будова шкіри та волосся. Пошкодження волосся - Реферат

Будова шкіри та волосся. Пошкодження волосся - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Будова шкіри та волосся. Пошкодження волосся
?
1. ШКІРА
Шкіра - зовнішній покрив тіла людини. Це складний і важливий орган, який складається з кількох шарів і містить багато утворень: сальні й потові залози, м'язи, які піднімають волосся, кровоносні та лімфатичні судини, нерви і тактильні рецептори.
Шкіра має чотири основні функції: захисну, підтримки постійної температури тіла, секреторну і рецепторну.
Захисна. Шкіра утворює щільний та еластичний бар'єр, що регулює водний баланс організму. Сало і піт, які виробляються залозами, утворюють кисле середовище, що перешкоджає розмноженню бактерій. Пігмент меланін, який міститься у шкірі, відфільтровує шкідливі промені сонця. У шкірі під дією сонячного світла утворюється вітамін D, необхідний для нормального обміну речовин в організмі.
Підтримка постійної температури тіла. Волосся, м'язи, які підіймають волосини, потові залози беруть участь у підтримці температури тіла +36,6°С. У холодну погоду м'язи волосяних фолікулів підіймають волосся таким чином, що над поверхнею шкіри утворюється ізолюючий шар теплого повітря. У спеку потові залози виводять воду, яка, випаровуючись, охолоджує тіло.
Секреторна. Шкірне сало утворює захисну плівку, воно змащує шкіру і волосся, захищає їх від води. З потом із тіла виводяться зайві вода і солі. Через шкіру здійснюється газообмін (виділяється вуглекислота, поглинається кисень).
Рецепторна. Під верхнім шаром шкіри локалізуються нервові закінчення і велика кількість рецепторів. Численні чутливі нервові закінчення, або рецептори, сприймають тепло, холод, біль тощо.
Шкіра складається з трьох шарів: епідермісу, дерми, підшкірної клітковини (рис. 3.1).
Епідерміс складається з п'яти шарів:
- рогового, який є щільним, пружним і захищає шкіру від поранень. Частина його клітин безперервно відторгається й оновлюється;
- блискучого - безбарвного і прозорого, у якому немає меланіну, але міститься кератин, основний протеїн волосся;
Рис. З 1. Будова шкіри
I - епідерміс, II - дерма, або власне шкіра, IIІ - підшкірна клітковина, IV - залоза, V- волосяний фолікул, VI- сальна залоза
- зернистого, що міститься між м'якшими живими клітинами під ним і затверділими мертвими клітинами над ним. Він складається із зернистої тканини;
- шипуватого, що складається з різних клітин. Нижче зернистого шару лежать шипуваті клітини, м'якіші, живіші та активніші. Під ними розташовуються клітини, які містять меланін - пігмент, який забарвлює шкіру;
- базального (зародкового) - це найнижчий шар епідермісу і місце найбільш активного росту, виробляє пігмент - меланін. Поглинаючи ультрафіолетові промені, меланін змінює колір шкіри на темніший. Меланін входить до складу білка кератину і забарвлює волосся.
Дерма міститься під епідермісом. Верхня її частина складається з волокон протеїнів - колагену й еластину. Вони роблять шкіру пружною та еластичною. У дермі розміщуються кровоносні та лімфатичні судини, м'язи, що піднімають волосину, нервові закінчення та сальні залози. Пошкодження дерми викликає больові відчуття з виділенням крові, при загоюванні утворюються рубці, шрами. У сосочковому шарі розташовані рецептори, які забезпечують тактильні відчуття, відчуття тепла, холоду і болю. Нижня частина дерми, сітчастий шар, - це нещільне сплетення клітин.
Підшкірна клітковина. Нижче дерми знаходиться підшкірна клітковина, або гіподерма. Вона складається із широкої сітки волокон, між якими розташовані жирові клітини. Зразу над гіподермою або у ній розміщуються основи волосяних фолікулів.
Клітини підшкірної клітковини нагромаджують частинки жиру, які можуть повністю заповнити їх. Жир підшкірної клітковини - це своєрідний запас поживних речовин, які використовуються під час голодування; він захищає організм від охолодження, пом'якшує струси й удари.
Шкірне сало. Сальні залози локалізуються у шкірі і відкриваються у верхню третину фолікула. Шкірне сало потрапляє у фолікул, на волосся і на поверхню шкіри. Сало оберігає шкіру й волосся від пересихання. Утримуючи вологу, воно сприяє тому, що шкіра і волосся залишаються еластичними. Сало характеризується деякою кислотністю - близько 5,5 рН - й утворює на поверхні шкіри кисле середовище, яке захищає від бактерій.
Піт. Поряд із кожним фолікулом розміщується потова залоза. Піт по вивідній протоці виходить назовні. Кінці цих проток можна побачити на поверхні шкіри - це пори. Піт складається головним чином ? води і солей. Як відхилення від норми у поті може міститись велика кількість шлаків. Випаровуючись, піт охолоджує шкіру. Потовиділення, а відповідно і потові залози виконують захисну функцію, сприяють підтриманню нормальної температури тіла.
М'яз волосини одним кінцем кріпиться до волосяного фолікула, іншим - до тканини, що міститься нижче. При скороченні він змушує фолікул і волосини випрямлятися. Волосся, що піднялося, утримує шар теплого повітря на поверхні шкіри.
2. ВОЛОССЯ
Волосся складається на 80-95% з молекул білка - твердого кератину. До складу волосся входять вода, ліпоїди, пігмент, мікроелементи. Волосся покриває майже все тіло людини і виконує такі функції:
- захисну - захищає організм від шкідливої дії зовнішнього се-редовища, механічного впливу;
- тепло-регулювальну - підтримує температурний баланс організму;
- чутливу - завдяки оточенню надтонкими нервовими закінченнями.
Волосся розвивається й росте нерівномірно. Спочатку проходить стадію активного росту, потім спокою і випадіння. Кожна стадія, або фаза розвитку, має свою назву:
I фаза - етап формування і дозрівання кореня і стержня волосини. Саме в цей період спостерігається ріст волосини. У середньому ця фаза триває від 2 до 7 років;
II фаза - період спокою вже сформованої волосини; триває 2-4 тижні;
III фаза - етап зів'ялення цибулини і кореня з наступним випаданням волосини; триває 3-4 місяці.
Види та властивості волосся. Тіло людини покриває волосся трьох видів:
- пушкове росте на

 
 

Цікаве

Загрузка...