WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРізне → Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання - Реферат

Історія вузлів. Основні типи вузлів, техніка їх виконання - Реферат

водяним вузлом. Щоб зав'язати його, покладіть зв'язувані троси кінцями назустріч один до одного так, щоб їх кінці йшли паралельно і торкалися один одного. Тримаючи в одній руці ходовий і корінний кінці двох різних тросів, починайте в'язати ними дубовий вузол (див. мал. 12), але замість одного обнесення корінного кінця зробіть два. Перш ніж остаточно затягнути вузол, перевірте, щоб одна пара кінців виходила з петлі зверху, а друга - знизу, як це показано на схемі (див. мал. 14).
Водяний вузол простий і надійний. На флоті він не знайшов широкого застосування, тому що при сильній тязі так затягується, що розв'язати його дуже важко.
Мал. 14. Водяний вузол
Бабин вузол (мал. 15).
Скільки іронії і зневага можна почути з боку моряків на адресу цього примітивного вузла, що, на жаль, твердо упровадився в наш побут! Чого не повинні робити моряки, так це зав'язувати бабин вузол. Флотська людина, що невдало зав'язала цей вузол навіть на березі буде напевно висміяна своїми колегами: мовляв, ганьба для флоту! Але, на жаль, серед людей сухопутних цей вузол - універсал. Переважна більшість людей, не знайомих із такелажною справою, або ті, хто по своїй професії не має справ ні з мотузками, ні з канатами, ні з нитками, застосовують бабин вузол у всіх випадках, коли - їм потрібно що-небудь прив'язати, зв'язати або обв'язати. Створюється враження, що люди, засвоївши цей вузол в дитинстві, настільки сильно увірували в його досконалість, що не хочуть і чути про якісь інші складні морські вузли. А, проте, якщо говорити серйозно, то цей вузол-зрадник за всю історію людства наробив багато бід і навіть поніс немало людських життів.
Бабин вузол є двома напіввузлом, що зав'язані послідовно один над іншим в одну і ту ж сторону. Якщо їм зв'язати дві вірьовки і потягнути, то відразу ж видно, що він починає переміщатися по мотузку, ковзати уздовж неї. А якщо його зав'язати близько від одного із зв'язуваних кінців мотузка, то при тязі він може зісковзнути і напевно зісковзне, якщо зв'язувані вірьовки різної товщини. На жаль, про це далеко не всі знають і продовжують їм користуватися.
У нас свою назву цей вузол одержав у зв'язку з тим, що споконвіку жінки зав'язували їм кінці головних хусток (для цієї мети він дуже зручний). За кордоном його називають "бабусиним", "безглуздим", "телячим", "помилковим", "салаговим" вузлом.
Мал. 15. Бабин вузол
а - схема в'язання; б - перетворення бабиного вузла на простий штик
"Тещин" вузол (мол. 16).
Дивно, але факт. Деякі люди, зв'язуючи дві вірьовки разом, якимсь чином вмудряються зав'язати так званий "тещин" вузол, що чимось нагадує бабин. Якщо у останнього ходові кінці виходять з вузла з одного боку, то у вузла тещі, вони виходять з різних сторін по діагоналі.
"Тещин" вузол такий же підступний, як і бабин (якщо не більше). Застосовувати його у жодному випадку не слід ні за яких обставин. Ми даємо його з метою показати, як не треба зав'язувати вузли.
Мал. 16. "Тещин" вузол
Прямий вузол (мал. 17).
Цей чудовий вузол гідний того, щоб про нього розповісти докладніше. Археологічні знахідки свідчать про те, що приблизно за п'ять тисяч років до нашої ери ним користувалися єгиптяни. Стародавні греки і римляни називали його Nodus Hercules - геркулесовим або геракловим вузлом, тому що міфічний герой Геракл так зав'язував на своїх грудях передні лапи шкури убитого їм лева. Римляни застосовували прямий вузол для зшивання ран і при лікуванні переломів кісток. Він створюється двома напіввузлами, послідовно зав'язаними один над іншим в різні боки. Це звичайний, найпростіший спосіб його в'язки (мал. 17, а ).
