WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання - Реферат

Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання - Реферат

користуються особливими затисками.
При мікрохірургічних операціях медики користуються надзвичайно тонким шовним матеріалом - синтетичною ниткою в 10-200 разів тонше за людський волос. Зав'язати таку нитку можна тільки за допомогою спеціальних затисків під операційним мікроскопом. Ці нитки використовують при зшиванні стінок кровоносних судин, наприклад при реплантації пальців кисті, при зшиванні окремих нервових волокон. В основному застосовують бабин, прямий, вибленочний, хірургічний вузли.
При зав'язуванні хірургічного вузла спочатку роблять один за іншим два напіввузли двома кінцями, які після цього тягнуть в різні боки. Потім зверху зав'язують, але вже в інший бік, ще один напіввузол. В результаті виходить вузол, дуже схожий на прямий. Принцип вузла полягає в тому, що перші два напіввузли не дають двом кінцям розійтися в різні боки, поки в'яжуть зверху ще один напіввузол.
Цим вузлом зручно скористатися, коли є необхідність стягнути і обв'язати мотузком будь-який пружний пакунок або ношу і затягнуту першу половину вузла на мотузку, не відпускаючи руками її кінців, доводиться притискувати коліном.
Мал. 19. Хірургічний вузол
Плоский вузол (мал. 20).
Назва "Плоский вузол" потрапила в нашу морську мову з французької. Цей вузол був відомий морякам всіх країн здавна. Він відвіку вважався одним з найнадійніших вузлів для скріплення тросів різної товщини. Їм зв'язували навіть якірні прядивні канати і швартови.
Маючи вісім переплетенні, плоский вузол ніколи сильно не затягується, не повзе і не псує трос, оскільки не має крутих перегинів, і навантаження, що дається на троси, по вузлу розподіляється рівномірно. Після зняття навантаження на трос цей вузол легко розв'язати.
У морській практиці існує два варіанти в'язки цього вузла: незатягнутий вузол з прихваткою його вільних ходових кінців до корінних або напівштиками на їх кінцях (мал. 20 а) і без такої прихватки, коли вузол затягується (мал. 20 б). Зав'язаний першим способом плоский вузол (у цьому виді його називають "вузлом Жозефіни") на двох тросах різної товщини майже не міняє своєї форми навіть при дуже великій тязі і легко розв'язується, коли навантаження зняте. Другий спосіб в'язки застосовується для скріплення тонших, ніж якірні канати і швартови, тросів, причому однакової або майже однакової товщини. При цьому зав'язаний плоский вузол рекомендується спочатку затягнути руками, щоб при різкій тязі він не перекрутився. Після цього, коли на зв'язаний трос дане навантаження, вузол якийсь час повзе і перекручується, але, зупинившись, тримає міцно. Він розв'язується без додавання особливих зусиль зрушенням петель, що охоплюють корінні кінці.
Цей морський вузол незамінний для скріплення двох тросів (навіть сталевих, на які буде докладене значне зусилля, наприклад, при витягуванні трактором застряглої в грязі на півколеса важкої вантажівки).
Мал. 20. Плоский вузол
а - перший спосіб в'язання, б - другий спосіб в'язання
Кинджальний вузол (мал. 21).
У зарубіжній практиці такелажної справи цей вузол вважається одним з кращих для скріплення двох рослинних тросів великого діаметру. Він не дуже складний по своїй схемі і вельми компактний, коли затягнутий.
Його найзручніше зав'язати, якщо спочатку ходовий кінець троса укласти у вигляді цифри "8" зверху корінного кінця. Після цього витягнутий ходовий кінець другого троса протягнути в петлі, пропустивши під середній перетин вісімки, і вивести над другим перетином першого троса. Далі ходовий кінець другого троса потрібно пропустити під корінний кінець першого троса і ввести його в петлю вісімки, як указує стрілка на схемі мал. 21. Коли вузол затягнутий, два ходові кінці обох тросів стирчать в різні боки. Кинджальний вузол неважко розв'язати, якщо ослабити одну з крайніх петель.
