WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання - Реферат

Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання - Реферат

безпечна, але сильно ослабляє трос, перегинаючи його. На відміну від дубового вузла, вона може бути застосована на синтетичному тросі. Істотний її недолік полягає в тому, що вузол на кінці троса сильно затягується і петлю дуже важко розв'язати.
Мал. 33. Дубова петля
Жилкова петля (мал. 34).
Якщо, зав'язуючи дубову петлю, складеним удвічі ходовим кінцем зробити додатковий шлаг, то вийде петля, яку розв'язати буде вже трохи легше (тут і далі на схемах хрестом позначена робоча петля). Вона застосовується для тонких риболовецьких волосіней.
Мал. 34. Жилкова петля
Фламандська петля (мал. 35).
Зав'язана вісімкою на складеному удвічі тросі, вона є міцною і легко розв'язуваною петлею на кінці троса. Фламандська петля придатна для в'язки як на товстих, так і на тонких тросах. Вона майже не поослаблює міцність троса. Застосовується для кріплення струн музичних інструментів й для інших цілей.
Мал. 35. Фламандська петля
"Хонда" (мал. 36).
Археологічні знахідки свідчать, що цей спосіб зав'язування петлі один з якнайдавніших. Ще задовго до нашої ери люди на різних континентах Землі у такий спосіб прикріплювали тятиву до лука.
Додатковий вузол на кінці ходового троса служить стопором, який при натягненні не дозволяє йому вислизнути з петлі вузла.
"Хонда" - це американська назва такої петлі. Дотепер нею користуються для в'язки ласо ковбої Мексики і південних штатів США.
Мал. 36. Хонда
Бурлацька петля (мал. 37).
Англійські моряки називають її упряжковою петлею або пушкарським вузлом. Мабуть, моряки запозичили його у артилеристів, які застосовували цей вузол в тих випадках, коли на крутих гірських дорогах або на бездоріжжі їм доводилося в упряжку ставити додаткових коней або солдатів. Цю петлю можна зробити як на кінці троса, так і на його середині. Бурлацька петля розрахована на застосування тяги в будь-яку сторону. Вона легко зав'язується і надійно тримає. Правда, перш ніж до петлі буде прикладене навантаження, її слід міцно затягнути руками, оскільки при різкій тязі вона має тенденцію перевертатися і якийсь час ковзає уздовж троса. Декілька зав'язаних таким чином петель допоможуть витягнути застряглий в грязі автомобіль, дозволять підійнятися на висоту або спуститися з прямовисної скелі.
Мал. 37. Бурлацька петля
Бесідковий вузол (булінь)(мал. 38).
Люди, не знайомі з морською термінологією, можуть подумати, що назва "бесідковий" походить від дієслова "бесідувати" або від іменника "бесіда". У морській мові назва цього вузла відбулася від "бесідки", яка є невеликою дерев'яною дошкою - платформою, що служить для підйому людини на щоглу або опускання за борт судна при фарбувальних або інших роботах. Ця дошка за допомогою тросів кріпиться до підйомного троса особливим вузлом, який і одержав назву бесідковий вузол. Друга його назва булінь від англійського терміну "булінь", що позначає одну з снастей. Ця снасть в'яжеться до вітрила "буліневим вузлом" (The Bowline Knol), або просто "булінем".
На цьому вузлі є сенс зупинитися детальніше. Дійсно, він викликає захоплення у тих, хто має справу з тросами і в'язкою вузлів. Це один з якнайдавніших і найдивовижніших вузлів, будь-коли придуманих людиною. Археологи свідчать, що цей вузол, був відомий стародавнім єгиптянам і фінікійцям за 3000 років до нашої ери. У англійській морській технічній літературі його часто іменують "королем вузлів". Далеко не кожен морський вузол порівняється з ним в кількості позитивних властивостей, якими він володіє. З урахуванням сфери його застосування і відмінних якостей вузол по праву удостоєний у величезній династії морських і не морських вузлів королівського титулу. На вигляд він схожий на ткацький вузол, але його ходовий кінець йде не в петлю іншого кінця, а в петлю свого корінного кінця.