Моряки, які цим вузлом користуються з часів глибокої старовини для скріплення тросів, застосовують інший спосіб в'язки (мал. 17, б). Ткачі, які застосовують прямий вузол для скріплення ниток пряжі, що обірвалися, зав'язують його особливим, зручним їм способом (мал. 17, в ).
Мал. 17. Прямий вузол
а - звичайний спосіб в'язання; б - морський спосіб в'язання; в - ткацький спосіб в'язання;
г - морський спосіб розв'язування
Як же розв'язується прямий вузол, який згідно одностайно прийнятій фахівцями характеристиці "так затягується, що його не можна буде розв'язати і доведеться різати"? Прямий вузол, навіть намоклий і сильно затягнутий, розв'язується дуже просто, за 1-2 секунди. Зав'яжіть прямий вузол, як показано на верхній схемі (мал. 17 г). Візьміть в ліву руку кінці А і Б, а в праву - кінці В і Г. Сильно потягніть їх в різні боки і якомога тугіше затягніть вузол. Після цього візьміть в ліву руку корінний кінець А (щоб він не вислизав з руки, зробіть пару шлагів навколо долоні). У праву руку візьміть ходовий кінець Б (його також можна намотати на долоню). Різко і сильно смикніть кінці в різні боки. Не випускаючи з лівої руки кінець А, правою затисніть в кулак частину вузла, що залишилася, утримуючи її великим і вказівним пальцями. Корінний кінець А потягніть в ліву сторону - вузол розв'язаний. Весь секрет полягає в тому, що при ривку кінців А і Б в різні боки прямий вузол перетворюється на два напівштика і повністю втрачає все свої властивості.
Злодійський вузол (мал. 18).
З першого погляду він майже не відрізняється від прямого вузла (див. мал. 17) і здається, що він на нього схожий. Але якщо придивитися, то стаєясним, що ходові кінці злодійського вузла виходять з нього по діагоналі. Злодійський вузол, як і бабин, і "тещин" вузли, показані для наочності, щоб підкреслити їх схожість і відмінність з прямим вузлом. Користуватися цими чотирма вузлами не рекомендується, оскільки вони ненадійні для скріплення двох тросів.
Цікаво походження назви "злодійський вузол". Воно з'явилося на англійських військових кораблях на початку XVII століття. Розкрадання королівської власності та крадіжки особистих речей матросів на кораблях Британії вважалися звичайним явищем. В ті роки матроси військових кораблів зберігали свої нехитрі пожитки та їжу, в основному у вигляді галет, в невеликих парусинових мішках. Мішок, природно, на замок не закриєш, його можна тільки зав'язати. Як правило, матроси зав'язували свої особисті мішки прямим вузлом. Злодії, в основному з числа новобранців, ще не звиклих до голодного корабельного раціону, зробивши крадіжку чужих галет, не могли правильно зав'язати вузол, яким був зав'язаний мішок. Вони в'язали щось схоже - вузол, який моряки стали називати злодійським. Існує і друга версія про походження цієї назви: щоб довести акт розкрадання з мішка, власник умисне зав'язував дуже схожий на прямий вузол, а злодій, не звернувши уваги на каверзу, зав'язував пограбований мішок прямим вузлом. Але як би там не було, походження вузла, як і його назва, пов'язані з флотом.
Мал. 18. Злодійський вузол
Хірургічний вузол (мал. 19).
Як вже розповідалося на початку, вузли відвіку застосовувалися для різних цілей не тільки в морській справі, але і в медицині. Ними дотепер користуються хірурги для зав'язування ниток лігатур при зупинці кровотечі і для зшивання тканин і шкіри. У наші дні медицина ще не відмовилася від застосування вузлів, і лікарі вміло їх використовують. При порожнинних операціях хірургам доводиться накладати шви з кетгуту (особливого матеріалу, що одержується із слизистого шару кишок барана або вівці), який через 3-4 тижні розсмоктується. При зав'язуванні кетгут ковзає, і, роблячи на ньому вузли, хірурги

 
 

Цікаве

Загрузка...