WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання - Реферат

Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання - Реферат

знаходиться без руху і напрям тяги на цей кінець не міняється.
Цим вузлом зручно підвішувати на щаблину в складах мішки із зерном або крупою, щоб врятувати їх від гризунів. Потравивши ходовий кінець троса, підвішений мішок можна плавно опустити на землю або підлогу складу.
Мал. 25. Вузол, що самозатягується
Коров'ячий вузол (мал. 26).
Не дивлячись на свою прозаїчну назву, цей вузол вважається хорошим морським вузлом. Він безвідмовно тримає, якщо до троса прикладена тяга. Коров'ячий вузол фактично є неправильним (переверненим) штиком, що працює в іншій якості.
Відвіку цей вузол застосовували на кораблях для кріплення оснащення.
На березі, крім того, що цим вузлом дійсно прив'язують до кола корів (а також і кіз), його застосовують при натягуванні мотузка для огорож.
Мал. 26. Коров'ячий вузол
Глуха петля (мал. 27).
Якщо ходовий і корінний кінці коров'ячого вузла (див. мал. 26) з'єднати разом і до обох кінців прикласти тягу, то одержаний таким чином вузол вже називатиметься глухою петлею. Іноді його називають бирковим вузлом, оскільки їм дуже зручно користуватися для скріплення разом ключів, для зберігання шайб та інших предметів, що мають отвір, а також для обтягування горловини мішка при його зав'язуванні.
Мал. 27. Глуха петля
Вибленочний вузол (мал. 28).
Свою назву цей вузол одержав через те, що на кораблях їм відвіку кріпили до вантів вибленки - поперечні відрізки смоленого троса, що служили сходинками для підйому на щогли.
Вибленочний вузол складається з двох напівштиків, зав'язаних в одну і ту ж сторону. Це дуже надійний вузол, що затягується, який безвідмовно тримає, поки тяга прикладена до обох кінців троса. Він виключно зручний для прикріплення тросів до предметів, що мають гладку поверхню, як, наприклад, щогла, рея, стріла або просто колода.
Існують два різні способи в'язки вибленочного вузла. Перший спосіб застосовується у випадках, коли один з кінців предмету, навколо якого в'яжуть вузол, відкритий і доступний (мал. 28, а), другий, коли трос доводиться обносити безпосередньо навколо предмету (мал. 28, б).
Діапазон застосування цього вузла в повсякденному житті вельми широкий. З його допомогою можна прикріпити мотузок до гладкого стовпа або щаблини, зав'язати мішок, натягнути мотузок між двома стовпами, прив'язати тятиву до лука, зачалювати човен за палю або кіл, уритий на березі, прикріпити шпагат до товстого троса.
Вибленочний вузол дуже зручний для подавання інструментів на висоту (наприклад, молотка). При плетінні багатьох видів риболовних сітей вибленочні вузли утворюють перший ряд в'язки.
Проте, користуючись вибленочним вузлом, завжди слід пам'ятати, що він надійний лише при постійній тязі на трос або мотузок.
Мал. 28. Вибленочний вузол
а - перший спосіб в'язання, б - другий спосіб в'язання
"Констріктор" (мал. 29).
"Боа констріктор" - це зоологічна назва удава по-латині. Такі змії, як удав, пітон і анаконда, як відомо, вбивають свою жертву, стискаючи її трьома петлями свого тіла. Вузол, відомий у всьому світі під цією назвою, є одним з вузлів, що найсильніше затягуються. В той же час він вважається і одним з найбільш важко розв'язуваних вузлів. Як правило, його навіть не розв'язують, він служить один раз. "Констріктор" добре затягується, якщо він зав'язаний на предметах, що не мають гострих кутів; в цьому випадку він незамінний.
Це дуже корисний і важливий для нашого побуту вузол. З його допомогою можна, наприклад, дуже туго зав'язати мішок, вентиль камери футбольного м'яча, обжати протікаючий гумовий шланг, затягнути згорнутий килим, мішок, ватяну ковдру, зв'язати руку хулігану; накласти на поранену кінцівку джгут і багато що інше.