Вузол, не дивлячись на дивовижну компактність, містить в собі одночасно елементи простого вузла, напівштика, ткацького і прямого вузлів. Елементи всіх цих вузлів в певному поєднанні дають вузлу право називатися універсальним. Він дивно просто в'яжеться, навіть при сильнійтязі ніколи не затягується "намертво", не псує трос, ніколи не ковзає уздовж троса, сам не розв'язується, але його легко розв'язати, коли це потрібно.
Основне призначення вузла - це обв'язування людини тросом під пахвами як засіб страховки при підйомі на висоту, опусканні за борт або в задимленому приміщенні під час пожежі.
У житті завжди може стати в нагоді уміння швидко зав'язати булінь навколо своєї талії. Це потрібно уміти робити однією рукою одним безперервним рухом кисті, в темноті, за 2-3 секунди. Навчитися цьому зовсім не важко.
Мал. 38. Булінь
Візьміть корінний кінець троса в ліву руку, правою обнесіть ходовий кінець позаду себе навколо своєї талії. У праву кисть візьміть ходовий кінець і, відступивши від його краю приблизно 10 сантиметрів, затисніть його в кулаці. У ліву кисть візьміть корінний кінець і витягніть ліву руку вперед. Тепер, маючи корінний кінець троса злегка натягнутим, правою кистю із затиснутим в ній ходовим кінцем огніть корінний кінець троса зверху вниз на себе і вгору від себе. Прагніть зробити такий рух кистю, щоб вона цілком не потрапила в петлю. Далі ходовий кінець обнесіть навколо натягнутого корінного кінця вліво і перехопіть його великим і вказівним пальцями правої руки. Витягуючи праву кисть з петлі, одночасно просовуйте ходовий кінець в малу петлю. Тримаючи правою кистю ходовий кінець, лівою потягніть за корінний кінець. Вузол зав'язаний навколо вашої талії по схемі мал. 38. Виконавши це кілька разів підряд, ви навчитеся зав'язувати булінь на собі в темноті або із закритими очима.
Уявіть таку ситуацію: ви опинилися за бортом судна у воді, вам кинули з палуби кінець, по якому ви не зможете підійнятися вгору, тому що він слизький. Зав'язавши навколо своєї талії булінь, і пересунувши петлю, що утворилася, попід пахви, ви можете гарантувати, що вас благополучно витягнуть з води на палубу. Цей прекрасний вузол не раз врятував життя морякам. Щоб розв'язати булінь достатньо трохи зрушити петлю ходового кінця уздовж ослабленої корінної частини троса.
Подвійний булінь (мал. 39).
Цей вузол, що має дві петлі, що не затягуються, застосовується замість буліня для підйому людини на висоту, для підйому або опускання людини, що знепритомніла, і в інших випадках. При в'язці вузла одна з петель робиться майже в два рази меншою за іншу. У одній петлі людина сидить, друга петля обхвачує її тулуб під пахвами. Це дозволяє їй, підійнявшись на висоту, працювати двома руками.
У морській практиці існує декілька способів зав'язування подвійного буліня. Пояснимо найбільш постій. Вузол в'яжеться складеним удвічі тросом. Після введення ходового кінця (у вигляді петлі) в малу петлю вузла кінець потрібно трохи витягнути, обнести навколо великої петлі і помістити у верхню частину вузла. Тримаючи однією рукою за корінну частину троса, іншою рукою потягнути за праву сторону великої подвійної петлі. Після цього вузол затягнеться і буде готовий до використання.
Мал. 39. Подвійний булінь
VI. ПЕТЛІ, ЩО ЗАТЯГУЮТЬСЯ
Простий вузол, що біжить (мал. 40)
Це найпростіший вузол, який створює петлю, що затягується. При тязі за корінний кінець петля затягується, але її можна збільшити в розмірі, потягнувши за ходовий кінець убік від петлі. Вузол можна зав'язати в будь-якій частині мотузка. З

 
 

Цікаве

Загрузка...