Мал. 21. Кинджальний вузол
Рибальський вузол (мал. 22).
У нас цей вузол відвіку мав три назви - лесовий, рибальський і англійський. У Англії його називають англійським, в Америці - річковим вузлом.
Він є комбінацією двох простих вузлів, що зав'язуються ходовими кінцями навколо чужих корінних кінців. Щоб зв'язати два троси рибальським вузлом, потрібно покласти їх назустріч один одному і одним кінцем зробити простий вузол, а другий кінець пропустити через його петлю і навколо корінного кінця іншого троса і теж зав'язати простий вузол. Потім потрібно зрушити обидві петлі назустріч один одному, щоб вони зійшлися разом, і затягнути вузол. Рибальський вузол, не дивлячись на його простоту, упевнено можна застосовувати для скріплення двох тросів приблизно однакової товщини. При сильній тязі він так міцно затягується, що практично його вже не розв'язати. Він широко застосовується риболовами для скріплення волосіні (не синтетичної) і для кріплення до волосіні повідців.
Мал. 22. Рибальський вузол
Ткацький вузол (мал. 23).
У ткацькій справі налічується приблизно двадесятки оригінальних вузлів для скріплення нитки пряжі, що обірвалася, і для підключення нових котушок. Головні вимоги, що пред'являються специфікою виробництва до кожного ткацького вузла, - це швидкість, з якою можна його зав'язати, і компактність вузла, що забезпечує вільне проходження нитки через верстат. Досвідчені ткачі справжні віртуози по в'язці своїх хитромудрих вузлів! Вони зв'язують нитку, що обірвалася, буквально за секунду. Їм доводиться це робити, не зупиняючи верстата. Майже всі ткацькі вузли створені в першу чергу для миттєвого скріплення, щоб у разі обриву нитки забезпечувалася безперебійна робота ткацьких верстатів.
Деякі з ткацьких вузлів мають велику схожість з морськими вузлами, але відмінні від останніх способом зав'язування. Декілька ткацьких вузлів вже давно були запозичені моряками в своєму первозданному вигляді й надійно їм служать.
Мал. 23. Ткацький вузол
Мисливський вузол (мал. 24).
Винахід англійським лікарем - пенсіонером Едвардом Хантером у 1979 році нового вузла викликало в морських кругах багатьох країн свого роду сенсацію. Британські патентознавці, видаючи Хантеру патент на його винахід, визнали, що вузол дійсно новий. Більш того, він відмінно тримає на всіх тросах, включаючи найтонші синтетичні волосіні.
По суті мисливський вузол є вдалим сплетенням двох простих вузлів, зав'язаних на кінцях тросів. Доктор Хантер не переслідував мету придумати новий вузол, а зав'язав його абсолютно випадково. Оскільки прізвище Хантер в перекладі з англійського означає "мисливець", тут цей вузол названий мисливським.
Мал. 24. Мисливський вузол
IV. ВУЗЛИ, ЩО ЗАТЯГУЮТЬСЯ
Вузол, що самозатягується (мал. 25).
Зі всіх примітивних вузлів цей, мабуть, найоригінальніший, і як то кажуть "простіше не придумаєш". До корінної частини троса цього вузла можна прикласти тягу, відповідну міцності троса, і він буде надійний тримати. Чим більша тяга, тим сильніше шлагом притискається вільний ходовий кінець, вузол сам себе затягує. Це, по суті, проста форма зашморга.
Застосовувати цей вузол слід з великою обережністю. Завжди пам'ятаєте, що він надійний лише тоді, коли зав'язаний навколо колоди і до корінного кінця докладено постійне зусилля. Якщо ці зусилля прикладатимуться до троса поперемінно, як би ривками, то ходовий кінець може вислизнути з-під корінного кінця троса. Вузол, що самозатягується, доцільно застосовувати в тих випадках, коли підвішений до корінного кінця вантаж

 
 

Цікаве

Загрузка...