Професійні такелажники за допомогою "констріктора" накладають тимчасові марки на сталевий трос в тих місцях, де його потрібно перерубати. Цим самим вони запобігають саморозплітанню троса до накладення постійних дротяних марок.
Мал. 29. "Констріктор"
Пітонів вузол (мал. 30).
Як пітон майже нічим не відрізняється від удава, так і цей вузол не має особливих відмінностей від "констріктора". За принципом вони схожі. Пітонів вузол застосовується для тих же випадків, що і "констріктор", Окрім цього, він може стати в нагоді для скріплення двох поперечних рейок (мал. 30, б). Їх з'єднання за допомогою цього вузла буде набагато міцніше, ніж на цвяхах.
Наприклад, пітоновим вузлом зручно зв'язувати дерев'яні рейки повітряного змія. Їм можнаскористатися при споруді плетеної огорожі, коли один мотузок потрібно прив'язувати до іншої під прямим кутом.
Мал. 30. Пітонів вузол
Гойдалковий вузол (мал. 31).
При спорудженні своїми силами гойдалок вибір троса і вузла, яким цей трос буде прикріплений до щаблини, має велике значення. Від цього в основному і залежить надійність вашої саморобної споруди.
Якщо ви надумаєте зробити на дачі або у дворі свого дому гойдалку, не шукайте інший вузол.
Мал. 31. Гойдалковий вузол
Зашморг з напівштиками (мал. 32).
Років сто тому в парусному флоті без цього вузла виконання багатьох корабельних робіт було б просто немислимо.
Зашморг з напівштиками застосовувався на кораблях для підйому вгору рангоутних дерев - стеньг, рей, гафелей та ін. Його обв'язували у воді колоди для буксирування, його застосовували для вантаження циліндрових за формою предметів, рейок і телеграфних стовпів.
Цей перевірений багатовіковим досвідом на морі вузол відвіку знаходить собі застосування і на березі. Його широко використовують лісоруби. На багатьох іноземних мовах назва цього вузла "лісовий вузол" або "колодяний вузол".
Зашморг з напівштиками - надійний і дуже міцний вузол, який виключно сильно затягується навколо предмета, який піднімають. Ходовий кінець троса потрібно пропускати поверх корінного кінця всередину петлі у бік предмету, що затискається. Після того, як петля обнесена ходовим кінцем 3-4 рази, його виводять з петлі у бік дальнього кінця, з якого буде тяга. В той же час зашморг дуже легко і просто розв'язати, коли тяга на трос припиняється.
Щоб без ризику для людського життя підняти стовбур дерева в декілька тонн або важку металеву трубу, не обов'язково мати якісь особливі такелажні засоби для крана. Можна чудово обійтися рослинним тросом відповідної міцності або сталевим. Але для цього необхідно уміти правильно зав'язувати цей вузол. Його завжди потрібно в'язати трохи убік від середини колоди (труби). Вивівши ходовий кінець троса з петлі, що складає вузол, його тягнуть у бік кінця предмету, що піднімається, і з якого буде тяга, і роблять два напівштика. Але, як правило, два напівштика роблять до початку в'язки зашморга, оскільки корінний кінець снасті вже закріплений (мал. 32, б). Піднявши предмет краном, його краще за один прийом, не опускаючи на землю, доставити на місце. Завжди слід пам'ятати, що цей вузол потрібно перевіряти перед кожним підйомом (якщо він здійснюється в два прийоми). Важливим є і те, в яку сторону робити на колоді напівштики. Їх слід укладати по ходу спуску троса. Підйом важких предметів зашморгом без напівштиків вважається небезпечним.
Мал. 32. Зашморг з напівштиками
V. ПЕТЛІ, ЩО НЕ ЗАТЯГУЮТЬСЯ
Дубова петля (мал. 33).
Це найпростіша петля зі всіх існуючих петель, що не затягуються. Вона в'яжеться простим вузлом на кінці троса, складеного удвічі. Дубова петля міцна і

 
 

Цікаве

Загрузка...